Zamknij

Rolnik ze wsi Kruszewo-Wypychy, dzieli się spostrzeżeniami na temat wapnowania gleb

13:58, 23.07.2019 | TVP 3 Bialystok
Skomentuj
REKLAMA

Blisko 60 procent gruntów w województwie podlaskim wymaga wapnowania. Kwaśne gleby to zagrożenie dla środowiska i przyczyna strat w plonach. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i gospodarki wodnej przeznaczy 300 milionów złotych na dofinansowanie wapnowania gleb.

Państwo Pietruczakowie ze wsi Kruszewo-Wypychy hodują bydło mleczne. W swoim 30-hektarowym gospodarstwie uprawiają kukurydzę, mieszanki zbożowe i trawy. Co trzy lata na pola i łąki wysiewają wapno. Dzięki temu rośliny przyswajają więcej składników nawozowych - a to z kolei ogranicza zatrucie środowiska, poprawia kondycję roślin. Na przykład - siejąc tonę nawozu azotowego w bardzo zakwaszoną glebę - około 700 kilogramów nawozu marnuje się i spływa do rzek, przy odpowiednim pH - wykorzystanie nawozów sięga stu procent. Jak mówi Grzegorz Pietruczak, hodowca bydła mlecznego ze wsi Kruszewo-Wypychy - Mieliśmy dużo takich kawałków, kiedy nie stosowało się wapna, a później się stosowało wapno - to jest różnica duża w plonie. Około dwóch ton jest różnicy. Czyli o kilkadziesiąt procent więcej.

Najlepszy moment na sianie wapna to okres pożniwny - przełom lata i jesieni. W województwie podlaskim wapnowania wymaga blisko 60 procent gruntów. Żeby poprawić sytuację Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 2023 roku przeznaczy 300 milionów złotych w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”. Ze wsparcia mogą skorzystać gospodarstwa do 75 hektarów.

Wsparcie będzie wypłacane w ramach pomocy de minimis. Dofinansowaniu podlegają grunty o pH poniżej pięciu i pół. Żeby je określić trzeba pobrać próbki z pola i odwiedzić Okręgową Stacją Chemiczno-Rolniczą. Jak wyjaśnia Andrzej Babul, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Białymstoku - Te wyniki będą służyły do tego, aby uzyskać dotację do zakupionego wapna. Bez wykonania wyników nie można ubiegać się. Stacje Chemiczno-Rolnicze będą też przyjmowały wnioski - można je składać od pierwszego sierpnia.

(TVP 3 Bialystok)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz