Zamknij

Wielozadaniowość w pracy

12:42, 20.07.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Inaczej multitasking – to umiejętność wykonywania wielu rzeczy w tym samym czasie. Dla kogoś, kto określa się mianem wielozadaniowca nie jest problemem, aby przygotować sprawozdanie, rozmawiać przez telefon oraz sprawdzać pocztę jednocześnie. Należy postawić sobie jednak pytanie, czy wszystkie te czynności wykonywane jednocześnie zostały wypełnione poprawnie?

Ocena wielozadaniowości

Zdania są podzielone. Jedni uważają, że w dzisiejszych czasach wykazywanie takich umiejętności to podstawa, która jest bardzo przydatna niemal w każdej branży. Natomiast inni twierdzą, że wykonywanie kilku zadań jednocześnie może znacząco obniżyć efektywność naszej pracy. Tak naprawdę wielozadaniowość ma swoje wady, jak i zalety.

Wady multitaskingu

Wykonując kilka czynności jednocześnie czasami mamy problem, aby się wystarczająco na nich skoncentrować. I tak podejmujemy się wielu zadań, zaczynamy realizować je wszystkie w tym samym czasie, a potem – niestety – nie udaje nam się skończyć żadnego z nich. W konsekwencji odnosimy wrażenie, że tyle dzisiaj zrobiliśmy, a w rzeczywistości żadne z powierzonych nam zadań nie zostało ukończone. W twierdzeniu, że jeśli robi się wiele rzeczy w tym samym czasie, to tak, jakby w żadnej nie było się do końca dobrym. Może być w tym nieco prawdy. Jeżeli podejmujemy się wykonania zadań jednocześnie, wszystkie są wypełniane przeciętnie, nie w stu procentach. Dlatego czasami lepiej odpuścić i wykonywać je jedno po drugim. Należy pamiętać, że wielozadaniowość i wszechstronność mogą być powodem do wykorzystywania nas. Warto w takich sytuacjach zachować się asertywnie i grzecznie odmówić, ponieważ lista rzeczy do wykonania będzie nam się wydłużać, a w konsekwencji nie dokończymy tego, co jest najistotniejsze. Przeskakując z zadania na zadanie wcale nie przyspieszymy tempa naszej pracy. Z każdym powrotem do konkretnego zadania musimy na nowo się skoncentrować, przypomnieć sobie, na czym skończyliśmy, co mieliśmy jeszcze dopisać, uzupełnić. Im więcej obowiązków bierzemy na swoje barki, tym większy czujemy stres i napięcie. Przecież nasz umysł też potrzebuje regeneracji, odpoczynku, tak jak i ciało. Jak długo można funkcjonować na najwyższych obrotach? Żyjąc w ciągłym stresie narażasz siebie na: nerwice, wahania nastroju, wypalenie zawodowe. Pamiętaj, że im więcej zadań wykonujesz w tym samym czasie, tym łatwiej o popełnienie błędów. Niektóre z nich nie są takie proste do naprawy.

Jakie są zalety wielozadaniowości?

Wielozadaniowość kształtuje w nas umiejętność szybkiego reagowania. Wiadomo, że obecnie większość ludzi pragnie otrzymać interesujące ich informacje jak najszybciej, a wielozadaniowość może pomóc nam w spełnieniu ich oczekiwań. Jak przyznało wiele osób, multitasking może mieć pozytywny wpływ na naszą motywację: dostanę podwyżkę – będę zarabiała 4400 netto, osiągnę to, zacznę ubiegać się o awans, zaproponuję nowy projekt do realizacji. Motywacja daje nam poczucie rozwoju, samorealizacji, spełnienia. Powoduje, że czujemy się efektywni i produktywni. Jesteśmy pełni sił i pozytywnej energii do realizowania nowych zadań i podejmowania nowych wyzwań.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone