Zamknij

Pomoc, służenie ludziom daje mi ogromną satysfakcję. Wywiad z Józefem Zajkowskim, wójtem Gminy Sokoły

23:12, 12.05.2019 | J.K.
Skomentuj
Józef Zajkowski, wójt Gminy Sokoły
REKLAMA

Dwadzieścia osiem lat temu, 1 lipca 1991 roku, Józef Zajkowski objął urząd wójta Gminy Sokoły. Od tego czasu wiele się zmieniło. Powstały innowacyjne projekty, zbudowano kolejne odcinki dróg, zrealizowano kluczowe inwestycje. Wójt jednak nie spoczywa na laurach i snuje kolejne plany.

kurierwysmaz.pl: Jest Pan wójtem ósmą kadencję. Jak Pan myśli, co powoduje że mieszkańcy gminy obdarzają Pana tak dużym zaufaniem?

Józef Zajkowski, Wójt Gminy Sokoły - W ostatnich wyborach mieliśmy konwencję wyborczą z udziałem  marszałka, kandydatów do sejmiku, starosty, kandydatów do rady powiatu, rady gminy, kontrkandydata na wójta. Podczas tej konwencji ktoś zapytał mnie: „Czy to nie jest za długo?” Odpowiedziałem,  że nie jestem przyspawany do tego stołka. Jeżeli społeczność powie mi poprzez głosowanie, że ma mnie dosyć, to i tak będę wdzięczny za te siedem kadencji, w których miałem możliwość służenia ludziom i kierowania gminą. Lubię tę pracę i to nie jest tajemnicą. Szczególnie lubię kreować nowe pomysły. Takie,  o których inni nawet nie myślą, bo są innowacyjne.  Myślę, że społeczność gminy docenia wyspecjalizowane ośrodki, które powstały. Jednym z nich jest OREW, który służy przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i gimnazjum. Jest to  ośrodek dla  dzieci niepełnosprawnych, który znajduje się w Perkach Karpiach. Nie można zapomnieć też o Warsztatach Terapii Zajęciowej, przy których tworzeniu ogromnie pomogliśmy organizacji pozarządowej.  Kolejnymi pomysłami, które szczęśliwie zrealizowaliśmy był Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy,  a także działający od roku Szpital Psychiatryczny w Dworakach . Teraz pracujemy nad Domem Pomocy Społecznej.  Pomoc, służenie ludziom daje mi ogromną satysfakcję.

Przez 28 lat zarządzania gminą przychodziły na pewno ciężkie momenty, może niemocy. Czy miał Pan chwile zwątpienia?

To tak jak w życiu. Człowiek ma chwile wzlotów i upadków. Są dni słoneczne jak dzisiejszy, ale są też dni pochmurne, dżdżyste z piorunami. Podobnie jest w działalności samorządowej. Są i były dni różne. Chcę tu nawiązać do artykułu z magazynu „Wspólnota” z dnia 8 marca 2014 r. pod tytułem "Jakim prawem prokuratura oskarżyła niewinnego samorządowca". To były trudne dla mnie chwile, kiedy postawiono akt oskarżenia z poręczeniem majątkowym i kiedy w moim domu zjawiło się trzech policjantów, bo jest taka procedura, aby sprawdzić,  czy oskarżony się nie oddalił. To były trudne momenty, ale, dzięki Bogu, przeżyłem to. Moja pani adwokat, która prowadziła tę sprawę mówiła: "No niestety, jest Pan osobą publiczną i musi Pan być odporny na różne sytuacje". Zostałem uniewinniony,  łącznie z tym, że część kosztów procesowych zostało zwróconych.  Myślę że trzeba wytrwale pracować,  nie można się poddawać. Chrystus na drodze krzyżowej też upadał i się podnosił.

A jak mieszkańcy gminy reagowali na te zarzuty?

Sądzę, że chyba nie uwierzyli tym zarzutom, bo ta sytuacja miała miejsce przed wyborami, to było czyste działanie polityczne. Nie ulegli tym emocjonalnym zagrywkom,  gdzie w mediach, telewizji i radio mogli usłyszeć: " Akt oskarżenia: 8 lat więzienia  grozi wójtowi".  Nie wierzyli, po prostu robili swoje. Jestem im za to dozgonnie wdzięczny, że we mnie nie zwątpili. Wybrali mnie i się nie zawiedli. Właśnie taki dowód zaufania  okazali mi mieszkańcy w tamtym czasie.
Powiem Pani szczerze, że przyjaciół poznaje się w biedzie, a mieszkańcy w moim problemie nie zostawili mnie, tylko byli solidarni, zawierzyli, że jestem niewinny.

Z pewnością wraca Pan myślami do początków swojej pracy. Czy jest coś, co najbardziej utkwiło Panu w pamięci? Jak zmieniało się zarządzanie gminą na przestrzeni tych lat?

Nie mam problemów w kontaktach z ludźmi, z mieszkańcami, natomiast każdy zarządzający, kierownik urzędu ma problem, może dyskomfort czy powiedzmy trudności np. co do oceny pracowników . To nie jest zakład produkcyjny, gdzie pracownik ma się wykazać ilością wyprodukowanych gwoździ czy śrub. To jest praca kolektywna, co znaczy wszyscy pracują na sukces, ale bywają osoby, które niekoniecznie chcą się równo angażować i wtedy jest problem z oceną, ale to też powiedziałbym szczerze- uchodzi. Natomiast takie jakieś szczegóły, chyba nic takiego nie było. Tworzymy zasadę otwartości w relacjach z radą wszystkich kadencji. Nigdy nie ma podziału na koalicję, opozycję bo jest jedna gmina, nie ma żadnych partyjnych. Ja nie startowałem z partii tylko z komitetu "Rozwój Sokół" i staramy się ze wszystkimi radnymi współpracować uczciwie, przejrzyście.  Przed sesją spotykamy się, wszystkie komisje jednocześnie, gdzie dyskutujemy, tak jak konklawe, aż biały dym pójdzie. Racją stanu nie są moje ambicje czy czyjeś tylko racją stanu jest interes gminy. Rzeczą najważniejszą jest dobro gminy.
 

Co dla Pana jest powodem do dumy?

Jestem dumny, że 28 lat mogę być wójtem, być liderem, być przewodnikiem tej wspaniałej gminie, tym wspaniałym ludziom. Dumny jestem z tego, że jesteśmy ewenementem w kraju, że jesteśmy w stanie i pomagamy niepełnosprawnym od tych najmłodszych, praktycznie od roczku. Począwszy od ośrodka w Perkach, poprzez warsztaty i ZAZ w Krzyżewie, w którym jest obecnie 50 osób, w tym 36 niepełnosprawnych. Jestem z tego dumny i z tego, że kreujemy ciekawe pomysły, że gmina i miasto się rozwija, co widać gołym okiem. Dumę daje mi też to, że jesteśmy razem, że razem współpracujemy.


Szedł Pan do wyborów z hasłem wyborczym "Rozwój Sokół". W gminie na przestrzeni lat powstało wiele bardzo ciekawych projektów. W którym kierunku powinna rozwijać się gmina?

Tak, komitet " Rozwój Sokół", bardzo wiele projektów- to prawda.  Ja uważam, że rozwój gminy, tak jak rozwój człowieka, musi być wielokierunkowy. My nie możemy się ograniczyć, że budujemy drogi czy, że tylko budujemy kanalizacje, czy sprawy duchowe, czy tylko materialne. Nie, w rozwoju człowieka, a także w jego wyżywieniu musi być różnorodność,  tak i w działalności gminy. Nie ukrywam, że doszliśmy do takiego etapu. I to od tej kadencji staram się forsować sprawy rozwoju gminy. To są mieszkania, gdzie będą mogli zamieszkać ludzie młodzi, z rodzinami, z dziećmi. I to jest rozwój. Jeżeli by mogli i chcieli zamieszkać to potrzebne są miejsca pracy. W tym kierunku idziemy zdecydowanie, ale nie zaniedbujemy spraw kultury, spraw oświaty, spraw sportu, czy ta kładka czy sprawa PKP, czy wielu, wielu innych rzeczy . Chciałbym dodać, że ta kładka to był mój pomysł  sprzed dwudziestu kilku lat,  gdzie długo nad tym pracowaliśmy. Ona się cieszy bardzo dużym zainteresowaniem, jest ewenementem w sensie takim że jest niespotykana. Teraz w Biebrzańskim Parku została wykonana kładka na wzór naszej kładki. Także tak to wygląda i to wszystko daje rozwój  Sokół.


Co ze stacją kolejową? Zostanie przywrócona?


Rok temu, po 12 latach naszej walki, linia kolejowa wróciła. Ruch towarowy, na razie z Łap do Ostrołęki, do Warszawy. Ruch osobowy to nie jest tak, że on już będzie. Czas wymusi. Jeżeli się okaże, że "Kowalski" dłużej będzie jechał samochodem do Białegostoku a szybciej wjedzie pociągiem, to się przesiądzie w pociąg i szynobusy pójdą, bo muszą pójść z Łomży, z Ostrołęki, to aż się prosi i to jest uwzględnione, że to wróci. No ale teraz jesteśmy szczęśliwi, że pociągi towarowe jeżdżą i walczymy o to, aby towary były rozładowywane w Sokołach, tak jak przed 20 laty.

Które drogi Samorząd gminy planuje zgłosić w bieżącym naborze do programu Funduszu Dróg Samorządowych na budowę, przebudowę i remont dróg lokalnych?

Starosta zachęca nas do remontu dróg powiatowych . Jest złożony wniosek do Ministerstwa Infrastruktury:  droga powiatowa Łupianka -Jeńki do granicy z gminą Kobylin. Złożyliśmy deklarację 2 mln zł a to są bardzo duże dla nas pieniądze. Mamy dużo dróg, teraz robimy nową drogę- przedłużenie ulicy Szkolnej, która usprawni, zmniejszy ruch do Sokół i otworzy jednocześnie nowe tereny dla przedsiębiorców, dla mieszkalnictwa. Złożyliśmy w ostatnim czasie kilka wniosków, m.in. na drogę w miejscowości Roszki Sączki,  Czajki  - w środku wioski, wokół stawu. Sprawa następna: to taki tranzyt. Jadąc od DK8 w kierunku Kulesz, Jamiołk, Idźki-Wykno -  to też znaczne koszty. Planujemy też poszerzyć ul. Krzewina, gdzie jest sporo nowych działek, nowych osób, które chcą się tam budować. Doprowadzimy wodę, kanalizację, gaz, oświetlenie i poszerzymy chodniki . Złożyliśmy dużo wniosków o dofinansowanie inwestycji i stworzyliśmy teraz dokumentacje na następne. Dzięki obecnemu rządowi zwiększono fundusz na drogi z 60 na 330 mln zł w woj. podlaskim, co znaczy, że jest szansa, żeby pozyskać dofinansowanie. Powyżej 50 procent można dostać, musimy więc z tego korzystać, bo nie daj Bóg odpukać, że mam nadzieje że nie zmieni się rząd, bo jak przyjdzie następny, to znów powie tak jak poprzedni, że "nima piniędzy”.

Na jakim etapie jest teraz proces gazyfikacji?

Bardzo zaawansowanym. Miałem nadzieję, że w drugim półroczu ruszy budowa,  ale będzie to troszeczkę później, może pod koniec roku . Kończymy dokumentację, pozwolenia. Z Dworak, przez Perki, Lachy, Karpie, Mazowsze, przez Kruszewo Wypychy do Sokół. Myślę że bardzo szybko się posunie. Są niewielkie trudności z właścicielami działek, z którymi muszą być podpisywane umowy na służebność przesyłu, bo teraz niestety inaczej być nie może. Są płacone odszkodowania, to opóźniło troszeczkę, ale wszystko jest na dobrej drodze.

Jakie są plany inwestycyjne na ten rok? Która inwestycja jest szczególnie ważna i potrzebna gminie?

Mamy kilka, jedna to jest ta droga o której mówiłem - przedłużenie ul. Szkolnej. Będzie to nowa droga, taka trochę mini obwodnica, która doprowadzi do drogi wojewódzkiej. Następną bardzo istotną inwestycją jest rozbudowa Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Sokołach. Jesteśmy już po przetargu i 30. kwietnia br. podpisujemy  umowę z wykonawcą. Chcę powiedzieć i się pochwalić, że nasz Dom Kultury prężnie działa. Furorę robi chór „Harmonika”, który od wielu lat występuje w programie Tydzień - w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. Dzieciaczki ostatnio występowały też w Boże Narodzenie z kolędami. No i ta działalność kwitnie, nie tylko ta, ale i wiele innych. Dlatego też istnieje konieczność rozbudowy budynku ze względu na brak powierzchni. Mamy na to środki -466 tys zł z LGD NAREW. Będzie część kulinarna  ale również dla przygotowania różnych form działalności, kółek zainteresowań. W Centrum Kulturalno- Bibliotecznym funkcjonuje również biblioteka publiczna. 

Rzecz następna, bardzo istotna dla gminy i wszystkich mieszkańców – to targowisko, z elementami domu aukcyjnego. Będą to dwie hale, gdzie może odbywać się zwykły handel, ale również będzie możliwość aukcji zwierząt. Przedstawiam państwu plan, który podejrzeliśmy w Niemczech. Najpierw wykonaliśmy dokumentację, którą uzgadniamy z różnymi instytucjami, m.in z weterynarią i będziemy to budować. Pracujemy również bardzo intensywnie nad tematem Krzyżewa. Szkoła rolnicza po 106 latach, jeżeli nie będzie naboru zostanie zamknięta. Nawet jeżeli będzie nabór w tym roku,  to jest to potężny obiekt, który będzie niewykorzystany. Planujemy stworzyć Podlaską Strefę zrównoważonego Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa, we współpracy z marszałkiem. To jest oczywiście własność Starostwa ale my próbujemy wykreować pomysły. Co z tego będzie? To jest wstępna faza. Chcemy tam zrobić inkubator przetwórstwa. O co chodzi? Minister rolnictwa mówi, żeby rolnicy sprzedawali swoje produkty, ale jeżeli my nie nauczymy jak przetwarzać mięso, mleko, owoce, inne to skąd ten rolnik się dowie? A tam będzie to miejsce, ten inkubator, gdzie będzie mógł ten rolnik uczyć się przetwarzać. I dopiero właśnie promocja, sprzedaż, żeby wyjść naprzeciw tym pomysłom, o których mówił Minister Rolnictwa. To bardzo dobry pomysł takie inkubatory, bardzo dużo jest na zachodzie Europy i my chcemy z tym ruszyć. Współpracujemy z SGGW w Warszawie oraz z profesorem Josu Takala z uniwersytetu w Vaasa w Finlandii.  Kraj ten,  jeżeli chodzi o innowacje to jest w czołówce Europy i świata. I na wzór ich chcemy właśnie wdrożyć  to kształcenie dorosłych w różnych dziedzinach,  w różnym zakresie. Także ten temat jest dla nas bardzo ważny i będziemy w nim uczestniczyć. Przygotowujemy się do tworzenia terenów inwestycyjnych na różne przedsięwzięcia, żeby gmina mogła się rozwijać,  tak jak mówiłem już wcześniej. To są nasze główne założenia,  ale też i bieżące, chcemy tam zrobić też Centrum Energii Odnawialnej. Współpracujemy również z profesorem z Uniwersytetu Tokijskiego.  Japonia już od wielu lat uczestniczy w tego typu projektach i my chcemy na ich wzór  tutaj coś takiego stworzyć. Działanie menagera,  jakim jest wójt zaczyna  się najpierw od marzeń, marzeń mieszkańców,  od wizji a później  pewne rzeczy wypadają, trzeba je przerwać, nie wychodzą, ale wiele z nich wychodzi. Tak to właśnie wygląda, bo rzeczą najgorszą jest to, żeby było tak - jak było, żeby nic się nie zmieniło. Nie ja jestem przeciwnikiem, my musimy iść do przodu. Tak jak aktualnie dyskusja jest o oświacie. I dziwne to jest, że mowa jest tylko o samym wynagrodzeniu a to jest kompleks. Oświata musi się rozwijać, reformy, zmiany w oświacie muszą być kompatybilne z potrzebami rynku.  Tak samo z gminą, gmina musi  być bardzo prężna, musi być otwarta na nowości i staramy się to czynić w przeróżnych dziedzinach, w przeróżnym zakresie. Chciałbym w gminie stworzyć coś nowego,  coś czego inni nie mają i wtedy to cieszy, cieszy mnie, cieszy mieszkańców. Bo my idziemy do przodu, nie stoimy w miejscu, rozwijamy się.


Tak na koniec: kto jest Pańskim autorytetem? Może ulubiony cytat?

Jestem człowiekiem wiary, na pewno Jan Paweł II od strony moralnej jest moim autorytetem, ale w swoim życiorysie troszeczkę otarłem się o politykę- byłem szefem Ruchu Odbudowy Polski Jana Olszewskiego w województwie łomżyńskim. To były lata 95, 96 97 i dla mnie on, kiedy była nocna zmiana i kiedy go wyrzucano z premierostwa powiedział znamienne słowa: „Kiedy wyjdę na ulicę tego miasta, chciałbym spojrzeć ludziom w oczy, że postępuję uczciwie”  i to jest dla mnie autorytet i staram się według jego zasady postępować. Żeby wyjść na teren mojej gminy i spojrzeć ludziom w oczy, że starałem się maksymalnie wykorzystać ten czas dla dobra i rozwoju gminy.


Dziękuję za rozmowę

 

(J.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

gośćgość

4 0

Uchowajda Boże Szkołę w Krzyżewie przed takimi pomysłami 05:35, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

7 0

Miało być: Uchowaj Boże Szkołę w Krzyżewie przed takimi pomysłami. 05:40, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzacunSzacun

0 7

Facet myśli długookresowo nie tylko tu i teraz to dobrze, bo tylko wtedy można mieć jakąś wizję, strategię, pomysł na gmnnę. Z takimi pomysłami człowiek marnuje się w tak małej gminie. 08:51, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZwolenniczkaZwolenniczka

1 4

Dużo zdrowie Panie wójcie. Jest jeszcze parę rzeczy do zrobienia w gminie i wiem że Panu się to uda. 13:55, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

8 0

A może Pan wójt powie dlaczego gmina zajmuje w powiecie ostatnie miejsce w pozyskiwaniu środków unijnych ? My jesteśmy tacy słabi czy może inne powiatowe samorządy są tak dobre ? Ranking był publikowany, jak dobrze pamietam na tym portalu. 18:34, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NickNick

3 5

Burmistrz Wysokiego mógłby uczyć się od wójta Sokół podejścia do problemów niepełnosprawnych i ich rodzin... W Wysokiem liczy się to co widać gołym okiem,blichtr,beton,okazałe gmachy ,fontanny itp. Problemy zwykłych ludzi są niestety zamiatane pod dywan ????
19:15, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA