Zamknij

Recykling w ogrodzie - inspiracje

13:15, 12.04.2019 | materiał partnera
Skomentuj
Recykling w ogrodzie pozwala nam urządzić unikatową przestrzeń

Recykling w ogrodzie to popularny trend, który pozwala nam na wielokrotne wykorzystanie wielu tworzyw, czy nadanie nowego życia przedmiotom. Chcesz poznać ciekawe pomysły na recykling w ogrodzie?

Recykling - w trosce o środowisko

Recykling jest popularnym trendem, który rozwija się na przestrzeni ostatnich lat. Ponowne wykorzystanie przedmiotów, materiałów, ma ogromne znaczenie dla stanu naszego środowiska naturalnego. Ogromna ilość śmieci, jaką produkujemy, rośnie w zatrważającym tempie, dlatego cieszy nas ogromnie moda na ponowne wykorzystanie, wstępnie skazanych na zapomnienie przedmiotów i tworzyw.

Niestety, wyposażenie ogrodu, wykonane z recyklingu, często kojarzy nam się z czymś mało atrakcyjnym, śmiesznym czy nawet trudnym. Tymczasem, w internecie czy czasopismach branżowych, możemy znaleźć wiele inspiracji, nie tylko na dekoracje, ale również prowadzenie ogrodu, przyjaznego dla środowiska.

Recykling - hobby właścicieli ogrodu

Recykling w ogrodzie często jest ciekawą drogą, aby dać upust kreatywnym zapędom właścicieli ogrodu. Możliwość zrobienia czegoś ładnego, z niczego, małym kosztem, jest powodem do radości. Jeżeli dodatkowo, staje się to hobby właścicieli ogrodu, tym lepiej.

Aby zrobić coś z niczego, często potrzeba nam tylko podstawowych narzędzi i podstawowych umiejętności manualnych. A możliwość obserwowania efektów swojej pracy, w poczuciu, że zrobiliśmy coś dobrego dla środowiska, jest powodem do dumy i radości.


Wszelkie niezbędne narzedzia pomieści praktyczna skrzynia ogrodowa - sklep Ogrodolandia.pl

Recykling w ogrodzie - pomysły

Pomysły z recyklingu możemy wykorzystać zarówno na dekoracje ogrodowe , jak również na pielęgnację ogrodu.

Eko-ściółka

Z powodzeniem możemy wykorzystać na przykład tekturę, czy czarno-białe gazety, które będą doskonałą wyściółką świeżo zakładanych rabat. Papier przysypany korą, skutecznie powstrzymuje wzrost chwastów, jego obecność nie będzie wywierała negatywnego skutku na jakość podłoża, ściółka będzie tania, a my pozbędziemy się chwastów i papierowych odpadów. Papier po pewnym czasie rozłoży się, wzbogacający podłoże.

Słoiki można wykorzystać na wiele sposobów

Szklane lampiony

Szklane lampiony wprowadzą do ogrodu romantyczny, klimatyczny nastrój. Światło w każdej postaci, kreuje przestrzeń. Szklane lampiony możemy wykonać ze słoików, z odzysku. Duże słoje możemy poustawiać na tarasie, wypełniając świecami, natomiast mniejsze, z powodzeniem zawiesimy na drzewie, balustradzie, czy pod dachem tarasu. Słoiczki wypełnione spotlight ami wyczarują magiczny klimat, każdego wieczoru. Lampiony możemy ozdobić za pomocą sznurka, tasiemek, czy nawet pomalować je, farbą odporną na ciepło. Z pewnością taki dodatek będzie unikatową dekoracją.

Wygodne doniczki do rozsad

Ten, kto przygotowuje wiosenne rozsady, doskonale zdaje sobie sprawę, jak wiele multi doniczek musimy posiadać. Doniczki wykonane z plastiku, możemy zastąpić pojemniczkami po jogurtach, margarynie, czy też obciętymi od połowy butelkami z plastiku. Taki recykling po pierwsze będzie korzystny dla naszej kieszeni, a po drugie, również sprzyja środowisku. Już w ogrodnictwie ograniczymy ilość produkowanych śmieci.

Zużyte pojemniczki będą doniczkami na rozsady

Meble ogrodowe

Bardzo popularnym trendem, który jest nie tylko atrakcyjny, ale też funkcjonalny i korzystny dla naszego środowisko, jest samodzielne wykonanie mebli ogrodowych z palet. Jest to może zajęcia dla osób, o pewnych zdolnościach manualnych, które posiadają podstawowe narzędzia.

Drewniane palety, które powszechnie wykorzystują wszelkie hipermarkety czy firmy transportowe, są wykonane z drewna, które z powodzeniem może posłużyć jako surowiec na meble ogrodowe.

Meble z palet są łatwe w wykonaniu. Podstawą zadowolenie z efektu, jest właściwe, dokładne wyszlifowanie desek, które są szorstkie i usiane drzazgami. Po takiej obróbce drewna, możemy paletę rozłożyć na deski, i wykonać z nich donice czy meble ogrodowe, albo wykorzystać w całości palety, tworząc z nich siedziska, wygodne sofy, czy fotele.

Aby drewno było odporne na czynniki atmosferyczne, musimy je zaimpregnować.

Wypoczynek na tarasie na meblach z palet z pewnością umilą nam miękkie poduchy. Ich wykonanie możemy zlecić firmie krawieckiej, kupić gotowe, lub wykonać je samodzielnie. Na wypełnienie poduch możemy wykorzystać gąbkę tapicerską, którą kupimy najtaniej w internecie. Pokrowiec na poduchy, ich poszewki możemy wykonać z materiału z recyklingu - wykorzystując koc, pled, albo materiał, kupiony w second-handzie.

Gąbka tapicerska w połączeniu z materiałem z odzysku, stanie się poduchami na siedziskach mebli

Inny pomysł to wykonanie mebli z butelek plastikowych. W ten sposób możemy wykonać lekkie siedziska, fotele, a nawet stoliki. Potrzebne nam będą plastikowe butelki, z zakrętkami. Wszystkie butelki szczelnie zakręcamy, a następnie sklejamy taśmą, formując kształt pufy lub siedziska. Butelki wypełnione powietrzem będą stabilne i mocne, utrzymają ciężar, a jednocześnie stworzą mocny mebel. Butelki możemy osłonić gąbką tapicerską, oraz pokrowcem z materiału z odzysku.

Ogromnym powodzeniem cieszą się również drewniane skrzynki po owocach, które wykorzystujemy jako stoliki, czy też skrzynie do przechowywanie, na balkonach i tarasach. Skrzynka po owocach, wyposażona w wieku, stanie się wygodnym siedziskiem, czy też schowkiem.

Dekoracje z recyklingu

W formie zabawy z recyklingiem możemy wykonać bardzo ładne i wesołe dekoracje do ogrodu. Co możemy zrobić? Hamuje nas tylko wyobraźnia. Z desek z odzysku możemy zbudować ładne doniczki, domki dla owadów, czy budki dla ptaków. Pomalowane na ciepłe kolory, będą zdobić ogród.

Ze szklanych, kolorowych butelek, albo plastikowych płyt, często wykonuje się dekoracje na piku, które rozświetlają rabaty.

Obwódki rabat możemy wykonać również ze szklanych, albo plastikowych butelek, czy też starych dachówek, desek. Obrzeża będą dekoracją, a jednocześnie zapobiegają przesypywaniu się ściółki na trawnik czy ścieżkę.

Dużym powodzeniem cieszy się ponownie wykorzystanie metalowych puszek, po konserwowym groszku, czy też innych przetworach. Takie puszki mogą być doniczką, ozdobną osłoną, lampionem, czy dekoracją rabaty. Pomalowane na ciekawy kolor, umieszczone na paliku, będą się wyróżniać. Z puszek możemy wykonać też strach na szpaki, czy inne ptaki, podjadające nam owoce. Puszki zawieszone na sznurkach, będą postukiwać w czasie wiatru, odstraszające hałasem ptaki.

Taras, wyposażony w wygodne meble tarasowe, piękne dekoracje, oraz atrakcyjne rośliny, w donicach z odzysku, zasilane nawozami naturalnymi, z odpadków kuchennych, z pewnością będzie nie tylko ulubionym miejscem wypoczynku, ale też źródłem satysfakcji.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (9)

MartaMarta

1 0

Rzeczy z cyklu diy stają się coraz bardziej modne i super, że tak się dzieje! 14:34, 16.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BeataBeata

0 0

Super pomysły 13:37, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoannaJoanna

0 0

Uwielbiam patent z wykorzystaniem pustych pojemników szczególnie do doniczek. U mnie w rodzinie jest to niemal z pokolenia na pokolenie 14:36, 20.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IzaIza

0 0

Mam nadzieję, że ludzie w końcu zaczną dbać o środowisko...:( 12:05, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolinaKarolina

0 0

Nie mogłam dopasować poduszki do mojej ławki, teraz już wiem ja sobie poradzić. Tylko kto to mi oszyje :) 13:17, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZuznannaZuznanna

0 0

Warto też takich tkanin szukać w sklepach odzieży używanej, żeby jeszcze raz nadać drugie życie! Ja tylko tam kupuje tkaniny, nawet robię poszewki na poduszki z swetrów, czy z pościeli zasłony. Dobry kolor i pomysł i gotowe! 10:54, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaciejMaciej

0 0

W końcu ludzie zaczynają mówić o istocie recyklingu, super! 10:48, 04.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomekRomek

0 0

Bardzo potrzebny artykuł! Super, że o tym piszecie! 08:21, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AśkaAśka

0 0

Świetny tekst i genialne pomysły! Na pewno część z nich wykorzystam 09:47, 27.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone