Zamknij

Jesień w Polu i Zagrodzie. Spotkanie z jesiennymi tradycjami polskiej wsi [FOTO/WIDEO]

12:02, 24.09.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

Piknik rodzinny ,,Jesień w Polu i Zagrodzie'', który odbył się 23 września na terenach Ciechanowieckiego Muzeum Rolnictwa, nawiązywał do prac polowych i gospodarskich na dawnej wsi podlaskiej. Pokazy zaprezentowane w skansenowskiej scenerii wiejskiej miały za zadanie pokazanie i utrwalenie tradycyjnych zwyczajów i obrzędów związanych z kopaniem ziemniaków i pracami gospodarskimi oraz domowymi w okresie jesiennym. 

Najważniejszym punktem programu był pokaz kopania ziemniaków motykami oraz kopaczką konną i tłoka – zbieranie ziemniaków za kopaczką z udziałem widzów. Następnie goście mogli z bliska zaobserwować ręczne kiszenie i siekanie kapusty w akompaniamencie tradycyjnych pieśni i muzyki.

Dzięki takim imprezom jak ta, mamy nadzieję pokazać zwyczaje, tradycje i obrzędy polskiej wsi. Dzisiaj mamy dzień wykopek, co wszystkim nam kojarzy się ze zbiorem jesiennych plonów – powiedziała Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Na terenie skansenu odwiedzić można było stoiska gastronomiczne z tradycyjną kuchnią regionalną, prezentowaną przede wszystkim przez gospodarstwa agroturystyczne z doliny Bugu. W trakcie festynu odbyły się liczne koncerty zespołów folklorystycznych i kapel ludowych, m.in. zespołu pieśni i tańca ,,Skowronki" oraz Ciechanowieckiej Kapeli ,,Kłosy".

Na kartoflisku zorganizowano ognisko do pieczenia kiełbasek i ziemniaków, a przez cały dzień odwiedzać można było stoiska prezentujące przygotowania zapasów do spiżarni na zimę oraz degustować podlaskie specjały z kuchni polowej m.in. placki ziemniaczane, babkę ziemniaczaną, kiszkę ziemniaczaną, bigos, zupę kartoflankę, pokrzywową, dyniową, sodziaki, piwo jałowcowe, napary ziołowe, chleb razowy, topinambur. 

 

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (1)

karolakarola

3 0

ale mieli zabawy przy tym krojeniu kapusty. Fajnie, tak swojsko, wszyscy razem śpiewają. Aż żałuje że nie pojechałam 15:55, 24.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone