Zamknij

Regeneracja tonerów – na czym polega i czy się opłaca

08:08, 23.07.2020 | materiały partnera

Tonery do drukarek mogą być oryginalnymi materiałami pochodzącymi z oferty producentów urządzeń albo tańszymi zamiennikami stworzonymi od podstaw z nowych części. Istnieje także rozwiązanie pośrednie: regeneracja wkładów. Co kryje się pod tym pojęciem? Czy regenerowanie tonerów się opłaca, czy też lepiej z niego zrezygnować?

Jak działa regeneracja tonerów?

Regenerowanie tonera to nic innego jak ponowne napełnienie kasety drukującej barwnym proszkiem. Przed tym zabiegiem pusty wkład jest czyszczony i wymienia się w nim zużyte części. Regeneracji można poddać tonery do drukarek Brother, Canon, Epson i każdej innej marki. W tym celu należy zgłosić się do firmy specjalizującej się w ponownym napełnianiu wkładów. Nie warto regenerować tonerów samodzielnie – bez doświadczenia i stałego dostępu do różnych potrzebnych komponentów można nieodwracalnie uszkodzić kasetę. Lepiej powierzyć zabieg profesjonalistom.

Jak dokładnie przebiega proces regeneracji tonerów? Wszystko zaczyna się od rozebrania zużytej kasety na części. Każdy z jej elementów zostaje dokładnie wyczyszczony i sprawdzony. Jeżeli którykolwiek z komponentów wkładu wymaga wymiany (np. wałek PCR, optyczny OPC, listwa zbierająca, dowolna uszczelka czy zawleczka), zamienia się go na nowy. Następnie kaseta zostaje napełniona odpowiednim tonerem, czyli proszkiem polimerowym. Na koniec wkład przechodzi testy jakości wydruków. Jeżeli ich wyniki są pozytywne, zregenerowany toner może trafić do klienta.

Regeneracja a koszty eksploatacji drukarki

Czy regeneracja wkładów się opłaca? Tak, jeśli dąży się do maksymalnego obniżenia kosztów eksploatacji. Dobrze widać to na przykładzie tonerów Brother: ceny oryginalnych wkładów o standardowej pojemności sięgają od 100 do 250 złotych, ceny odpowiadających im zamienników mieszczą się w zakresie 25-70 złotych, a koszt regeneracji tonera to ok. 50 złotych. W przypadku dwóch ostatnich rozwiązań wydatki na materiały eksploatacyjne są więc porównywalne.

Toner zamiennik z nowych komponentów czy regenerowany wkład?

Na co się zdecydować, skoro zarówno kupowanie nowych zamienników, jak i ponowne napełnianie wkładów wydaje się korzystne z punktu widzenia finansów? Przed dokonaniem wyboru warto wziąć pod uwagę względy praktyczne. Wygodniej i szybciej jest zamówić alternatywny toner do drukarki Brother w sklepie niż zlecać regenerację. Dobre zamienniki można znaleźć na stronie https://www.profibiuro.pl/brother-c-85_88.html. Dostępne są również oryginalne tonery Brother, które nadają się do późniejszej regeneracji.

Co przemawia na korzyść ponownego napełniania wkładów? Regeneracja tonera to ekologiczne rozwiązanie. Może więc przekonać osoby, dla których troska o środowisko jest szczególnie ważna. Wybierając zamiennik z nowych komponentów, nie trzeba jednak rezygnować z ekologicznej postawy. Wystarczy oddać zużyty wkład do punktu zbiórki, by mógł zostać bezpiecznie przetworzony.

Regeneracja tonerów jest opłacalnym rozwiązaniem, podobnie jak kupowanie zamienników. Pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji drukarki i ponowne wykorzystanie wkładów nadających się jeszcze do użycia po uzupełnieniu potrzebnych komponentów. Jeżeli ceni się ekologiczne rozwiązania w duchu less waste, zdecydowanie warto regenerować tonery Brother, Epson czy innych marek. Jeśli natomiast liczy się przede wszystkim wygoda i gwarantowana niezawodność, lepiej wybierać wkłady oryginalne i zamienniki od uznanych producentów.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%