Zamknij

W Szepietowie odsłonięto Postument Orła Białego

21:23, 10.11.2019 | info/foto: Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem
Skomentuj
REKLAMA

8 listopada w Szepietowie, w przededniu 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia Postumentu Orła Białego oraz zmodernizowanego budynku Urzędu Miejskiego. W uroczystości udział wzięli m.in. Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Stanisław Derehajło, Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński, Wicestarosta Wysokomazowiecki, Leszek Gruchała, Burmistrz Szepietowa, Robert Lucjan Wyszyński, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Łukasz Siekierko, Wójt Gminy Nowe Piekuty, Marek Kaczyński, Wójt Gminy Kulesze Kościelne, Stefan Grodzki, Wójt Gminy Wysokie Mazowieckie, Krzysztof Krajewski, radni rady miejskiej w Szepietowie, przedstawiciele lokalnych samorządów, duchowieństwa, służb mundurowych oraz Bractw Kurkowych, a także poczty sztandarowe i społeczność Gminy Szepietowo.

Przywitawszy zgromadzonych gości, burmistrz Szepietowa, Robert Lucjan Wyszyński przytoczył słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, wypowiedziane do złączonych w Kompanię Kadrową Oddziałów związków i Drużyn Strzeleckich 3 sierpnia 1914 roku:

 

- ,,Odtąd nie ma ani strzelców ani drużyniaków. Wszyscy co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd Orzeł Biały." Pierwsza Kompania Kadrowa była zalążkiem legionów polskich które wywalczyły niepodległość naszej ojczyzny. Realizując rozkaz Marszałka wydany 3 sierpnia 1914 roku zebraliśmy się tu dzisiaj, aby odsłonić i poświęcić Postument Orła Białego - symbol naszej państwowości, z nadzieją że ten dumny orzeł będzie również symbolem jedności naszej gminy, a to miejsce stanie się miejscem spotkań mieszkańców przy okazji świąt państwowych i innych ważnych wydarzeń dla naszej społeczności. Będzie to także miejsce upamiętniające wszystkich mieszkańców naszej gminy, którzy oddali życie za niepodległość ojczyzny.

 

Jak podkreślił burmistrz Szepietowa, odsłonięcie Postumentu Orła Białego odbyło się zarówno w przededniu 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, jak i dziesiątej rocznicy uzyskania przez Szepietowo praw miejskich. Po odsłonięciu postumentu dokonano uroczystego poświęcenia pomnika i zmodernizowanego budynku Urzędu Miejskiego, którego remont kosztował ponad 1,5 mln złotych. Obecni podczas uroczystości goście złożyli pod postumentem kwiaty, wiązanki i znicze.

 

-  Dziś, gdy nie musimy już walczyć za wolną Polskę, możemy cieszyć się wolnością i zażywać tej wolności, pamiętając jednak o słowach Marszałka Józefa Piłsudskiego, że ta wolność nie została nam dana raz na zawsze - powiedział Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski. - Aby tę miłość do ojczyzny pielęgnować potrzebujemy takich miejsc, jak ten plac z Postumentem Orła Białego. Cieszę się, że także w Szepietowie będziecie państwo mieli miejsce, gdzie będziecie spotykać się przy okazji kolejnych uroczystości państwowych i świąt lokalnych. Cieszę się również, że urzędnicy w Szepietowie będą mieli lepsze warunki pracy. 

 

Serdeczne gratulacje władzom oraz mieszkańcom gminy złożyli również Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Stanisław Derehajło, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Łukasz Siekierko oraz Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński.

 

-  W roku 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zgromadziliśmy się w Szepietowie, by być świadkami odsłonięcia Postumentu Orła Białego - powiedział starosta. -  Pomnika, który dla każdego mieszkańca Szepietowa, gminy Szepietowo, powiatu wysokomazowieckiego jest symbolem szczególnym. Na głowie orła mamy piękną koronę, zwieńczoną krzyżem. To symbol naszej wiary, naszej przynależności do kościoła, naszej tożsamości. Ta ziemia, ziemia szepietowska od zawsze jest przesiąknięta patriotyzmem, a ten pomnik będzie tylko uwydatniał waszą postawę i wyznawane przez was wartości. Gratuluję panu burmistrzowi i radnym tego pomnika i wspaniałego budynku Urzędu Miejskiego.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości burmistrz Szepietowa wręczył honorowym gościom pamiątkowe statuetki, zaś uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Szepietowie zaprezentowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny. 

(info/foto: Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

z dala z dala

5 2

Śmietanka towarzyska! Szczególnie ten od EDUKACJI :-)
Dajcie ludziom pracę a nie pomniki stawiacie za Nasze pieniądze........ 22:41, 11.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stefan Stefan

1 0

Pomnik Orła Białego jak najbardziej na plus, gratulacje dla burmistrza za realizację. Nie wszyscy wiedzą ale takiego postumentu brakowało w Szepietowie, przed wojną składano w Dąbrowie Wielkiej a ostatnio w Dąbrówce Kościelnej. Trzeba jedynie pomyśleć o tle pomnika, nasadzić zieleni aby nie zlewał się z elewację budynku. 18:55, 13.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz