Zamknij

Drożyzna na stacjach benzynowych

14:49, 15.05.2019 | J.K
REKLAMA
Skomentuj
kurierwysmaz.pl

Benzyna Pb98 za 5,48-5,60 zł/l, Pb95 za 5,18-5,29 zł/l, olej napędowy ON za 5,15-5,25 zł/l, autogaz LPG za 2,17-2,23 zł/l - to prognozowane średnie ceny paliw na stacjach w tygodniu od 13 do 19 maja 2019 r. Analitycy e-petrol.pl obserwują, że podwyżki cen za tankowanie wyhamowały w ostatnich dniach.

-Problemy z dostawami rosyjskiej ropy do rafinerii w Polsce nie mają na razie przełożenia na pylony stacji paliw. Obserwowane w ostatnich tygodniach wyraźne podwyżki cen paliw w sprzedaży detalicznej w końcu wyhamowały, a kierowcy tankujący olej napędowy, pierwszy od lutego tego roku, mogą nawet cieszyć się spadkiem cen diesla - piszą dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak w komentarzu.

Analitycy BM Reflex podkreślają, że w mijającym tygodniu na rynku hurtowym spadły ceny zarówno benzyn, jak i oleju napędowego.

-W tej sytuacji wraz z nowymi dostawami paliw na stacje, jest szansa na obniżki cen detalicznych o kilka groszy, ale nie na wszystkich stacjach. Należy dodać, że kosztem marży część operatorów nie przeniosła wcześniejszych podwyżek cen w hurcie na stacje i dopiero bieżące, tańsze dostawy pozwalają na poprawę sytuacji i realizację założonej marży detalicznej - czytamy w komentarzu Rafała Zywerta i Urszuli Cieślak. Zaznaczają, że jeśli spadki w hurcie utrzymają się w kolejnych dniach, wówczas obniżki mogą być widoczne na wszystkich stacjach paliw.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ, wśród najważniejszych dla rynku ropy wydarzeń ostatnich dni wymienia zaogniającą się sytuację na linii USA-Iran.

-Kwestią, która przyciąga sporo uwagi, jest eksport ropy naftowej z Iranu. Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje na ten kraj począwszy od maja, a to najprawdopodobniej przełoży się na wyraźny spadek irańskiej produkcji i eksportu ropy naftowej. Co prawda dostawy ropy z Iranu raczej nie spadną do zera, jednak mogą one zejść poniżej pół miliona baryłek dziennie, a więc wynieść mniej niż połoweę eksportu z pierwszych miesięcy bieżącego roku - napisała w raporcie.

Będzie musiał się do tego odnieść kartel OPEC, który w czerwcu ma zdecydować o dalszych losach porozumienia w sprawie ograniczenia dostaw ropy naftowej.

-Kwietniowe spotkanie kartelu zostało odwołane ze względu na rynkową i polityczną niepewność, jednak wiele wskazuje na to, że w czerwcu Arabia Saudyjska i pozostali sygnatariusze porozumienia naftowego wcale nie będą w dużo lepszej sytuacji - dodaje.

i

W mieście Wysokie Mazowieckie ceny paliw z dnia 15 maja 2019 roku, na stacjach benzynowych przedstawiają się następująco:

- Pb 95: od 5,26 zł/l do 5,28 zł/l

- Pb 98 : od 5,36 zł/l do 5,57 zł/l

- ON : 5,17 zł/l do 5,18 zł/l

- LPG : 2,22 zł/l do 2,29 zł/l

info: /businessinsider.com.pl

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone