Zamknij

Piątek 13 - o przesądach i historii liczby 13 w naszym powiecie

12:41, 13.04.2018 | N.C.
Skomentuj
REKLAMA

Skąd wziął się przesąd, iż piątek 13-go jest datą pechową? Odpowiedzi na to pytanie szukać należy w historii, gdyż liczba 13 - która na dobre przyjęła się już w popkulturze, kinematografii i literaturze jako symbol nieszczęścia - od wieków kojarzyła się naszym przodkom nie najlepiej.

Dlaczego? Istnieje teoria, iż trzynastka jest zaprzeczeniem dwunastki. Liczba 12 zaś to uosobienie perfekcji i doskonałości. 12 mamy miesięcy, 12 znaków zodiaku, 12 było apostołów, 12 bogów olimpijskich, 12 pokoleń Izraela.  A podwojona dwunastka daje dwadzieścia cztery - tyle, ile jest godzin w dobie. Jeśli chodzi o trzynastkę... Jak wiemy, trzynasty apostoł odegrał bardzo nieciekawą rolę w Biblii. Trzynasta karta w talii Tarota oznacza śmierć.

Istnieje przekonanie, iż data ta zapisała się w historii tak niefortunnie ze względu na aresztowanie Templariuszy przez króla Francji Filipa IV w piątek 13 października 1307 roku. Król (niesłusznie) oskarżał Templariuszy o herezję i bałwochwalstwo. Ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. 

Mimo to piątek 13-go zaczął być postrzegany jako data pechowa dopiero na początku XX wieku, a do rozpropagowania takiego poglądu z pewnością przyczyniła się popkultura i ludzka wyobraźnia.

Czy w historii naszego powiatu trzynastka zapisała się aż tak źle? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  • Około 1413 roku Ciechanowiec otrzymał miejskie prawa magdeburskie.
  • W tym samym roku książę litewski Witold nadał Florianowi herbu Ślepowron z Gąsiorowa koło Pułtuska ziemie w okolicy Kuczyna. Florian zasłużył się w czasie wojny z Krzyżakami
  • 13 rodów szlacheckich wywodzi się z Gminy Kobylin Borzymy (zamieszkałym obecnie we wsiach o charakterystycznych, dwuczłonowych nazwach).
  • 13 września 1739 roku w Ciechanowcu urodził się ksiądz Jan Krzysztof Kluk, którego imię nosi ciechanowieckie Muzeum Rolnictwa.
  • 13 sierpnia 1944 roku nastąpiło wyzwolenie prawobrzeżnej części Ciechanowca z rąk hitlerowskich.
  • Tego samego dnia wyzwolone zostało miasto Wysokie Mazowieckie przez jednostki 3. armii 2. Frontu Białoruskiego
  • 13 października 2007 honorowe obywatelstwo Gminy Czyżew odebrał podczas specjalnej uroczystości Prezydent RP Lech Kaczyński.

Jak widać, trzynastka nie taka straszna jak ją malują. Jeśli znają Państwo inne, ciekawe daty dotyczące naszej okolicy, związane z trzynastką, zachęcamy do kontaktu.

Czy wierzy Pan/Pani, że piątek 13-go to pechowa data?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
Tak 0%
Nie 100%
(N.C.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

GoniaGonia

0 0

13 w piątek przyszło na świat nasze dziecko, żaden pech aa szczeście 12:55, 13.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz