Zamknij

Światowy Dzień Zdrowia 2018

10:09, 04.04.2018 | K.D
REKLAMA
Skomentuj

Światowy Dzień Zdrowia jest świętem ustanowionym przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku i obchodzony jest 7 kwietnia - w dniu założenia WHO. Celem Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne, palące i zaniedbane problemy zdrowotne w społeczeństwach na świecie.

Stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie.

„Zdrowie dla wszystkich” to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat, działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).

Najważniejsze przesłania Światowego Dnia Zdrowia 2018:

 • Powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, gdzie i kiedy jest to konieczne bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego.
 • Nikt nie powinien wybierać pomiędzy dobrym zdrowiem a innymi życiowymi potrzebami.
 • UHC jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi i narodów.
 • Niektóre kraje poczyniły wielkie postępy, by poprawić powszechny dostęp do opieki zdrowotnej.
 • Aby opieka zdrowotna miała charakter prawdziwie powszechny, konieczna jest zmiana w myśleniu o systemie opieki zdrowotnej z tej zorientowanej na choroby i instytucje na zorientowaną na ludzi i dla ludzi.
 • Każdy może mieć wpływ na sposób osiągnięcia UHC, biorąc udział w dyskusji na jej temat.

Zbyt wielu osobom brakuje obecnie ochrony zdrowia

"Uniwersalny" w UHC oznacza "dla wszystkich", bez dyskryminacji, nie pozostawiając nikogo w tyle. Wszyscy na całym świecie mają prawo do korzystania z usług zdrowotnych, których potrzebują, bez popadania w ubóstwo, gdy ich używają.

Oto kilka faktów i liczb dotyczących stanu UHC dzisiaj:

 • Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych.
 • Prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa, przetrwania za jedyne 1,90 USD lub mniej dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni.
 • Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. W budżecie domowym takie wydatki traktowane są jako "katastrofalne wydatki".
 • Pokrywanie katastrofalnych wydatków na opiekę zdrowotną jest problemem globalnym. W bogatszych krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej i niektórych częściach Azji, które osiągnęły wysoki poziom dostępu do usług zdrowotnych, coraz więcej osób wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne.

Co to jest UHC?

 • UHC oznacza, że wszyscy ludzie i społeczności otrzymują potrzebne im usługi zdrowotne bez ponoszenia trudności finansowych.
 • UHC umożliwia wszystkim dostęp do usług, które dotyczą najważniejszych przyczyn chorób i śmierci oraz zapewnia, że jakość tych usług jest wystarczająco dobra, aby poprawić stan zdrowia osób, które je otrzymują.

Czym UHC nie jest?

 • UHC nie oznacza bezpłatnego pokrycia wszystkich możliwych interwencji zdrowotnych, niezależnie od kosztów, ponieważ żaden kraj nie może świadczyć wszystkich usług bezpłatnie w sposób zrównoważony.
 • UHC to nie tylko zapewnienie minimalnego pakietu usług zdrowotnych, ale także zapewnienie stopniowego rozszerzania zasięgu usług zdrowotnych i ochrony finansowej, gdy więcej zasobów stanie się dostępnych.
 • UHC to nie tylko leczenie osób, ale obejmuje także usługi dla całych populacji, takie jak kampanie zdrowia publicznego - na przykład dodawanie fluoru do wody lub kontrolowanie terenów rozrodczych komarów, które niosą wirusy, które mogą wywoływać choroby.
 • UHC to nie tylko opieka zdrowotna i finansowanie systemu opieki zdrowotnej w danym kraju. Obejmuje on wszystkie elementy systemu opieki zdrowotnej: systemy i podmioty świadczące opiekę zdrowotną, które świadczą usługi zdrowotne ludziom, placówkom służby zdrowia i sieciom łączności, technologie zdrowotne, systemy informacyjne, mechanizmy zapewniania jakości oraz zarządzanie i prawodawstwo.

 

Opracował/a: st. asystent mgr Barbara Broniszewska

Źródło: PSSE w Wysokiem Mazowieckiem

(K.D)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone