Zamknij

Marszałek, starosta, wójt i kandydaci do samorządu na debacie wyborczej w Sokołach [FOTO/WIDEO]

12:57, 10.10.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

9 września w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach z mieszkańcami gminy spotkali się kandydaci do samorządu oraz przedstawiciele władzy lokalnej i wojewódzkiej, by podyskutować o największych problemach regionu, perspektywach rozwoju i zbliżających się wyborach samorządowych.

Na spotkaniu pojawił się marszałek województwa podlaskiego, Jerzy Leszczyński, starosta wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński, wicestarosta, Leszek Gruchała, wójt gminy Sokoły, Józef Zajkowski, radny sejmiku wojewódzkiego, Łukasz Siekierko oraz kandydat na wójta gminy, Ryszard Pogorzelski wraz z przedstawicielem KWW ,,Spoza Sitwy", Janem Perkowskim. Obecni byli także kandydaci do rady powiatu i rady gminy.

Debatę poprowadził Andrzej Remisiewicz, który na wstępie podziękował tłumnie zgromadzonym w CKB mieszkańcom gminy za obecność i aktywne uczestniczenie w życiu lokalnej społeczności.

Za kilka dni wybory samorządowe. To wielki egzamin dla kandydatów, dla nas jako wyborców - powiedział Remisiewicz. - Spotkanie zainicjował pan Jerzy Leszczyński. Konsultowałem to z panem wójtem, przewodniczącą rady gminy, starostą, którzy w pełni zaakceptowali ten pomysł. (...) Chciałbym prosić o zachowanie etyki społecznej, osobistej, szacunek człowieka do człowieka. Tylko w takich warunkach możemy tę debatę przeprowadzić.

Podczas debaty marszałek województwa, Jerzy Leszczyński wyjaśnił zebranym, na czym polegają kompetencje i działania samorządu wojewódzkiego oraz przedstawił krótkie podsumowanie swojej pracy, odnosząc się m.in. do funduszy z Unii Europejskiej, Regionalnego Programu Operacyjnego, planowanych i realizowanych inwestycji drogowych oraz priorytetów zarządu w dalszym rozwoju województwa.

Samorząd województwa przed wszystkim zajmuje się rozwojem całego regionu. Do nas należy przygotowanie strategii rozwoju i dysponowanie środkami europejskimi, które są w naszej dyspozycji. Najpierw strategia, a pod tę strategię przygotowany jest program, tzw. Regionalny Program Operacyjny. To jest około 1 mld 200 mln do dyspozycji na region. To są pieniądze na rozwój przedsiębiorczości, infrastrukturę, szkolnictwo, edukację, sprawy socjalne. To są bardzo szerokie działania. 

Jeżeli chodzi o środki europejskie jesteśmy mniej więcej w połowie – zakontraktowaliśmy już ponad 60 % środków z puli prawie 5 mld złotych na lata 2014-2020. W tej chwili staramy się żeby te środki już były wypłacane. (...) Mam nadzieję że już niedługo zakontraktujemy wszystkie pieniądze. Z tych środków m.in. są finansowane drogi wojewódzkie. 

Łukasz Siekierko, kandydat na radnego wojewódzkiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że pomimo reprezentowania innych barw politycznych niż marszałek Leszczyński, współpraca zawsze układała się wzorowo.

Tak jak pan marszałek powiedział, działamy razem, pomimo odmiennych barw politycznych. Zawsze jeśli są jakieś tematy, dotyczące naszego powiatu, naszych gmin, mimo innej partii politycznej z panem marszałkiem zawsze można się porozumieć.(...) Reprezentuję Prawo i Sprawiedliwość i chciałbym zachęcić państwa do oddania głosu na przedstawicieli tego ugrupowania.

Współpracę z marszałkiem chwalił także starosta, Bogdan Zieliński, który przyznał, że dopiero gdy funkcję tę objął Jerzy Leszczyński, w powiecie wysokomazowieckim udało się zrealizować wiele inwestycji, jakie w poprzednich kadencjach były pomijane. Za jedną z najważniejszych uznał remont i modernizację Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem.

Właśnie dzięki zmianie nie koalicji, ale zmianie osobowej udało nam się ,,dopchnąć do stołu" w ramach RPO, dzięki osobie pana marszałka. Szczerze państwu powiem, do tego momentu gdy marszałkiem pan Jerzy Leszczyński nie był, marszałek starostę przyjmował w sekretariacie. (...) Te projekty w ramach szpitala realizujemy dzięki temu, że zmienił się klimat w urzędzie marszałkowskim. Osoba pana marszałka nam to zagwarantowała. (...) W latach ubiegłych nie mogliśmy skorzystać tak jak Zambrów, Sejny, Mońki, czyli w zasadzie najmniejsze szpitale powiatowe w województwie. Szpital w Wysokiem Mazowieckiem w zasadzie obszedł się smakiem.

Prawdziwym wyzwaniem kolejnej kadencji powinien być szpital. Do tej pory w tamtej kadencji zainwestowaliśmy w niego około 20 mln złotych, a potrzeby są dwa razy takie w stosunku do tego co udało się nam pozyskać, czyli jeszcze 40 mln złotych. Sami swoimi siłami na pewno nie zrobimy. Do tego będą nam potrzebne środki albo w ramach RPO albo środki rządowe i o to będziemy się starać.

Wicestarosta, Leszek Gruchała pogratulował mieszkańcom gminy trafnych wyborów na radnych rady powiatu w poprzednich kadencjach oraz zgodził się z przedmówcami co do udanej współpracy.

Pan starosta powiedział bardzo mądrą rzecz. Wspomniał, że nastąpiła zmiana. Powiedział o panu marszałku tu obecnym, który jest z PSL-u, podobnie jak ja, ale docenił go jako człowieka. Ta współpraca między powiatem wysokomazowieckim i urzędem marszałkowskim zmieniła się o 180 stopni. Wygląda zupełnie inaczej. To cieszy i z tego są konkretne korzyści i rezultaty. To jest człowiek z którym można rozmawiać. Rozumie nasze potrzeby, a nawet jak coś nam nie wychodzi, potrafi podpowiedzieć, co w poprzednim czasie było nierealne. Jak powiedział pan starosta, często trzeba było czekać i następowała chwila gdy pan marszałek przyjmował na korytarzu, nawet nie w sekretariacie. Jeśli chodzi o jakiekolwiek pomysły z tego terenu, nie miały szans na realizację (...) tak jak temat szczególnie dla nas ważny, drogi do Białegostoku. (...) Cieszę się, że 20 lat temu gmina Sokoły znalazła się w obrębie naszego powiatu (...). Dzięki gminie Sokoły powiat zyskał bardzo dużo, może się rozwijać, osiągać sukcesy, ale te sukcesy to nie tylko pan marszałek, ale też dobre relacje z panem wojewodą. Jak również to, że Warszawa stoi przed nami otworem. Te środki, które udało się pozyskać to zasługa tego, że pan starosta otwiera wszystkie drzwi.

W drugiej części debaty zaprezentowali się kandydaci do rady powiatu oraz rady gminy. Zgromadzeni na spotkaniu mieszkańcy mieli okazję zadać dotychczasowym włodarzom powiatu, gminy i województwa pytania oraz poruszyć ważne dla regionu problemy. Swoje sylwetki, plany i programy zaprezentowali też kandydaci na stanowisko wójta - Józef Zajkowski oraz Ryszard Pogorzelski. Poruszono kwestie m.in. rozwoju przedsiębiorczości, problemów, z jakimi boryka się Zespół Szkół Rolniczych w Krzyżewie, posiłków szpitalnych, ścieżek rowerowych, braku specjalistów w Szpitalu Ogólnym oraz wsparcia dla rolnictwa. Szczegóły w kolejnych materiałach.

Poniżej materiał wideo i skrót pierwszej części debaty.

 

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (2)

KarolKarol

7 1

Jeden kandydat miał tam strasznie dużo do powiedzenia ,głosujcie na mnie bo jestem z jedynej słusznej partii. Po za tym nie miał nic do powiedzenia, mimo że od 8 lat jest radnym województwa?? Najlepiej schronić się pod czyimś szyldem jak nie ma się żadnego pomysłu. 16:59, 10.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

3 1

Leszek Gruchała zaprezentował się jak mąż stanu, kto by pomyślał? 00:28, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone