Zamknij

Kto wygra w sejmikach?

13:30, 10.09.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj
Sesja sejmiku województwa podlaskiego. fot. Wojciech Oksztol/Wrota Podlasia

Według najnowszego sondażu IBRiS PiS ma szansę rządzić w siedmiu województwach, a Koalicja Obywatelska, czyli PO i Nowoczesna – w 6 (w trzech szanse są wyrównane).  Z badania wynika, że Zjednoczona Prawica wygra wybory w 12 sejmikach wojewódzkich, a PO z Nowoczesną – w 4.

IBRiS upublicznił wyniki swego sondażu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Z badania wynika, że wybory do sejmików wojewódzkich wygra Zjednoczona Prawica (36 proc.). Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) ma w nich otrzymać 23 proc. głosów, PSL - 13 proc., SLD - 7 proc., ruch Kukiz'15 - 7 proc., komitety regionalne i bezpartyjne – 5 proc., Partia Razem – 3 proc., Wolność – 2,4 proc.
 

Szacujemy, że PiS samodzielnie lub z udziałem innych ugrupowań, w tym przypadku może być to ugrupowanie Kukiz'15, ma szansę rządzić w siedmiu województwach, Koalicja Obywatelska plus ewentualni koalicjanci w sześciu województwach, a 3 (od red. opolskie, dolnośląskie i warmińsko-mazurskie) - są nierozstrzygnięte – powiedział prezes IBRiS, Marcin Duma.
 

Duma mówił również, że zgodnie z sondażem Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory do sejmików w 12 województwach, a Koalicja Obywatelska tylko w czterech (pomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim). 

W pięciu województwach PiS uzyskałby większość mandatów – wielkopolskim, mazowieckim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, a w dwóch – lubelskim i łódzkim – miałby ją w koalicji z Kukiz’15. Koalicja Obywatelska, by uzyskać większość w pozostałych sejmikach, musiałaby zawierać koalicje z PSL, SLD czy na Śląsku – także ze Śląską Partią Regionalną.

Źródło: kurier.pap.pl, IBRIS

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone