Zamknij

Pomysły na zrób to sam - w ogrodzie!

00:00, 20.06.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Pomysły na zrób to sam w ogrodzie to zbiór kilka ciekawych inspiracji, które pozwolą wykonać unikatowe elementy do ogrodu, na balkon, czy taras.

DIY - Zrób to sam! Moda czy konieczność?

Ogród, balkon czy taras stają się dla ich posiadaczy nieograniczonym źródłem satysfakcji. Obserwowanie efektów swojej pracy - w postaci bujnych roślin, kwitnących rabat, czy zbieranie plonów z warzywnika jest źródłem radości. Pewnie dlatego tak ogromnym powodzeniem cieszą się przedmioty wykonane samodzielnie do ogrodu. Możliwość stworzenia unikatowych przedmiotów samodzielnie, to ogromna satysfakcja.

Dodatkowo często w tego typu realizacjach mamy możliwość wykorzystania elementów z recyklingu. Jest to równie istotna kwestia, gdyż ogromna ilość śmieci jaką produkuje człowiek na ziemi, zaczyna zagrażać nam i wszystkim innym jej mieszkańcom. Dlatego już nie modą, a koniecznością jest, ponowne wykorzystywanie niektórych materiałów.

Spróbować wykonać samodzielnie meble, dekoracje czy inne elementy do ogrody, może każdy. Wystarczą podstawowe zdolności manualne oraz kilka sprzętów. “Składniki” do tego rodzaju działań możemy znaleźć wszędzie. Warto jest zaplanować sobie co chcemy zrobić, i gromadzić potrzebne część.

Moda na samodzielnie wykonane przedmioty ogrodowe zdominowała chyba cały świat. W niektórych miejscach konieczność, w innych potrzeba ograniczenia ilości śmieci, lub potrzeba realizowania swoich pomysłów. Każda z tych przyczyn na swój sposób sprawiła, iż obecnie w internecie, czy telewizji możemy zaobserwować mnóstwo pomysłów na kreatywne wykonanie mebli, donic, stojaków, warzywników i wielu innych. W tym artykule zebraliśmy najciekawsze z nich.

Sposób samodzielnego wykonania dekoracji czy innych przedmiotów do ogrodu spodoba się majsterkowicza. Osoby kreatywne, które lubią tworzyć coś unikatowego, doskonale poradzą sobie w tej kwestii. Każdy majsterkowicz ma swoje skarby - są to elementy nowe i stare, które mają to coś.

Biała skrzynka po owocach to funkcjonalny mebel i dekoracja.

Ozdobne nóżki do mebli, uchwyty, stare skrzynki, drzwi czy donice. Wszystko może się przydać - zarówno nowe jak też stare rzeczy. Podstawą udanej pracy jest doskonale zaopatrzony, ulubiony sklep z takimi skarbami.

Meble z palet

Moda na samodzielnie robione meble ogrodowe opanowała majsterkowiczów i nie tylko. Bardzo modne są meble wykonane z palet. Stoliki kawowe, siedziska, wieszaki czy półki - to wszystko da się wyczarować z drewnianych palet. Ten trend stały się na tyle modny, że można kupić gotowe meble wykonane z tego tworzywa. Nic jednak nie przynosi takiej satysfakcji, jak własnoręcznie wykonane meble na taras, albo do salonu.

Jak zrobić sofę z palet ?

Najpopularniejszym materiałem są europalety, które możemy uzyskać w większych sklepach czy hurtowniach, albo kupić od sprzedawców czy w internecie.

Przed przystąpieniem do pracy palety powinny być dokładnie wyszlifowane, pozbywamy się drzazg, przebarwień , kory, nierówności. Pamiętajmy, palety służą do transportu towaru, więc mogą mieć takie mankamenty. Kupując palety zwróć uwagę, czy nie mają uszkodzeń.

Często palety są zabrudzone, mokre, musimy je doprowadzić do doskonałego stanu. Czyszczenie, suszenie, i znowu szlifowanie. Do uzyskania oczekiwanego efektu.

Co nam będzie potrzebne?

  • palety - w zależności od planowanego rozmiaru sofy, czy ma oparcie czy jest bez, około 2-3 sztuk,
  • piła, wkrętarka, młotek,
  • śruby, wkręty, gwoździe,
  • miara,
  • farby do wykończenia - lakier, farba, bejca, pędzle, do malowania,
  • ewentualnie poduchy do wykończenia siedziska.

Palety trzeba dokładnie wyszlifować.

Gdy ustaliliśmy wymiary siedziska, musimy odpowiednio przyciąć paletę. Łatwym sposobem jest jednak sofa bez cięcia, wykonana z 3 palet. Najlepiej ułożyć na sobie dwie z nich i solidnie połączyć, za pomocą wkrętów czy gwoździ. Następnie z jednej, dłuższej strony mocujemy do nich pionowo oparcie, z pozostałej 3 palety. Również mocno ze sobą łączymy. Ostatni etap pracy to impregnacja palet.

Aby siedzisko było wygodne, układamy na nim poduchy lub gotowe siedzisko z materaca albo gąbki tapicerskiej. Wystarczy wykonać na nie ciekawe pokrowce i unikatowe poduszki gotowe. Ciekawym pomysłem jest wykonanie pokrowców z koszuli lub swetrów, które sprawią, że będzie wyjątkowo.

Skrzynki po owocach w ogrodzie

Kolejnym, wdzięcznym materiałem na wyposażenie z odzysku, są skrzynie po owocach. Drewniane, solidne, dają wiele możliwości. Z tych skrzynek możemy wykonać stoliczek i stolik na taras, regał, skrzynię do przechowywania, oraz donice. Bardzo chętnie zakłada się w tych skrzyniach uprawy warzyw. Jak wykonać warzywnik w skrzynkach po owocach?

Skrzynki po owocach mogą tworzyć siedziska, pojemniki, stoliki i regały.

Ze skrzyni możemy wykonać również stylowy stolik na taras. Wystarczy ustawić przy nim wygodne siedziska lub krzesła, a stanie się bardzo funkcjonalny.

Na początku skrzynki dokładnie szlifujemy, wystarczy od zewnątrz, a następnie impregnujemy, malujemy farbą lub lakierem, według uznania, Do dna skrzyni mocujemy kółka, gdyż wypełniona podłożem, będzie ciężka, a dzięki kółkom stanie się mobilna. Postawi nam swobodę aranżacji, a także łatwość w sprzątaniu.

Następnie skrzynkę wykładamy matą szkółkarską - jest go grubsza agrowłóknina. Na dnie skrzynki wysypujemy warstwę drenażu, i przykrywamy agrowłókniną. Teraz wypełniamy skrzynkę żyznym podłożem, prawie do pełna. W tak przygotowany pojemnik sadzimy rośliny.

Aby ograniczyć konieczność podlewania skrzyń, możemy połączyć kilka z nich, wycinając częściowo środkowe ściany, i wzmacniając belkami. Dzięki temu gleba nie będzie tak szybko wysychać.

Wykorzystanie cementu w ogrodzie

W ostatnim czasie równie ciekawe , jak wyposażenie z drewna, staje się zastosowanie cementu. Z cementu wykonywane są głównie elementy dekoracyjne, jak kule, donice, czy ozdobne płyty. Jak wykonać kulę z cementu?

Co będzie potrzebne do zrobienia kul z cementu?

  • cement,
  • torf,
  • woda,
  • styropianowe formy w kształcie kul, albo gumowe piłki ze sztywnego plastiku,

W pojemniku mieszamy cement i torf w proporcji 1:1, dodając wodę według instrukcji z opakowania. Przygotowujemy formę, gdzie wlejemy cement. W gumowej piłce wycinamy otwór, przez który wlewamy mieszankę, możemy też połączyć dwie połówki styropianowych kul, i nalać do ich wnętrza masę.

Następnie zostawiamy do zastygnięcia cement. To może trwać nawet kilka dni. Po wyjęciu z formy kule wymagają oszlifowania. Można je dodatkowo pomalować. Kule z cementu są bardzo prostym sposobem na wykonanie ładnej dekoracji.

Cementowe kule są bardzo stylowe, a do tego łatwe wykonaniu.

Z cementu można wykonać także donice. Wykonując podobną mieszankę jak do kul, z tą różnicą, iż wlewamy ją w inną formę - wiadro, czy większa donica z plastiku. Do masy wstawiamy mniejszą donicę, którą dodatkowo obciążamy. Po zastygnięciu usuwamy donicę z zewnątrz. Donica w masie może pozostać, ochroni ją przed działaniem wilgoci.

Inny sposób na donice z cementu : w masie cementowej moczymy stary ręcznik, koc, jakiś materiał. Następnie układamy go na donicy, wiadrze, tak aby swobodnie zwisał, opierając się na niej. Po zastygnięciu wyjmujemy z wnętrza pojemnik. Takie donice są bardzo unikatowe i oryginalne.

Własnoręcznie wykonane meble, donice, pojemniki dają wiele satysfakcji. Dodatkowo dzięki ich zrobieniu, wykorzystujemy stare rzeczy, nadając im drugie życie. Bardzo istotny jest świadomy konsumpcjonizm. Własnoręcznie zrobione rzeczy przyczyniają się do tego.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (20)

JuliaJulia

0 0

Super pomysły! ? Teraz w internecie jest wiele pomysły z cyklu diy, ale te szczególnie przykuwają uwagę 11:31, 22.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolaKarola

0 0

To gorący temat, na pewno kogoś zaciekawi, mi ogólnie nie przypadł beton w ogrodzie do gustu 11:45, 06.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GabrielaGabriela

0 0

Własnoręcznie zrobione naprawdę cieszy oko, ale niestety nie każdy ma czas aby zająć się majsterkowaniem. Ja konieczne rzeczy oczywiście kupuję, ale jeśli najdzie mnie wena twórcza to mogę siedzieć przy tym nawet całą noc! 09:49, 19.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OliwiaOliwia

0 0

To prawda, gdyby człowiek miał jeszcze czas, by coś zaprojektować oraz wykończyć. Takie robótki są wprost zabijaczem czasu i to w dobrym stylu! 11:20, 25.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

0 0

Właśnie! Przedmioty wykonane własnoręcznie cieszą najbardziej! Znacie jakieś sprawdzone instrukcje co do ozdób? Ogrodowych oczywiście ;) 12:50, 17.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KarolinaKarolina

0 0

Ja też chętnie poznam takie instrukcje! 13:36, 22.08.2018


IzaIza

0 0

Polecam zrobienie wszelkiego rodzju dekoracji, jest tyle filmików na Youtube! 15:38, 24.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Paulina KłosPaulina Kłos

0 0

Patent z paletami jest najlepszy! 13:44, 04.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KatarzynaKatarzyna

0 0

Chciałam coś zmienić w ogrodzie na przyszły rok, a jeżeli mogę to zrobić sama to jeszcze lepiej! Już widzę zaangażowaną całą rodzinę w wolne popołudnie :-) 10:57, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SandraSandra

0 0

Na pewno zrobię te kule z cementu, są niesamowite! 10:59, 22.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgaAga

0 0

A ja z palet najbardziej uwielbiam łóżka ;) 09:35, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

0 0

Mam wrażenie, że cokolwiek zrobi się z palet, wygląda niesamowicie! 12:41, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SandraSandra

0 0

Kiedyś recykling był radzeniem sobie z tym co dostępne, dziś jest o wiele bardziej oryginalny i gdy się robi nowe rzeczy z już dostępnych to wielki szacunek. Mi się to podoba! 11:49, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlaOla

0 0

Palety to świetny sposób na tworzenie własnych mebli! 10:49, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RobertRobert

0 0

Palety świetnie sprawdzają się także wewnątrz mieszkania ;) 13:54, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MirellaMirella

0 0

Palety nie zawsze się sprawdzają, ale te betonowe kule są fajne. Koszt ich zrobienia jest minimalny 11:50, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdamAdam

0 0

swietne pomysły, zapisuję! 12:07, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Joanna GJoanna G

1 0

Takie poradniki bardzo mnie motywują. Lepiej zrobić samemu, a jeżeli wykorzystamy jeszcze nie potrzebne rzeczy - tym lepiej!?? 08:45, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgnieszkaAgnieszka

0 0

Ręczne robótki to genialna sprawa. Mam na ich punkcie bzika. Na tarasie mam stolik z europalety. Z mężem dokręciliśmy tylko kółka, a na wierzch położyliśmy szybę. Świetnie się prezentuje 09:10, 26.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UrszulaUrszula

0 0

Nowy rok, nowe możliwości! :) 12:58, 04.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA