Zamknij

Podlaska Biblioteka Cyfrowa

12:03, 03.04.2019 | J.K

Wśród nowo dodanych do Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej publikacji warto zwrócić uwagę na monografię historyczną "Dzieje powiatu Wysokie Mazowieckie 1866-2006" autorstwa wybitnego historyka regionalisty Józefa Maroszka: 

Zachęcamy do lektury!

Oto podsumowanie roku 2018 w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej w naszej krótkiej infografice 

Zasób Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej powiększył się właśnie o kolejne wydawnictwo Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia pt. "Pieniądze dla bibliotek,czyli fundraising biblioteczny". 

Jest to zbiór referatów wygłoszonych w czasie VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbyła się w Białymstoku w dniach 29-30 czerwca 2017 r. We wstępie do publikacji czytamy, że "głównym celem przedsięwzięcia była dyskusja i wymiana doświadczeń dotyczących pozyskiwania środków pozabudżetowych przez biblioteki oraz ich rola w finansowaniu działalności bibliotecznej. Szczególną uwagę poświęcono fundraisingowi bibliotecznemu jako zjawisku stosunkowo nowemu w naszych bibliotekach, lecz odgrywającemu w nich coraz większą rolę". 

Zachęcamy więc do lektury wszystkich zainteresowanych pozyskiwaniem funduszy nie tylko w bibliotekach.

Biblioteka Uniwersytecka im Jerzego Giedroycia zakończyła realizację zadania pn. "Konserwacja i digitalizacja starodruku "Dykcyonarz służący do poznania historyi naturalney" (t. 1-2, Kraków 1783) z księgozbioru rodu Ciecierskich h. Rawicz”, w ramach którego starodruk, będący dotychczas destruktem nie nadającym się do udostępniania, został poddany pełnej konserwacji oraz digitalizacji. Efekty pracmożna obejrzeć tu: 

Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę w ramach umowy 596/P-DUN/2018.

Zachęcamy do lektury książki "Historia jednej fotografii", wydanej przez Muzeum Pamięci Sybiru.

Anna Kietlińska, kierownik Działu Edukacji i Promocji, pisze we wstępie, że jest to "zbiór tekstów napisanych przez uczestników konkursu organizowanego przez Muzeum Pamięci Sybiru przy honorowym patronacie Związku Sybiraków w Białymstoku. W tomiku znalazło się piętnaście nagrodzonych prac. Na konkurs wpłynęły prace z Polski, Białorusi i Litwy. Wszystkie połączyła rodzinna fotografia. Chcieliśmy zaproponować uczestnikom konkursu swoistą podróż do domowego archiwum i skłonić do podzielenia się rodzinną historią, skrywaną do tej pory lub opowiadaną jedynie w ciszy domowego ogniska. Chcieliśmy, aby przysłane do nas opowieści miały różnorodną formę literacką, ale ich tematyka koncentrowała się na historiach ludzi, których los rzucił w dalekie stepy Kazachstanu i przestrzenie Syberii".

Zasób Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej wzbogacił się właśnie o nowe wydawnictwo Archiwum Państwowego w Białymstoku pt. "Białostockie nekropolie" autorstwa Marka Kietlińskiego i Urszuli Siłkowskiej. Jest to katalog wystawy o tym samym tytule, prezentowanej przed budynkiem Archiwum Państwowego (Rynek Kościuszki 4). Zachęcamy do oglądania wystawy i do lektury publikacji, tym bardziej, że jest to pierwsza tego typu monografia, przedstawiająca historię istniejących dziś miejskich cmentarzy. Została przygotowana w oparciu o materiały archiwalne, a poszczególne historie są wzbogacone o wybrane biogramy osób pochowanych na opisywanych nekropoliach.

Już drugi rok Biblioteka Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku, realizuje projekt "Digitalizacja najstarszych starodruków ze zbiorów Biblioteki AWSD w Białymstoku", polegającego na digitalizacji i udostępnieniu online XVI-wiecznych starodruków. W 2016 r. udostępniono w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej 11 dokumentów. 

W tym roku kontynuujemy prace, w efekcie których od kilku dni w PBC dostępne są już kolejne starodruki. Tym razem w domenie publicznej znalazło się 10 kolejnych tytułów wydanych w XVI stuleciu. 

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ostatnich dniach dostępna na platformie Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej bardzo ważna i cenna seria "Acta Collegii Suprasliensis", wydawana przez Collegium Suprasliense i Wydawnictwo KUL, wzbogaciła się o nowe tytuły  :)
 

W ramach projektu "e-Mediateka" do PBC zostały właśnie dodane fotografie pochodzące z kolekcji Mieczysława Marczaka. Są to zdjęcia wykonane wyłącznie w białostockich atelier w latach 1863-1939, które posłużyły jako materiał ilustracyjny do książki "Fotografowie białostoccy 1861-1915", wydanej w 2016 r. przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Zachęcamy do oglądania i udostępniania dalej - wszystkie materiały dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne - Na Tych Samych Warunkach (CC-BY-NC-SA) 

Collegium Suprasliense udostępniło właśnie na Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej dwie książki z serii "Supraski Raptularz":  "Eliasz. Fenomen pogranicza świadomości" Wojciecha Załęskiego 
oraz "Publiczna Szkoła Powszechna w Supraślu w okresie II Rzeczypospolitej" Marka Tołoczki 

Już jest! Najnowszy 22 numer "Biuletynu Konserwatorskiego Województwa Podlaskiego" jest od dziś dostępny na platformie Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej. Miłej lektury  :)
 

Do zasobu Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej zostały włączone dwie nowe publikacje Archiwum Państwowego w Białymstoku, których autorem jest dr Marek Kietliński, dyrektor tej instytucji: "Amnestia z 22 lutego 1947 r." oraz "Pierwsze demokratyczne wybory parlamentarne 27 X 1991 r

Od kilku dni na stronie Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej możecie znaleźć pierwszą część zasobów – dokładnie 419 obiektów ­– udostępnionych w ramach projektu „e-Mediateka CLZ” realizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Książnicę Podlaską oraz Ośrodek KARTA. Do końca roku w naszej witrynie zostanie udostępnionych w sumie 2000 zdjęć i dokumentów ze zbiorów białostoczan dokumentujących ich życie od przełomu XIX i XX w. do czasów współczesnych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 

Podlaska Biblioteka Cyfrowa wzbogaciła się właśnie o trzy starodruki ze zbiorów Biblioteki Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku! Przypadną one do gustu na pewno tym, którzy lubią regionalne "smaczki". Dwa z nich zostały wydane w Supraślu w 1793 r., a jeden stanowił niegdyś część prywatnej kolekcji proboszcza turośniańskiego, ks. Wojciecha Kramkowskiego (1685-1752), później zaś wchodził w skład biblioteki zgromadzenia księży misjonarzy w Białymstoku.

Starodruki można oglądać i czytać tu:

Niedziele kaznodzieyskie to iest, kazania na niedziele całego roku od xiędza Stanisława Bielickiego Soc[ietatis] Jesu wypracowane, zaś po skończonych pracach Chrystusowych dla zbawienia naszego (Częstochowa 1712)

Kazania niedzielne x. Sebastyana Lachowskiego Societatis Jesu kaznodziei J. K. Mci. T. 1 i 2 (Supraśl 1793)
 


Podlaska Biblioteka Cyfrowa
Polub stronę · 8 marca 2017 · 
 
Zasób Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej wzbogacił się o wyjątkowe materiały - rękopiśmienne kroniki urzędów pocztowych w Białymstoku, Łomży i Szepietowie. To kapitalny materiał źródłowy, zaopatrzony w liczne zdjęcia, wycinki prasowe i relacje z życia tych placówek przede wszystkim w okresie PRLu. Perełką jest zdjęcie pracowników Urzędu Pocztowego nr 1 w Białymstoku z lat 20. XX w., pochodzące z prywatnych zbiorów Krystyny Jakubowskiej. 
Może ktoś rozpozna osoby uwiecznione na zdjęciu? Jeśli tak, zachęcamy do dzielenia się informacji 

Radosna nowina dla wszystkich badaczy lokalnej przeszłości - właśnie dodajemy do zasobu Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej dawno oczekiwany "Dziennik Białostocki" z 1930 r.! Co więcej, tym razem wszystkie numery są "ocerowane". Przyjemnej lektury i owocnych poszukiwań
 

 

 
(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz