Zamknij

Przewodniczący rady miasta pyta o funkcjonowanie Straży Miejskiej

19:55, 05.12.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

Podczas II sesji rady miasta Wysokie Mazowieckie przewodniczący rady, Przemysław Alkowski wystąpił do burmistrza miasta z interpelacją, w której zawarł szereg pytań o funkcjonowanie Straży Miejskiej. ,,Mieszkańcy zauważają, że owa straż nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w mieście" - wskazał w swojej interpelacji przewodniczący. 

Podczas sesji rady miasta przewodniczący odczytał treść interpelacji wszystkim obecnym, a o odpowiedź poprosił burmistrza w formie pisemnej.

Na podstawie art. 24 ust 3, ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, a także w związku z wieloma sugestiami zgłaszanymi przez mieszkańców, wnoszę interpelację w sprawie funkcjonowania Straży Miejskiej w Wysokiem Mazowieckiem. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Ilu pracowników jest obecnie zatrudnionych w Straży Miejskiej i jak przedstawiał się stan zatrudnienia w poszczególnych latach funkcjonowania?

2. W jakich godzinach pracuje Straż Miejska a także w jakim tygodniowym wymiarze godzin?

3. Jaki jest planowany roczny budżet w części wydatków, przeznaczony na funkcjonowanie Straży Miejskiej w roku 2019 w rozbiciu na wynagrodzenie brutto, pochodne od wynagrodzeń płacone przez pracodawcę oraz wydatki bieżące?

4. Ile łącznie wyniosły wydatki budżetowe Straży Miejskiej od momentu jej utworzenia do dnia złożenia niniejszej interpelacji?

5. Jakiej wysokości wpływy do budżetu miasta generuje działalność Straży Miejskiej w poszczególnych latach jej funkcjonowania?

6. Czego dotyczą interwencje podejmowane przez Straż Miejską, jakich wykroczeń i ewentualnych przestępstw?

7. W jaki sposób kończone są postępowania, prowadzone w ramach działalności Straży Miejskiej?

Poruszony w interpelacji problem dotyczy funkcjonowania Straży Miejskiej w Wysokiem Mazowieckiem. Jest niewątpliwie aktualny i dotyczy istotnych zagadnień dla społeczności lokalnej. Mieszkańcy zauważają, że owa straż nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w mieście.

 

Przewodniczący przekazał burmistrzowi pismo podczas sesji. Jarosław Siekierko postanowił od razu odnieść się do części poruszonych w nim zagadnień.

 W interpelacji jest od razu sugestia przedstawiona przez pana przewodniczącego, że straż nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w mieście - powiedział Jarosław Siekierko. - I to jest ogromny zarzut, który pan przewodniczący przedstawił. Jeżeli pan przedstawił interpelację, zapytanie, to proszę nie sugerować odpowiedzi. (...) kwestia podsumowania tego zapytania może paść tylko wtedy, kiedy zostaną dostarczone konkretne informacje. A zapis, że owa straż nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w mieście to powiem panu przewodniczącemu tyle, że mam zupełnie odwrotną informację w stosunku do tego, co pan tutaj napisał. Nie będę odpowiadał, bo pewnie na 99% tych pytań jestem w stanie odpowiedzieć w tej chwili, bo budżet miasta mam bardzo dobrze zakodowany, nie na papierze, ale w głowie i też na wszystkie pytania mogę odpowiedzieć. Sądzę, że jest to temat który zostanie, ta interpelacja przedstawiona do komisji funkcjonowania (miasta - przyp. red.). Straż Miejska co roku przekazuje informację ze swojego działania. 

 

(...) Prosiłbym nie puszczanie w opinię publiczną kwestii paru osób. Bo dzisiaj panie przewodniczący Straż Miejska wykonuje wiele, wiele, wiele zadań, których policja nie jest w stanie wykonać i wykonuje wiele, wiele zadań, za które my odpowiadamy jako rada miasta pod względem ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Dlatego też uważam, że po raz trzeci mówię, sugestie puszczane dla mieszkańców, ja spotykam się zupełnie odwrotną sytuacją niż to co pan mówi. Dlatego też na przyszłość jeżeli jest interpelacja proszę więcej nie sugerować swoich przemyśleń, a można je dopiero wyartykułować, gdy będziemy mieli konkretne dane.

Przewodniczący, Przemysław Alkowski podkreślił, że zawarte w interpelacji zdanie o braku wpływu Straży Miejskiej na poprawę bezpieczeństwa było opinią mieszkańców.

To nie jest mój pogląd tylko w ramach rozmów z mieszkańcami, mieszkańcy (powtarzam to) zauważają, że owa straż nie wpływa na poprawę (bezpieczeństwa - przyp. red.). Nie jest to mój pogląd. Wyrażam tylko opinię tej części mieszkańców, z którymi rozmawiałem. Było ich bardzo wielu, czy to w kampanii wyborczej czy już teraz po wyborach. Każdemu z nas przysługuje złożenie interpelacji. Ja taką stosowną interpelację składam. Proszę o odpowiedź pisemną.

Z przewodniczącym zgodził się radny Wojciech Moczydłowski, który potwierdził, że rozmawiając z mieszkańcami był proszony o zajęcie się tematem straży podczas sesji rady miasta.

Inną opinię przedstawił radny Podbielski, który zasugerował przewodniczącemu, by lepiej zapoznał się z funkcjonowaniem straży.

Ja proponuję taki wątek, żebyście się zapoznali z funkcjonowaniem straży miejskiej, bo w poprzedniej kadencji też miałem na swojej ulotce rozwiązanie straży miejskiej. W tym momencie się z tego oficjalnie wycofuję. Bardzo proszę, abyście zapoznali się z pełnym funkcjonowaniem. Tu nie chodzi tylko, że jest zatrudnionych dwóch czy trzech pracowników, tylko naprawdę kawał, mówiąc kolokwialnie dobrej roboty. 

To nie jest zarzut - odpowiedział przewodniczący. - W ramach tego co pan radny powiedział, tak, chcemy się zapoznać z funkcjonowaniem Straży Miejskiej. I temu służy ta interpelacja. I każda interpelacja temu służy, by zgłębić jakiś temat. 

O chęci likwidacji Straży Miejskiej radni, startujący z komitetu wyborczego ,,Wspólnie dla Miasta" informowali na swoich ulotkach w okresie kampanii wyborczej przed październikowymi wyborami samorządowymi. Temat ten poruszany był także na łamach naszego portalu przez jednego z czytelników, który w dziale ,,Zapytaj" zastanawiał się nad przyszłością tej formacji. W kwestii tej dwukrotnie kierowaliśmy zapytanie do burmistrza miasta (5 oraz 15 listopada), prosząc o udzielenie informacji na prośbę jednego z czytelników. W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy 19 listopada, Zastępca Burmistrza Miasta, pani Ewa Konarzewska poinformowała, że ,,skoro mieszkaniec jest zainteresowany powyższym tematem proszę poinformować, aby wystąpił z oficjalnym pismem bezpośrednio do Urzędu Miasta w Wysokiem Mazowieckiem, to wówczas zostanie udzielona odpowiedź".

[ZT]1174[/ZT]

 

(N.C.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (21)

jkijki

22 2

i mamy następną odsłonę, popisowe wystąpienie burmistrza 21:15, 05.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JolaJola

30 4

Nic mu nie dało te 20 lat .Poziom wypowiedzi żenujący . Jak widać nie każdy kamień da się oszlifować. 21:46, 05.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MariMari

18 0

Czekam z niecierpliwością na odpowiedź od burmistrza w której wykaże czym zajmuje się straż miejska. Czy wystawia mandaty za zle parkowanie? Czy ściga tych co palą szkodliwymi substancjami w kominach? Pilnują porządku? Do i z pracy codziennie idę droga która biegnie praktycznie przez całe miasto. Dookoła bloków samochody zaparkowane praktycznie jeden na drugim, nieprzepisowo, w złych miejscach, gdyby ktoś tego pilnował ukaranych zostałoby 90% kierowców z tych blokowych osiedli. Z wielu kominów na osiedlach domów jednorodzinnych unosi się czarny dym i idzie smród na całą okolice. I tak od kilku lat. Nic się nie zmienia. Zawsze z tych samych domów. Pod konkretnymi sklepami bez przerwy zalegają grupki miłośników opróżniania tzw małpek pod chmurką i zostawiania pustych butelek na trawnikach. Właściciele psów jak nie sprzątali tak nie sprzątają po swoich czworonogach i parki toną w kupach. Jestem na mieście bardzo często bo nie dysponuje samochodem i wszędzie poruszam się piechotą i straż miejska widzę tylko w jednym miejscu - na skrzyżowaniu na ludowej i na Jagiellońskiej, funkcjonariusze przeprowadzają dzieci po pasach. Bardzo dziękuję przewodniczącemu za to pytanie bo myślę że nie ja jedna jestem ciekawa czemu dwóch funkcjonariuszy straży uważa się za tak niezbędnych i niezastąpionych w strukturach naszego miasta że ich obowiązków nie może przejac policja. Jeśli odpowiedzi burmistrza naprawdę pokażą jak wiele robią ci ludzie o czym my, mieszkańcy nie wiemy, na pewno uderzę się w piersi i przyznam racje radnym i burmistrzowi 21:46, 05.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

walawala

12 0

Problem Straży miejskiej polega nie na tym ,że jest tylko czy działa. Zgadzam się z Marią , że to brak realnych działań Straży powoduje pojawianie się takich dylematów. Właściciele psów dalej nie sprzątają po swych pupilach i.tak dalej i tak dalej. Problem polega na karaniu własnych wyborców. A burmistrz nie pozwala i jak tu pracować 08:05, 06.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WandaWanda

0 0

Podatek za psa, OK. A gdzie są specjalne miejsca do wyprowadzania psów.
Jednym z celów Straży Miejskiej jest spokojny miejscowy pijaczek, który przyszedł do sklepu poleczyć kaca. Fajansowe fontanny i żeby było jak najtaniej... Jestem ciekawy? czy Pan burmistrz stosuje taką samą zasadą w swoim prywatnym domu. Oszczędzają na zwykłych robolach.Teraz odejdą na emerytury bo już się nachapali. 11:59, 22.02.2019


mieszkaniec mieścinymieszkaniec mieściny

29 0

"Dlatego też na przyszłość jeżeli jest interpelacja proszę więcej nie sugerować swoich przemyśleń, a można je dopiero wyartykułować, gdy będziemy mieli konkretne dane." Jeśli ktoś potrafi odczytać sens tego zdania, uprzejmie proszę o tłumaczenie. Interpelacje radni mają prawo i obowiązek składać.Na piśmie. Mają obowiązek występować w imieniu mieszkańców. Burmistrz ma obowiązek udzielić odpowiedzi na interpelację w ciągu 14 dni- na piśmie. Interpelacja i odpowiedź muszą być publikowane w BIP. Czekamy. 11:06, 06.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do powyżejdo powyżej

25 0

Ja tam rozumiem burmistrza przez prawie 20 lat nikt mu nie patrzył na ręce robił co chciał Sokolik pilnował aby nie było dociekliwych pytań na sesji a teraz jakies interpelacje, dyskusje to faceta nerw trąca . 15:44, 06.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZA!!! likwidacjąZA!!! likwidacją

7 0

Jedyne do czego nadają się ci dwaj emeryci , to do przeprowadzania dzieci przez pasy pod szkołami, tylko nie tym kosztem, natomiast strażnik M. to jakiś psychopata, chyba pomylił "służby", nie te lata chłopie nie jesteś najważniejszy w tym mieście i kto ci podbił badania lekarskie bo myślę że ich nie robiłeś. 16:10, 06.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AvaAva

2 0

Wrony i kawki płoszyc tylko profesjonalnie bez amatorki, zajecie dla nich nie szkoda by było pieniedzy na ten cel, tylko nie w parkach a na osiedlach 18:33, 06.12.2018


pelny nadzieipelny nadziei

8 0

Moze w koncu mamy radnych ktorzy beda przedstawicielami mieszkancow, brawo. Moze w koncu cos sie w tym miescie zacznie zmieniac. Moze w koncu zlikwiduja ta straz miejska. 20:52, 06.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do "pełny nadzido "pełny nadzi

1 1

W tym momencie ciężko powiedzieć jak Ci nowi radni będą działać. Z samego gadania nic nie będzie. Poczekajmy jakiś czas i zobaczymy co udało im się dokonać, a najlepszy okres będzie za 5 lat, wtedy będzie można porównać ulotkę wyborczą i ocenić co było kiełbasą wyborczą a co rzeczywiście udało im się dokonać oraz czy to była ich zasługa czy nie. 02:39, 07.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

4 1

Moim zdaniem to trudno powiedzieć czy straż miejska jest potrzebna 10:18, 07.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzczepanSzczepan

13 0

Do czego potrzebna jest Straż Miejska w Wysokiem Mazowieckiem?

Przykro mi ale NIE DA się sensownie uzasadnić istnienia struktury złozonej z Komendanta i jednego strażnika.

Tak więc, Szanowni Państwo Radni, chociażby z jakichś tam względów nie byłoby to niektórym na rękę, MUSICIE zadecydować o likwidacji Straży.

Dlaczego napisałem "musicie"? Ano dlatego że, jeśli nie nastąpi likwidacja, to ta, w sumie bez żadnego istotnego znaczenia, sprawa będzie "wyciągana" przy każdej okazji. 13:06, 07.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KasiaKasia

4 2

wydaje się, że możemy nie zdawać sobie sprawy, ile ważnych rzeczy robi SM. Dlatego interpelacja przewodniczącego jest zasadna. Czekamy z niecierpliwością aż burmistrz nam to wyjaśni 14:33, 07.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

1 19

Jeśli rada obecna ma za cel tylko i wylqcznie likwidację straży miejskiej to straszny minimalizm Dokonania Pana Burmistrza widać i poprzednich rad, życzę takich lub jeszcze większych inwestycji nowej rady a nie tylko pokazania swojego ja.Bo mieć większość nie oznacza mieć rację 16:25, 07.12.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do jado ja

9 0

ale najpierw trzeba pokazać, że SM jest warta tego, by ją utrzymywać, i tu nie widzę "pokazania swojego ja", czym się burmistrz denerwuje to ja nie rozumiem, widać, że coś jest na rzeczy skoro taki nerw 16:51, 07.12.2018


 2 do ja 2 do ja

14 1

Chyba odezwał się jakiś dawny bezradny i teraz nie wybrany :) To są normalne pytania, do normalnego burmistrza. Tylko u nas dotychczas strach było pytać. Brawo, panowie i panie, oby tak dalej. Dotychczasowa większość tworzyła klub wzajemnej adoracji. Po reakcjach widać, jak im żal, że nie są na Waszym miejscu. Trzymam mocno kciuki za Was! 21:31, 07.12.2018


JaJa

1 5

Aż taki bezradny nie jestem radzę sobie ale dziękuję za troskę. 10:14, 08.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czarek R.Czarek R.

14 0

Odniosę się do słów ja
"Bo mieć większość nie oznacza mieć rację"
Oczywiście, ale nie oznacza to też, że tej racji się nie ma. Interpelację czy zapytania służą wyjaśnianiu pewnych kwestii przez burmistrza. Jeśli pan Podbielski zmienia zdanie jak chorągiewka, bo w zależności skąd płyną fundusze, nakazuje nowym zapoznać się z funkcjonowaniem SM....no panie radny... przecież temu służy ta interpelacja, żeby się zapoznać. Interpelacja w sprawie funkcjonowania tak jest w treści. 08:44, 09.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Never pissNever piss

7 0

Burmistrz mówi o jakiś sprawozdaniach czy informacjach składanych corocznie przez straż czy też jej komendanta. Ciekawe gdzie są te sprawozdania bo nawet do załączników protokołów sesji to ich nikt nie dołączył. Może nie byłoby tyle niedomówień, trzeba ludziom dać informację bo im się zwyczajnie należy a nie bełkotać jak zwykle "ja mówię to tak jest bo ja tak mówię i to śwynto prawda". Tak to se pan w swojej partyji możesz zapodawać a normalni ludzie to własne wnioski z konkretnych danych wyciągają. Tu się już taniej propagandy nie da sprzedawać bez końca. Wystarczy KUR Vizja. 14:57, 13.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

15 0

Burmistrz tyle wie o funkcjonowaniu straży co i ten cały jej komendant. Jak burmistrz mówi o jakimś poziomie bezpieczeństwa w zasługach dwóch strażników to rozwiązać policję a nie straż i bezpieczeństwo mamy stuprocentowe bo tak powie burmistrz. Po wyborach z tym człowiekiem jest jeszcze gorzej niż było nie trzyma już nie tylko żadnego poziomu ale i pionu chyba też już nie ma. 00:46, 15.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone