Skąd wziął się przesąd, iż piątek 13-go jest datą pechową? Odpowiedzi na to pytanie szukać należy w historii, gdyż liczba 13 - która na dobre przyjęła się już w popkulturze, kinematografii i literaturze jako symbol nieszczęścia - od wieków kojarzyła się naszym przodkom nie najlepiej.
Dlaczego? Istnieje teoria, iż trzynastka jest zaprzeczeniem dwunastki. Liczba 12 zaś to uosobienie perfekcji i doskonałości. 12 mamy miesięcy, 12 znaków zodiaku, 12 było apostołów, 12 bogów olimpijskich, 12 pokoleń Izraela. A podwojona dwunastka daje dwadzieścia cztery - tyle, ile jest godzin w dobie. Jeśli chodzi o trzynastkę... Jak wiemy, trzynasty apostoł odegrał bardzo nieciekawą rolę w Biblii. Trzynasta karta w talii Tarota oznacza śmierć.
Istnieje przekonanie, iż data ta zapisała się w historii tak niefortunnie ze względu na aresztowanie Templariuszy przez króla Francji Filipa IV w piątek 13 października 1307 roku. Król (niesłusznie) oskarżał Templariuszy o herezję i bałwochwalstwo. Ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli.
Mimo to piątek 13-go zaczął być postrzegany jako data pechowa dopiero na początku XX wieku, a do rozpropagowania takiego poglądu z pewnością przyczyniła się popkultura i ludzka wyobraźnia.
Czy w historii naszego powiatu trzynastka zapisała się aż tak źle? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Jak widać, trzynastka nie taka straszna jak ją malują. Jeśli znają Państwo inne, ciekawe daty dotyczące naszej okolicy, związane z trzynastką, zachęcamy do kontaktu.
0 0
13 w piątek przyszło na świat nasze dziecko, żaden pech aa szczeście 12:55, 13.04.2018