Zamknij

Sezon zachorowań na grypę. Ile podejrzeń w powiecie?

12:25, 07.11.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj
fot. pixabay.pl

Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych. Zachorowania mogą być wywoływane przez ponad 200 różnych gatunków wirusów. Najczęstszą przyczyną zachorowań są wirus grypy typu A i B, wirus RS oraz wirusy paragrypy. 

Sytuację w powiecie na bieżąco monitoruje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wysokiem Mazowieckiem. Nadzór epidemiologiczny nad grypą prowadzony jest w ciągu całego roku. Lekarze zgłaszają podejrzenia zachorowań na grypę w meldunkach tygodniowych. Wzmożenie nadzoru epidemiologicznego i wirusologicznego następuje w okresie zwiększonej liczby zachorowań, która w Polsce trwa zwykle od września do kwietnia następnego roku.

Od początku września do 31 października liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wyniosła w powiecie 61. 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wysokiem Mazowieckiem, przy dobrowolnym udziale jednego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lek. Alicji Sutkowskiej), bierze udział w systemie nadzoru epidemiologicznego i wirusologicznego nad grypą „Sentinel”. W ramach tego nadzoru, lekarz pobiera próbki (wymazy z gardła i z nosa) od osób podejrzanych o zachorowanie na grypę, następnie próbki te są transportowane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku i badane w tamtejszym laboratorium. W bieżącym sezonie 2018/2019 taki wzrost jeszcze nie nastąpił.

Ze względu na dużą zmienność wirusa nie wiemy, jaki typ będzie dominował w obecnym sezonie. W sezonie epidemicznym 2016/2017 w naszym powiecie występował wirus grypy typu A, w minionym sezonie 2017/2018 „odwiedził” nas typ B (postać lżejsza).

Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze jest gwałtowne wystąpienie:

• objawów ogólnych – wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;

• objawów ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i nieżytu nosa (zwykle o niedużym nasileniu). 

(N.C.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone