Zamknij

Przewodniczący Rady Gminy Wysokie Mazowieckie podsumowuje kadencję

13:16, 12.07.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj
foto: archiwum kurierwysmaz.pl

W okresie podsumowań przedwyborczych zwróciliśmy się do Przewodniczących Rad Gmin i Miast naszego powiatu z prośbą o podzielenie się swoimi odczuciami co do mijającej kadencji.

[ZT]502[/ZT]

O to, jak wyglądały minione cztery lata z perspektywy zarówno radnego jak i Przewodniczącego Rady, zapytaliśmy m.in. Przewodniczącego Rady Gminy Wysokie Mazowieckie, Sławomira Jana Misiewicza. 

Redakcja Kuriera Wysokomazowieckiego: Jakie zadania na rzecz gminy zaliczy Pan do sukcesów, a czego nie udało się zrealizować w bieżącej kadencji?

Przewodniczący Sławomir Jan Misiewicz:  Trudno jest oceniać swoje działania. Rolą przewodniczącego rady jest kierowanie jej działalnością. Głos przewodniczącego rady ma taką samą wagę jak każdego z jej 15 członków. Upływ kadencji zachęca jednak do podsumowań. Jak zawsze -  są plusy, muszą być też minusy. Do tych pierwszych mogę zaliczyć duże jak na wielkość budżetu naszej gminy nakłady inwestycyjne, ze szczególnym naciskiem na infrastrukturę. Gmina corocznie poprawia nawierzchnię na drogach, których jest zarządcą. Chodzi mi nie tylko o drogi o nawierzchni bitumicznej, ale też o zwykłe polne drogi gruntowe, tak ważne dla rolników. Sukcesem jest systematyczne pozyskiwanie środków zewnętrznych na te cele z budżetu państwa, województwa i powiatu. Większa pula środków to większe nakłady i komfort użytkowników. Mnie szczególnie cieszy dobra współpraca z samorządem powiatowym i przy znaczącym współfinansowaniu gminy, znaczące przebudowy dróg: Wysokie Mazowieckie-Brzóski Tatary, Stara Ruś-Bruszewo, Mazury-Jabłoń Uszyńskie i zaplanowane jeszcze na ten rok Brzóski Brzezińskie – Średnica oraz przez miejscowość Bryki do granicy z miastem Wysokie Mazowieckie. Wszyscy korzystamy z tych dróg, a im wyższa kategoria tym więsza liczba użytkowników.

Oprócz infrastruktury drogowej udało się praktycznie zakończyć proces modernizacji świetlic wiejskich, które są we władaniu gminy. Bardzo mnie cieszy coraz większa liczba osób korzystających z tych obiektów i ustalenie przejrzystych zasad ich funkcjonowania. Oprócz świetlic ważnym elementem w miejscowościach stały się tereny rekreacyjne zarówno dla dzieci jak i dorosłych (place zabaw, boiska, altanki). Duża w tych działaniach zasługa przeznaczania przez poszczególne miejscowości na te cele środków z funduszu sołeckiego.

Ostatnią rzecza na którą chcę zwrócić uwagę to trudna dla całego urzędu i naszych mieszkańców rozbudowa budynku Urzędu Gminy. Niosło to ze sobą wiele problemów i niedogodności, jednak już teraz widzę poprawę warunków obsługi interesantów i lepsze warunki pracy.

RKW: Czy zamierza Pan wystartować w najbliższych wyborach samorządowych?

PSJM: Tak. Samorząd to miejsce gdzie mogę pracować na rzecz mieszkańców i czerpać satysfakcję, że przyczyniam się choć w małej części do jego rozwoju.

RKW: Jak ocenia Pan współpracę Rady Gminy z Wójtem Gminy?

PSJM: Wójta naszej gminy znam od bardzo dawna. Byłem przekonany, że swoją osobą zagwarantuje dobrą i bezkonfliktową współpracę z radą. Z perspektywy moich 2 kadencji w radzie widzę, że się nie zawiodłem.

RKW: Jakie inwestycje wg Pana powinny zostać przeprowadzone jeszcze w tej jak i przyszłej kadencji oraz w którym kierunku powinien następować rozwój gminy?

PSJM: W pierwszym pytaniu celowo pominąłem minusy. Zawsze jest coś, czego nie udało się zrobić. Są tego różne przyczyny, do głównych należy zaliczyć kwestie finansowe. Jest takie stare przysłowie ,,Tak krawiec kraje, jak mu materiału staje". Dlatego realizację niektórych planów trzeba było przesunąć w czasie. I tu znowu na pierwszym miejscu są drogi. W tym miejscu chciałbym wskazać na dwie drogi: krajową nr 66 i wojewódzką nr 678. Stanowią one główną oś komunikacyjną gminy. Od dawna jako samorządowcy staramy się o ich generalne przebudowy i to jest chyba cel numer 1 na przyszłą kadencję. Droga nr 66 ze ścieżką rowerową do miejscowości Mystki-Rzym i droga wojewódzka nr 678 do Białegostoku, również ze ścieżką rowerową i obwodnicą miejscowości Brok i Mazury. Jako samorząd drogi udzieliliśmy dotacji dla województwa na opracowanie dokumentacji przebudowy tej drugiej drogi. Z dróg powiatowych dostrzegam konieczność pilnej modernizacji nawierzchni drogi powiatowej Osipy-Lepertowizna - Jabłonka Kościelna, Bryki w kierunki wsi Plewki (gmina Szepietowo) oraz Michałki - Wólka Mała.

Oprócz dróg musimy zadbać o zrównoważony rozwój gminy. W ostatnich latach obserwujemy duże zmiany w naszych wsiach, musimy zapewnić funkcjonowanie gospodarstwom rolnym, ale trzeba też pamiętać o nowych mieszkańcach bardzo często niezwiązanych z rolnictwem. Pod tym kątem musimy rozwijać gminną infrastrukturę i w dalszym ciągu zabiegać o środki zewnętrzne, np. Na poprawę gospodarki wodno-kanalizacyjnej.

Gmina jest terenem typowo rolniczym i myślę, że powinna zachować ten charakter ale warto też stworzyć miejsca do rozwoju gospodarczego nastawionego na obsługę działalności rolniczej i nie tylko. Każdy przedsiębiorca jest na naszym terenie mile widziany, to zapewnia nam dalszy rozwój i nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców.

RKW: Od 1 lipca wchodzi w życie rozporządzenie rządu w sprawie obniżenia pensji samorządowców, w tym wójtów gmin i burmistrzów miast. Jakie jest stanowisko radnych oraz pana, jako Przewodniczącego Rady co do słuszności takiego posunięcia? 

PSJM: No cóż takie decyzje zapadły na szczeblu centralnym. Naszym zadaniem było wprowadzenie tych przepisów w życie na terenie gminy i to miało miejsce na wniosek Wójta na ostatniej sesji Rady Gminy.

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (9)

barometrbarometr

34 0

Bezkonfliktowa współpraca nie świadczy jeszcze o dobrej robocie.Czasem wręcz powinno zagrzmieć.Taka ciągła pogoda nie jest naturalną rzeczą w przyrodzie. 18:27, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sednosedno

0 0

A gdzie jest odpowiedź na ostatnie pytanie? Stanowisko Pana Przewodniczącego mamy sobie wydedukować z sformułowania "No cóż"? he he he 19:05, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszczuchMieszczuch

0 0

No faktycznie osiągnięcia. Drogi polne, altanki itp. Do inwestycji miejskich wam daleko. Niestety. Ale budynek gminy rozbudowano. 20:01, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 Wiesiek Wiesiek

5 0

Można by podać konkretnie z jakich programów skorzystano, ile środków pozyskano i na co. Pan Przewodniczący Rady Gminy powinien wziąć lekcje u Pana Burmistrza Miasta. A i wójtowi nie zaszkodziłoby. Ale może to już nie ma sensu. Może zwolnią miejsca chętnym do pracy na rzecz mieszkańców wsi. 21:32, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TokenToken

1 0

Hmmm nierozumiem tej krytyki. Chyba juz zapomnieliście jak wyglądała gmina przed kadencjami Krajewskiego: dziadowskie drogi, brak dróg asfaltowych, walące się świetlice, obleśny budynek gminy itp itd. Uważam że gmina wys maz dużo robi tylko moze trzeba to dostrzec....... 22:03, 12.07.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

LukasLukas

1 0

Zgadza się. Jedyne co zrobili to świetlice i kilka kilometrów dróg w tym polnych. A remont gminy to i owszem ale dla kogo to. Bez sensu. Jak na 8 lat rządów to zdecydowanie za mało. Za mało żeby dać szansę na kolejne 4 lata 22:36, 12.07.2018


drinkdrinkdrinkdrink

0 0

Taaa budynek jest ale spróbuj w nim coś załatwić w 37 szczególnie 07:10, 13.07.2018


Struś Struś

5 0

Kończ waść, wstydu oszczędź
17:45, 13.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

żenadażenada

4 0

Stowarzyszenie radnych-bezradnych.Kiedy ludziska zrozumieją że to wójt ma wykonywać wolę rady a nie odwrotnie.Kto nie ma nic do powiedzenia, albo nie ma czasu bo wyłącznie swego biznesu pilnuje niech się na radnego społecznika nie pcha.Po dietę+ tylko? 11:31, 26.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone