Zamknij

Kleszcze atakują

14:57, 14.05.2019 | M.D.
REKLAMA
Skomentuj

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku, województwo podlaskie jest terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi. Patogeny te mogą być przenoszone zarówno przez dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Nie każdy kleszcz jest zakażony, ale jednocześnie są też kleszcze przenoszące więcej niż jeden patogen.

Sytuacja epidemiologiczna chorób odkleszczowych w województwie podlaskim przedstawia się następująco:

  • w kwietniu 2019r. zarejestrowano 59 zachorowań na boreliozę (współczynnik zapadalności 5,0 przypadków na 100 000 mieszkańców*),
  • w analogicznym okresie 2017r. odnotowano 82 zachorowania na boreliozę –(współczynnik zapadalności 6,9 na 100 000 mieszkańców).

W powiecie wysokomazowieckim:

  • w kwietniu 2019r. zarejestrowano 2 zachorowania na boreliozę (współczynnik zapadalności 3,5 przypadków na 100 000 mieszkańców),
  • w analogicznym okresie 2017r. odnotowano 1 zachorowania na boreliozę (współczynnik zapadalności 1,7 na 100 000 mieszkańców).

W kwietniu 2019 roku w województwie podlaskim zarejestrowano 1 zachorowanie na kleszczowe zapalenie mózgu (w powiecie wysokomazowieckim :0), w analogicznym okresie 2018r. zachorowań nie odnotowano.

Obserwowany w latach 2013-2019 w województwie podlaskim wzrost liczby przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu w drugim półroczu (w okresie od czerwca do grudnia), a następnie znaczny spadek w styczniu jest charakterystyczny dla zachorowań na choroby odkleszczowe, co związane jest bezpośrednio z cyklem aktywności kleszczy w środowisku naturalnym. Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu i jego następstwami jest przeprowadzenie pełnego cyklu szczepień ochronnych, a sama szczepionka jest bezpieczna i dobrze tolerowana.

Jedynym sposobem umożliwiającym uniknięcia przykrych skutków choroby jest jej zapobieganie. W tym celu konieczne jest stosowanie kilku prostych zasad:

  • noszenie odpowiedniej odzieży w miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy (lasy, pola, etc.) zakrywającej jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc.),
  • stosowanie środków odstraszających kleszcze,
  • unikanie spożywania niepasteryzowanego mleka,
  • po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzenie całego ciała.
     

 

(M.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone