Zamknij

90-lecie OSP w Wojnach Szubach. ,,To trzy pokolenia ludzi, którzy tworzyli tę jednostkę"

11:14, 10.09.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

Jubileusz 90-lecia powstania jednostki w minioną sobotę świętowali druhowie i druhny Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojnach Szubach. Podczas uroczystości obchodów, które odbywały się w trakcie Dożynek Gminnych w Wojnach-Krupach, jednostka została odznaczona Złotym Medalem za Zasługi Dla Pożarnictwa.

Aktu nadania medalu dokonał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem, starszy brygadier Andrzej Koc.

Jeszcze jako podchorąży ze szkoły głównej służby pożarniczej miałem okazję być w tej jednostce na praktykach - powiedział Andrzej Koc. -  Jest to szczególna okazja bo 90 lat to trzy pokolenia ludzi, którzy tworzyli tę jednostkę, którzy dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. (...) Na najbliższe 10 lat życzę spełnienia wszystkich planów, życzeń, które dzisiaj dostaliście i dostaniecie. A za 10 lat jak się spotkamy na 100-lecie istnienia jednostki, życzę aby zawisło na sztandarze najwyższe odznaczenie związku OSP – złoty znak związku, na który jednostki, które funkcjonują przez 100 lat zasługują.

Do gratulacji przyłączył się obecny podczas obchodów Marszałek Województwa Podlaskiego, Jerzy Leszczyński.

Chciałem podziękować wam wszystkim za to, co robicie społecznie jako ochotnicy. (...) Przede wszystkim chcę pogratulować jubileuszu oraz tego, że tak aktywnie uczestniczycie w życiu społecznym swojej miejscowości, parafii, gminy. Serce rośnie, gdy widzi się tylu młodych strażaków, którzy garną się do młodzieżowych drużyn. To rokuje bardzo dobrze na przyszłość. Dziękujeęw imieniu samorządu województwa. 

Z rąk Komendanta PSP, Andrzeja Koca oraz Starosty Wysokomazowieckiego, Bogdana Zielińskiego odznaczenia otrzymali także weterani za wieloletnią służbę oraz drużyny młodzieżowe. Srebrnymi medalami za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali druh Adrian Bednarski i druh Tomasz Kalinowski. 

Druh Andrzej Szymoniak przedstawił historię jednostki od momentu powstania w 1928 roku.

,,Jednostka OSP w wojnach szubach istnieje od 1928 roku. Inicjatorem założenia był miejscowy nauczyciel Bolesław Stupiński. Wspomagał go Czesław Bednarski. W latach 30. pobudowano nową remizę, a jednostka liczyła 15 członków czynnych. Na prezesa wybrano Bolesława Stupińskiego, a naczelnikiem został Czesław Bednarski. Na pierwszy sprzęt składała się sikawka ręczna, kilka hełmów oraz dwie trąbki. Na akcję sprzęt wożono wozami konnymi. Taki stan rzeczy trwał do rozpoczęcia II Wojny Światowej i w czasie jej trwania. Po zakończeniu działań wojennych wybrano nowy zarząd – na prezesa druha Henryka Pietrzaka i naczelnika druha Józefa Kaczanowskiego.

W 1955 roku jednostka zakupiła pierwszy samochód marki Fordson. Służył on do przewozu sprzętu i strażaków. W latach 60. podjęto uchwałę budowy nowej strażnicy.

Najbardziej tragiczny w dziejach jednostki był wielki pożar w miejscowości Wojny Szuby Włościańskie w marcu 1974 roku, w którym spłonęło 168 różnych budynków, w tym 22 mieszkalne. Po tych wydarzeniach strażacy jednostki zmobilizowali się do dalszej pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Jednostka została wyposażona w samochód ze zbiornikiem wodnym i pozyskała wiele dodatkowego sprzętu. W 1974 została pobudowana nowa remiza strażacka wraz ze świetlicą. W tym czasie strażacy uczestniczyli we wszystkich organizowanych ćwiczeniach i zawodach na wszystkich szczeblach, zajmując czołowe miejsca.

Ciągły rozwój jednostki, podnoszenie wyszkolenia i angażowanie społeczności, przede wszystkim młodzieży, dał początek pomysłu wybudowania nowoczesnej remizy. Pomysł ten został zrealizowany w 2008 roku. W między czasie jednostka pozyskała samochód Jelcz który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W roku 2010 strażacy i społeczność ufundowali sztandar dla jednostki OSP w Wojnach Szubach.

Obecnie jednostka liczy 50 strażaków czynnych, w tym dwie młodzieżowe drużyny pożarnicze – chłopców i dziewcząt. Powyższy rozwój i osiągnięcia jednostki możliwe były dzięki bardzo dobrej działalności wybranych zarządów jednostki w poszczególnych latach, wsparciu urzędu gminy oraz wielu darczyńcom, za co składam podziękowanie. Szczególnie słowa uznania kieruję pod adresem weteranów, którzy są przykładem poświęcenia i godnego służenia ludziom i ojczyźnie.''

Oprawę muzyczną podczas uroczystości zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie.

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone