Zamknij

Sokoły - promocja publikacji "Nasi poszli w bój"

19:37, 01.12.2018 | Jolanta Czajkowska
REKLAMA
Skomentuj

23 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Sokołach odbyła się promocja publikacji "Nasi poszli w bój". Pomysłodawcą projektu jest pan Marian Olechnowicz, pomysł genialny w swojej prostocie polega na propagowaniu historii Polski poprzez pokazywanie udziału miejscowych bohaterów w najważniejszych wydarzeniach z przeszłości naszej ojczyzny.

 Publikacja "Nasi poszli w bój" jest trzecią z rzędu. Pierwsza dotyczyła Huzara. Druga "Bohaterowie są stąd"  zawierała  biogramy osób walczących o wolną Polskę w roku 1918 i 1920. "Nasi poszli w bój" to zbiór krótkich życiorysów żołnierzy września 1939. Żołnierzy i żołnierek, których łączy to, że  pochodzą z okolic Łap, Poświętnego i Sokół. W pracy panu Olechnowiczowi pomagały - nauczycielka historii z Poświętnego pani Marta Jaworska i ze Szkoły w Sokołach Jolanta Czajkowska. Po ogłoszeniu informacji, że zbieramy biogramy uczestników wrześniowej walki z Niemcami, odezwało się sporo osób, najczęściej to krewni, dzieci lub wnuki bohaterów wojny obronnej. Wśród kronikarzy znaleźli się również pracownicy naszej szkoły oraz byli i obecni uczniowie.

Z zebranych i zapisanych opowieści powstała książka, o której, zgromadzonym w Auli Papieskiej opowiadał pan Marian Olechnowicz. Przedstawił kilku wybranych bohaterów, opowieść wzbogacił prezentacją fotografii. Zachęcał do pielęgnowania i dokumentowania miejscowej historii, podpowiadał jak można to robić. Na zakończenie osoby chętne mogły otrzymać bezpłatny egzemplarz książki, a jeśli ktoś miał takie życzenie, to egzemplarz książki z autografem autora.

Promocja była spotkaniem otwartym, na które zapraszaliśmy wszystkie osoby zainteresowane. Obecna była również młodzież z klas III gimnazjalnych, uczniowie klas VIII i młodzież z Koła Historycznego.

Dodatkowo młodzież klas III gimnazjum przygotowała mały występ artystyczny. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyła się zaimprowizowana wystawa dokumentów przyniesionych na spotkanie przez panią Teresę Dardzińską.

Publikacja "Nasi poszli w bój" powstała przy instytucjonalnym wsparciu Fundacji Aktywizacja. 

(Jolanta Czajkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone