Zamknij

Wysokie Mazowieckie liderem inwestycyjnym w kraju

08:09, 14.09.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj
Urząd Miasta Wysokie Mazowieckie. fot. Nina Czapska

Po raz kolejny Pismo Samorządu „Wspólnota” przygotowało ranking wydatków inwestycyjnych per capita - w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W tegorocznym zestawieniu wydatków, za lata 2015-2017 miasto Wysokie Mazowieckie zajmuje I miejsce w kraju w kategorii miast powiatowych ze średnim wydatkiem 1503,02 zł na osobę.

W ubiegłorocznym zestawieniu (za lata 2014 -2016) Wysokie Mazowieckie było na II miejscu, dwa lata wcześniej, za lata 2013-2015 na IV miejscu. W rankingu tym kolejny samorząd z województwa podlaskiego znajduje się  na pozycji 80.

W mieście sukcesywnie rosną dochody na inwestycje, które pochodzą głównie z funduszy unijnych i krajowych. Na zwyżkę wydatków inwestycyjnych ma również wpływ wykonywanie zadań na rzecz miasta przez jej spółkę ZWKiEC, w ramach tzw. „in-house”. Miasto posiada miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, w których uwzględnione są tereny pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Miasto jest właścicielem takich gruntów i sukcesywnie ogłasza przetargi na ich sprzedaż. Z tego tytułu są również dochody do budżetu miasta. Samorząd Miasta Wysokie Mazowieckie od wielu lat prowadzi szereg zadań inwestycyjnych w mieście, podnosząc poziom infrastruktury technicznej. W ostatnich latach inwestycje koncentrują się na poprawie infrastruktury społecznej.

Najbardziej znaczącą inwestycją, zrealizowaną w ostatnich 3 latach, która miała wpływ na pozycje w rankingu, była budowa miejskiej oczyszczalni ścieków wraz z modernizacją stacji uzdatniania wody i głównego kolektora sanitarnego. Zadanie to kosztowało 29,5 mln zł, a środki pozyskane 23 mln zł. Inne zadania zrealizowane w ostatnich latach: przebudowa stadionu miejskiego, opracowanie gminnego programu rewitalizacji miasta, remont Przedszkola Miejskiego nr 2, przebudowa trzech ulic (Przechodnia, Prusa i Podlaska), remont hali sportowej przy Miejskim Zespole Szkół. Nade wszystko oczekiwaną inwestycją od lat, na którą udało się po wielu latach pozyskać środki, jest przebudowa i remont Miejskiego Ośrodka Kultury. Wartość projektu to ok. 10 mln, a pozyskane środki 6,7 mln zł.  Należy też wspomnieć o innych inwestycjach, które są w trakcie, i które uzyskały znaczące dofinansowanie: rozbudowa Przedszkola Miejskiego Nr 1 – 1,6 mln zł, budowa południowej obwodnicy miasta – 2,5 mln zł.

Ranking ten jest następstwem wcześniejszego, który ukazał się w sierpniowym  zestawieniu „Wspólnoty”, i w którym miasto znalazło się na II miejscu w kraju za wykorzystywanie środków unijnych.

Źródło: UM Wysokie Mazowieckie

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone