Zamknij

Marek Kaczyński Wójt Gminy Nowe Piekuty odpowiada na pytania

06:37, 05.10.2018 | M.D.
REKLAMA
Skomentuj

W dniu dzisiejszym, na znane już Państwu pytania odpowiada Marek Kaczyński Wójt Gminy Nowe Piekuty.

Jak podsumowałby Pan mijającą kadencję z perspektywy Wójta Gminy Nowe Piekuty pod kątem realizowanych inwestycji i przedsięwzięć? Które inwestycje uznałby Pan za najważniejsze dla gminy?

Mijającą kadencję oceniam bardzo pozytywnie gdyż udało się zrealizować bardzo dużo inwestycji gminnych na kwotę około 16 mln złotych . Największym przedsięwzięciem zrealizowanym przy wsparciu gminy była budowa Biogazowni Rolniczej w Krasowie Częstkach na kwotę 10 mln złotych oraz Ośrodek Usług Społeczno – Opiekuńczych dla dzieci i osób niepełnosprawnych w Kostrach Noskach za kwotę 2,3 mln złotych. Najważniejszą inwestycją gminną była przebudowa dróg 7,2 mln złotych, termomodernizacja szkół – 3,3 mln złotych, rozbudowa sal gimnastycznych za 1,3 mln, przebudowa i remont Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej, wykonanie 5 miejsc rekreacji i spędzania wolnego czasu, wykonanie dwóch otwartych siłowni, przebudowa Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej.

Jak układała się Pana współpraca z Radą Gminy, a jak z Radą Powiatu i Starostwem?

Współpraca z Radą Gminy poza jednym radnym układała się bardzo dobrze. Również konstruktywnie i bardzo dobrze przebiegała współpraca z Radą Powiatu, Starostą i Pracownikami Starostwa.

 

Co stanowiło dla Pana największe wyzwanie/trudność w pracy Wójta w ciągu ostatnich czterech lat?

Największą trudnością było pokonywanie zbyt restrykcyjnych procedur oraz uciążliwych i zbyt zbiurokratyzowanych postępowań odnośnie pozyskiwania środków unijnych i prawa zamówień publicznych.

Jak według Pana dba się w gminie o seniorów oraz osoby niepełnosprawne? Co zostało zrobione w ciągu minionej kadencji dla grup społecznych, wymagających największego wsparcia – starszych, samotnych, niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo, chorych? Czy w gminie Nowe Piekuty sprawdzają się 3 ośrodki zdrowia?

Seniorzy w naszej gminie otaczani są szczególna opieką poprzez ciągły monitoring pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w ich miejscu zamieszkania. Sukcesywnie kierowane są też prośby do sołtysów o zgłaszanie niezwłocznie osób starszych potrzebujących pomocy. Dokładamy wszelkich starań aby takie osoby miały godziwą opiekę w swoich domach rodzinnych, lecz gdy trzeba pomagamy znaleźć dobrą opiekę i warunki w Domach Pomocy Społecznej. Dla osób niepełnosprawnych powstał Ośrodek Usług Społeczno – Opiekuńczych w Kostrach Noskach a nasi seniorzy korzystają ze Środowiskowego Domu Pomocy w Wylinach Rusi.

Co robi gmina dla ludzi młodych? W jaki sposób zachęca się młodych, by nie wyjeżdżali do większych miast, lecz mieli szansę na rozwój w rodzinnych stronach?

W celu zatrzymania ludzi młodych zostały utworzone dwa punkty przedszkolne w Nowych Piekutach i Jabłoni Kościelnej dla dzieci w wieku 3-5 lat, z możliwością opieki nad dziećmi więcej jak 5 godzin dziennie, tak aby rodzice mogli spokojnie odebrać dziecko po pracy. W Kostrach Noskach powstał Klub Malucha dla dzieci w wieku 1-3 lata także z możliwością pobytu 8 czy 9 godzin. Wybudowana i rozbudowana została infrastruktura sportowa – II Boiska „Orlik”, 2 otwarte siłownie, kort tenisowy w Jabłoni Kościelnej, dostępne są nieodpłatnie dwie sale gimnastyczne. Wybudowaliśmy 7 miejsc rekreacji i spędzania wolnego czasu . Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna od 2014 roku zapewnia zajęcia językowe, taneczne, nauki śpiewu i gry na instrumentach również dla młodzieży i dorosłych, coraz aktywniej przy GOK-u działa chór „Swojskie Melodie”. Tworzące się miejsca pracy na terenie gminy i bliskość ośrodków miejskich powoduje, że nie ma problemu bezrobocia.

W którym kierunku według Pana powinien postępować dalszy rozwój Gminy? Na co powinni położyć nacisk samorządowcy kolejnych kadencji?

Bardzo zależy nam na gazyfikacji gminy, która niewątpliwie spowodowała by tworzenie miejsc pracy. Ogromnie ważnym zadaniem jest dalsza przebudowa dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkiej. Dołożyliśmy wszelkich starań aby kontynuować  wysoki poziom nauczania w szkołach poprzez utrzymanie finansowania małych klas i zajęć dodatkowych oraz utrzymanie wysokiego poziomu w sporcie szkolnym i pozaszkolnym.  Utrzymanie się naszego Klubu Piłki Ręcznej w Nowych Piekutach w II Lidze Ogólnokrajowej a może awansu do I Ligi. Wybudowanie pełnowymiarowej Sali gimnastycznej w Nowych Piekutach.

(M.D.)
REKLAMA

Komentarze (3)

AnetaAneta

8 6

Po prosu geniusz , chociaż geniusz to mało powiedziane ..... 14:55, 05.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z Wysokiego MazowiecZ Wysokiego Mazowiec

7 8

Gratuluję Piekutom takie wójta! Marek Kaczyński to człowiek pracowity, szczery, dobrze wychowany,nie udaje kogoś, kim nie jest. Wielu wójtów burmistrzów szpanuje. Marek jest zawsze sobą. Wykonuje swoją pracę najlepiej jak umie. 18:29, 07.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkanka Gminy NowMieszkanka Gminy Now

7 6

Marek Kaczyński to człowiek, dla którego nie ma spraw niemożliwych do rozwiązania. Z ogromny doświadczeniem samorządowym i wiedzą. Przy tym człowiek wielkiego serca, bezinteresownie angażujący się w pomoc drugiemu człowiekowi. Życzę Panu Wójtowi kolejnej kadencji i dziękuję za wszystko, co zrobił wraz z Radą Gminy przez te wszystkie lata na rzecz całej naszej społeczności, na rzecz Gminy Nowe Piekuty. 22:48, 07.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone