Zamknij

Uczniowe CKZ na płatnym stażu

15:38, 17.09.2019 | Gardyszewska Wanda
Skomentuj
REKLAMA

Centrum Kształcenia Zawodowego jest jedną ze szkół,  która przyjęła charakter dualnego kształcenia zawodowego, tzn. połączyła praktykę z wiedzą teoretyczną. Uczniowie technikum, w ramach projektu „CKZ- ciekawe kształcenie zawodowe”, mogli odbyć płatny staż zawodowy. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
W  wakacyjnym  stażu mogli wziąć udział technicy pojazdów samochodowych, technicy rolnictwa i agrotroniki, technicy chłodnictwa i klimatyzacji i technicy mechatronicy. Wymiar stażu wynosił 150 godzin. Każdy uczeń otrzymał stypendium stażowe w wysokości 1940 złotych, pakiet śniadaniowy oraz ubrania ochronne niezbędne na stanowiskach pracy.
Podjęty staż otworzył szereg możliwości samorozwoju, kładł nacisk na zdobycie i poszerzenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych z uwzględnieniem  preferencji  lokalnego rynki pracy. Dał realną szansę na późniejsze zatrudnienie w przedsiębiorstwie i stworzył warunki skrócenia czasu adaptacji przyszłych pracowników.
Sami stażyści, pytani o staż wyrażali zadowolenie. Mówili o konkretnych umiejętnościach, które zdobyli  w realnych warunkach pracy. Większość z ochotą podjęliby powtórnie wyzwanie, jeśli byłaby taka możliwość, bo żadna, nawet najlepiej podana teoria nie zastąpi praktyki, jako dodatkowy atut postrzegali możliwość zarobienia pieniędzy, często pierwszych.
Współpraca z instytucjami i lokalnymi przedsiębiorcami przynosi korzyści zarówno pracodawcom, jak i uczniom. Cieszy fakt, że coraz więcej młodych ludzi dostrzega i rozumie potrzebę podnoszenia kwalifikacji, co tym samym daje im większe szanse na rynku pracy.

 

(Gardyszewska Wanda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz