Zamknij

O kulturze, edukacji i zainteresowaniach z Dyrektor GOK w Czyżewie [WYWIAD]

15:50, 12.06.2018 | N.C.
Skomentuj
REKLAMA

Z panią Katarzyną Kostro, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżewie porozmawialiśmy o początkach istnienia ośrodka, jego działalności na przestrzeni lat i planach na najbliższy rok.

Redakcja Kuriera Wysokomazowieckiego: Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie powstał w 1992 roku. Jest Pani dyrektorem praktycznie od początku istnienia placówki.

Katarzyna Kostro: Wcześniej pracowałam w Ośrodku Kultury w Małkini, złożyłam swoją aplikację tutaj, dlatego że tu mieszkam. W pierwszym dniu pracy przekazano mi klucze do sal, które musiałam zaadoptować do działalności . Dzięki przychylności władz stopniowo wyposażałam poszczególne pomieszczenia (m.in. pracownia plastyczna, muzyczna) w meble, sprzęt nagłaśniający i muzyczny. Do sali kinowej zakupiłam ekran panoramiczny oraz kotary na scenę. Działalność kół zainteresowań rozpoczęłam zajęciami plastycznymi, które sama prowadziłam, po pewnym czasie ruszyły zajęcia muzyczne i taneczne. Rok później została otwarta kawiarnia, w której spotykała się popołudniami młodzież. Pamiętam że, dużym zainteresowaniem cieszył się stół bilardowy. Wsparcie Wójta i Rady pomogły mi przygotować placówkę do wstępnej działalności. Z biegiem lat pomieszczenia były doposażone, powstawały nowe koła zainteresowań, zespoły, ośrodek zwiększał swoje działania. Wieloletnia praca jest efektem obecnego działania GOK-u.

RKW: Jakie zajęcia prowadzone są przez Ośrodek?

KK: Podstawową działalnością, którą prowadzi GOK-u są koła zainteresowań. W ośrodku odbywają się zajęcia nauki gry na pianinie, gitarze, zajęcia z emisji głosu, kształcenia słuchu, zajęcia szachowe, teatralne, wokalne, taneczne i plastyczne. Działają zespoły wokalne Nova Noota i B-moll, Teatr Marzeń ,,Młodzieżowa Orkiestra Dęta”, Mażoretki „En Vivo”, Zespół Tańca Towarzyskiego, grupa kolędnicza „Herody Gminy Czyżew”, oraz Klub Seniora „Złoty Wiek”. Zespoły występują gościnnie na terenie naszego powiatu, województwa, uświetniają nasze lokalne uroczystości. Każdy zespół wymaga nakładu finansowego, m.in. zakup instrumentów, zakupu nowych strojów - są to ogromne koszta. Środki na wyposażenie zespołów pozyskujemy od sponsorów, duży wkład finansowy przekazuje gmina. Wsparciem jest także pomoc rodziców.

RKW: Pani prowadzi zajęcia plastyczne?

KK: Tak, praktycznie od początku istnienia ośrodka. Mam trzy grupy wiekowe, są także pięciolatki. Wprowadzam różne techniki, które dostosowuję przede wszystkim do wieku. Uczestniczymy w konkursach plastycznych, osiągając znaczące miejsca. W tym roku dzieci uczestniczyły w warsztatach rzeźby w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych w Ciechanowcu. Większość z nich po raz pierwszy rzeźbiła w glinie, zainteresowanie było ogromne. W grudniu odwiedziliśmy Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie, który mieści się w bombkarni ,,Doroszko”. Dzieci samodzielnie ozdabiały bombki, spotkały Świętego Mikołaja i jego pomocników oraz pisały do niego list z życzeniami. Dodatkową atrakcją był pokaz powstawania bombek o różnych kształtach. Wyprawa do Kętrzyna była magiczna podróżą, którą często wspominają.

RKW: Organizujecie też inne wyjazdy?

KK: W tym roku w lipcu orkiestra wraz z mażoretkami wyjeżdża do Bułgarii. Zespoły będą po raz pierwszy reprezentowały naszą Gminę w XI Festiwalu „BalkanFolk Fest”. Koncerty odbędą się w amfiteatrze przy plaży na Złotych Piaskach w miejscowości Warna. Do Bułgarii wyjeżdżamy wspólnie z orkiestrą z COKiS-u z Ciechanowca. Trzy lata temu zespoły uczestniczyły w XIII Festynie Kultury Polskiej „Znad Issy” w Kiejdanach i w II Festiwalu Kultury Polskiej w Poniewieżu. Impreza organizowana była przez Stowarzyszenie Polaków Kiejdan. Wsparcie finansowe otrzymaliśmy od Burmistrz Czyżewa, sponsorów oraz wkład własny od uczestników.

RKW: W Ośrodku Organizowanych jest bardzo dużo konkursów.

KK: To prawda. Możemy pochwalić się cyklicznymi konkursami, turniejami, przeglądami i prezentacjami. GOK jest organizatorem konkursów plastycznych o tematyce ekologicznej, pożarniczej oraz bożonarodzeniowej na szczeblu gminnym, powiatowym i regionalnym. Dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej cieszą się Prezentacje Zespołów Kolędniczych. Wszystko odbywa się na sali kinowej. Oprócz naszych zespołów ( ,,Herody Gminy Czyżew“, ,,Teatr Marzeń“, orkiestra) staramy się zaprosić zespoły z zewnątrz. W tym roku gościliśmy grupę kolędniczą z Perlejewa, w poprzednich latach na scenie czyżewskiej zaprezentowały się Szopka z Wąsosza, Kolędnicy z Kozą, Herody, Kolędnicy z gwiazdą.

Organizujemy Turniej Szachowy o puchar Burmistrza Czyżewa, w tym roku była już XI edycja. Gminne eliminacje do Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaka ,,Mama, tata i ja" oraz Prezentacje Zespołów Tanecznych ,,Wesoły Pląs".

RKW: To jedna z większych imprez tanecznych na terenie powiatu?

KK: Na pewno. Kiedyś miało to formę przeglądu, teraz jest bardziej w charakterze prezentacji. W tym roku odbywała się 19. edycja, w następnym będziemy mieli dwudziestolecie. W pierwszej edycji pląsu wzięło udział 7 zespołów, w tegorocznej – 27. Ponad 400 uczestników. Zgłasza się coraz więcej zespołów, więc podzieliliśmy prezentacje na dwie części, dla młodszych i starszych. W pląsie tańczą zespoły z ośrodków kultury i szkół z terenu Powiatu Wysokomazowieckiego.

RKW: A jak wygląda współpraca z innymi ośrodkami?

KK: Współpraca z ośrodkami szczególnie z powiatu wysokomazowieckiego układa się bardzo dobrze. Jeżeli jesteśmy w stanie sobie wzajemnie pomóc, to zawsze to robimy. To nie jest rywalizacja, wszystkim nam zależy na tym samym, mamy wspólne cele.

RKW: Pracuje pani w Ośrodku od 26 lat. Widzi pani różnicę w młodzieży, dzieciach, ich nastawieniu do zajęć? Zainteresowanie zespołami i kołami rośnie?

KK:  Młodzież na pewno się zmienia, ma inne zainteresowania niż dwadzieścia lat temu. Trzeba się dostosowywać do realiów.

Zdecydowanie widać wzrost zainteresowania z roku na rok. Rodzice chcą, by dzieci uczęszczały na zajęcia od najmłodszych lat. Maluchy chodzą praktycznie na wszystkie zajęcia, a gdy kończą trzecią klasę szkoły podstawowej wybierają konkretne działania, które je interesują, pasjonują. Uczęszczają na nie również dzieci moich wychowanków. Przychodzi następne pokolenie. Obecnie instruktorem tańca towarzyskiego jest nasz wychowanek, który od najmłodszych lat uczęszczał na zajęcia taneczne.

Pamiętam dobrą współpracę z dziećmi i ich rodzicami, gdy ośrodek rozpoczynał działalność. Dzieciaki były bardzo aktywne, chętne, miały swoje pomysły, myślały nieszablonowo, wybiegały w przód. Teraz nasza młodzież jest również aktywna, ale to jest innego rodzaju aktywność. Zdarzają się jednak przypadki, iż dzieci rezygnują z zajęć.

RKW: Jakiego rodzaju zajęcia Ośrodek prowadzi dla osób dorosłych?

KK: Przy ośrodku działa Klub Seniora Złoty Wiek, który w ubiegłym roku obchodził 10-lecie. Członkowie spotykają się raz w tygodniu. Wspieramy ich, dofinansowujemy, jeśli jest zapotrzebowanie na wyjazdy lub wycieczki. Utrzymują kontakt z innymi klubami seniora w powiecie, corocznie uczestniczą w spotkaniach, uroczystościach organizowanych przez kluby. W tym roku klubowicze wyjeżdżają do Korycin na Wysokomazowiecki Piknik Seniorów. Obecnie klub liczy około 30 osób. Dla członków klubu organizowane są spotkania, wykład, pogadanki. Kilka osób należy do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wysokiem Mazowieckiem.

Przy ośrodku działa także grupa kolędnicza ,,Herody Gminy Czyżew", która jest aktywna głównie w okresie świątecznym. Działają od kilku lat, co roku wyjeżdżają na Wojewódzkie Przeglądy Zespołów Wiejskich i Obrzędowych do Łomży lub Hajnówki, zawsze wracają jako laureaci.

Dla dorosłych organizujemy projekcje filmowe, wystawy, spotkania kabaretowe oraz koncerty.

RKW: Jakie atrakcje przewidział Ośrodek Kultury dla mieszkańców Czyżewa w nadchodzących miesiącach?

KK: Przed nami Dni Czyżewa, które odbędą się w dniach 7-8 lipca na Stadionie Gminnym. We wrześniu planujemy Światowe Dni Sybiraka w Muzeum Ziemi Czyżewskiej. Będzie to trzecia edycja. W pierwszym roku zorganizowaliśmy spotkanie w postaci wspomnień członków Koła Czyżewskiego Związku Sybiraków. Pojawiły się łzy, wzruszenie. Wiele tych wspomnień jest bardzo bolesnych.

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy spotkanie z autorką książki ,,Syberia w pamięci deportowanych na Wschód z Ziemi Czyżewskiej". Pani Halina pochodzi z Czyżewa, jest emerytowaną nauczycielką. Dużo materiałów do książki pozyskała z wywiadów z członkami naszego koła.

Zapraszam również na Regionalne Spotkania Teatralne pod hasłem „Polskie Legendy i Baśnie”.Spotkania od kilku lat koordynuje instruktor p. Ania. Celem imprezy są prezentacje teatralne dziecięcych, młodzieżowych oraz dorosłych grup teatralnych, w tym osób niepełnosprawnych. Działanie jest okazją do integracji, relaksu, ekspresji i edukacji poprzez teatr.

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w październiku planujemy cykl wydarzeń, m.in. dla najmłodszych organizujemy konkurs plastyczny, natomiast dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich konkurs wiedzy historycznej. Tematy konkursów zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Szczegółowe informacje o bieżących wydarzeniach znajdą Państwo na stronie internetowej GOK-u.

RKW: A jak będą wyglądały Dni Czyżewa?

KK:  W sobotę 7 lipca zapraszam na wystawę malarską do Biblioteki Publicznej oraz Turniej Piłki Nożnej o puchar Burmistrza Czyżewa, który odbędzie się na Kompleksie Sportowym „Orlik”. W godzinach popołudniowych organizujemy koncert ”Twoim jest serce me” w ramach XXV Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.

Program w niedzielę będzie bardziej atrakcyjny, w rannych godzinach odbędą się Spławikowe Zawody Wędkarskie, zachęcam do udziału. Od godziny 14.00 Dni Czyżewa rozpoczynamy koncertami, m.in. zaprezentują się laureaci konkursu piosenki „Z piosenką za pan brat“, dzieci z Gminnego Przedszkola. Zaprezentuje się nasza orkiestra. Wystąpią Elena Rutkowska z programem ,,Cygańskie Czary", zespół GooseBumps i zespół disco DORIS. Gwiazdą wieczoru będzie Patrycja Markowska. Od kilku lat Gmina ogłasza plebiscyt „Najlepsi w Gminie“. Podczas festynu zawsze następuje przyznanie nagród laureatom w różnych kategoriach: Sportowiec Roku, Społecznik Roku, Uczeń Roku, Rolnik Roku... Komisja powołana przez Urząd Miejski ocenia złożone wcześniej wnioski.

Cała impreza wymaga wielu przygotowań logistycznych, wprowadzamy ogródek piwny, urządzenia rekreacyjne, stanowiska animacyjne, zabezpieczenie medyczne, ochronę.

RKW: Czy współpraca ze szkołami dobrze się układa?

KK: Bardzo dobrze. Od samego początku działalności ośrodka współpracuję ze szkołą podstawową i średnią w Czyżewie, szkołami w Rosochatem Kościelnem i Dąbrowie Wielkiej. Są bardzo chętni i aktywni. To jest obopólna pomoc i współpraca.

Szkoły wspierają działania ośrodka, m.in. poprzez oprawę części artystycznych uroczystości państwowych i okolicznościowych. Dyrektor SP w Dąbrowie Wielkiej od kilku lat koordynuje Turniej Rodzin podczas festynu „Święto Rodziny“ oraz Bieg uliczny „3 Maja“. Ponadto współpracuję z Przedszkolem, Biblioteką, instytucjami państwowymi, firmami prywatnymi, stowarzyszeniami, OSP i Policją w Czyżewie. Jest to bardzo miłe, że zawsze mogę na nich liczyć. Dziękuję za wieloletnią współpracę.

RKW: A współpraca z Panią Burmistrz?

KK: Pani Burmistrz bardzo wspiera działania GOK-u. Współpracujemy ze sobą od ponad 10 lat.Pani Burmistrz jest otwarta na nowe pomysły rozszerzające działania kulturalne w naszej gminie, chętnie uczestniczy w imprezach organizowanych przez GOK. Wspiera finansowo dodatkowe wydarzenia,które nie są ujęte w danym roku w planie ośrodka.

RKW: Co jest dla Pani, jako Dyrektor Ośrodka największym problemem?

KK: Chcąc poszerzyć ofertę zajęć pozaszkolnych ciągle poszukuję wykwalifikowanych instruktorów.

Etatowi pracownicy GOK-u prowadzą zajęcia teatralne i wokalne oraz zajęcia plastyki.

Pozostali instruktorzy są z zewnątrz - z Białegostoku, Zambrowa. Jest to problem, z którym borykają się placówki kultury – pozyskaniem wykwalifikowanej kadry.

RKW: Dziękujemy za rozmowę i życzymy samych sukcesów w działalności ośrodka. 

 

(N.C.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz