Zamknij

Dobry alkomat. Co to znaczy i jak znaleźć model, który na pewno nas nie zawiedzie?

20:51, 02.10.2019 | Materiał partnera
Skomentuj

Dobry alkomat. Co to znaczy i jak znaleźć model, który na pewno nas nie zawiedzie?

Indywidualne alkomaty dostępne są na naszym rynku już od lat i z całą pewnością znacznie przyczyniają się do podniesienia m.in. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tylko część pijanych kierowców jeździ bowiem w takim stanie świadomie. Policja zatrzymuje bardzo wielu takich, którzy alkohol spożywali dzień wcześniej i wynikiem kontroli są zaskoczeni. Nie wiedząc o swoim stanie, jadą bez obaw i szczególnej ostrożności, co prowadzić może do tragedii. Posiadanie własnego testera ten problem rozwiązuje. Po jaki dziś warto sięgnąć?

Technologia idzie do przodu z korzyścią dla nas wszystkich

Jeszcze stosunkowo niedawno jednym z dylematów towarzyszących wyborowi indywidualnego alkomatu był taki, czy sięgnąć po urządzenie wykorzystujące sensor półprzewodnikowy, czy też elektrochemiczny. Dziś problem ten odchodzi w przeszłość wraz z tymi pierwszymi. Czujnik elektrochemiczny jest obecnie powszechnie stosowanym rozwiązaniem, obecnym w modelach dostępnych w bardzo zróżnicowanych cenach, o czym można przekonać się np. przeglądając obszerny asortyment sklepu Promil-Lab. Ich dużo wyższa trwałość, niewrażliwość na czynniki mogące zafałszować wynik badania, a nade wszystko znacznie lepsza precyzja przy stosunkowo niskich kosztach najtańszych urządzeń tego typu sprawiają, że wybór jest dziś oczywisty. Z czego jednak wynikają ceny propozycji nieco droższych?

Czujnik będący najważniejszym elementem konstrukcji alkomatu, który pozwala sprawdzać skład kierowanego ku niemu powietrza, może mieć różną jakość, przekładającą się przede wszystkim na szybkość, z jaką będzie ulegał rozkalibrowaniu. Poza tym, o wygodzie i bezpieczeństwie użytkowania urządzenia decydują i inne detale, również będące obiektem wytężonej pracy konstruktorów, a także układ elektroniczny. Wysokiej klasy alkomat nie tylko zapewni nam dokładny wynik testu, ale i poinformuje nas w porę, że musimy już udać się z nim do serwisu, czy np. zaalarmuje o niskim stanie naładowania baterii, co także stanowi okoliczność zagrażającą jego precyzji.

Dobry alkomat elektrochemiczny nie musi kosztować kroci

Mając w ręku 300-400 zł bez problemu wyposażymy się w godne zaufania urządzenie, które z całą pewnością będzie odpowiadało wymaganiom indywidualnego użytkownika, nawet jeśli sporadycznie będzie służył także innym współbiesiadnikom czy np. rozjeżdżającym się po świętach członkom rodziny. Oczywiście na rynku istnieją modele droższe, przeznaczone do użytku profesjonalnego. Co to oznacza? Poza koniecznością uzyskania specjalistycznych atestów, charakteryzuje je wyższa jakość sensorów pozwalająca na sprostanie ogromnej ilości badań, jakie muszą wykonywać np. funkcjonariusze służb. Jeśli chodzi o samą zasadę działania, jest to jednak w większości wypadków taki sam alkomat elektrochemiczny  jak ten, w który niskim kosztem możemy się wyposażyć na własny użytek.

Należy przy tym pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt powinien być użytkowany w prawidłowy sposób. Oznacza to przede wszystkim regularną kalibrację w odstępach zgodnych z zaleceniami producenta – zazwyczaj jest to rok, jeśli w międzyczasie nie wykonano większej liczby pomiarów niż określona dla danego modelu. Urządzenie musi być też chronione przed skrajnymi temperaturami, oparami paliw i innych substancji, nadmierną wilgotnością czy papierosowym dymem. Wówczas możemy być spokojni o to, że zawsze zdołamy bez ryzyka błędu ustalić, czy na powrót za kierownicę bądź inne ryzykowne czynności przyszedł już właściwy moment.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz