Zamknij

Sukces Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Nowe Piekuty

22:59, 02.04.2019 | wrotapodlasia.pl
Skomentuj
REKLAMA

W niedzielę (31 marca br.) w Korycinach prezentowało swoje potrawy, wypieki i dekoracje wielkanocne aż 70 Kół Gospodyń Wiejskich z Podlaskiego. To rekordowa liczba uczestników wojewódzkich konkursów kulinarnych organizowanych przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

Celem konkursu było przygotowanie potraw tradycyjnych przyrządzanych na stół wielkanocny, wywodzący się z miejscowych tradycji kulinarnych i opartych na lokalnych produktach. Komisja Konkursowa po długich degustacjach i naradach wskazała zwycięzców:
I miejsce KGW ,,Wisienki’’ z Wiśniewa (gm. Zambrów)
II miejsce KGW ,,Przyjazna Wieś’’ ze Starych Zoch i Składów Borowych (gm. Nowe Piekuty)
III miejsce KGW z Andryjanek (gm. Boćki)
Nagrodę specjalną otrzymały Panie z KGW z Leman (gm. Turośl).
Wyróżnienie otrzymały gospodynie z KGW Hołodzianki, KGW z Karakul oraz KGW z gminy Rajgród

Swojski chleb, żurek na zakwasie, kiełbasa biała zapiekana z boczkiem i cebulką, keks z kurczaka, pasztet z królika, półmis wędlin, klops z jajkiem, jajka faszerowane, jajka z sosem chrzanowym korowaj, pascha, zawijaniec Mazura, kwiat drożdżowy, „basieski nieudacznik”, ozorki w galarecie, rolada cielęca, szynka pieczona, czarnina, szynka okraśna w cieście gryczanym, ozorki w sosie jałowcowym, kliny podlaskie, kaczka nadziewana pęczakiem z warzywami , różki chrzanowe, sałatka jarzynowa, mazurki, babka drożdżowa, babka czekoladowa i jeszcze wiele innych smakowitości z wielkanocnych stołów z całego regionu zaprezentowały w niedzielę podlaskie gospodynie… i gospodarze, bowiem,  jak się okazuje są Koła Gospodyń Wiejskich, w których działają również panowie.

Konkursy na tradycyjny stół świąteczny odbywają się od dwóch lat. Ich organizatorem jest Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Konkurs rozpoczął się o godz.10.00. Uczestnikom dla dodania odwagi śpiewał zespół Klekociaki. Ciekawych tradycji zainteresował pokaz pieczenia sękacza nad paleniskiem i warsztaty tradycyjnych ozdób wielkanocnych przygotowane przez instruktorów Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

Konkurs na Tradycyjny stół wielkanocny przyciągnął do Korycin tłumy gości, także samorządowców, radnych i posłów. Ziołowy Zakątek odwiedzili m.in. posłowie Jacek Bogucki i burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, poseł Jacek Żalek i radna wojewódzka Justyna Żalek.

Gospodarzem spotkania w Ziołowym Zakątku w Korycinach był wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło.

Smakołyki oceniało jury w składzie:
1.Henryk Kosz (proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grodzisku).
2.Mirosław Angielczyk lub Jolanta Angielczyk – właściciel firmy Dary Natury i Ziołowego Zakątka,
3.Andrzej Lechowski – Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku,
4.Magdalena Tymińska - Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku,
5.Marcin Sekściński - Zastępca Dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży,
6.Mirosław Bielawski – Dyrektor Programowy Polskiego Radia Białystok,
7.Eugeniusz Szpakowski – dyrektor TVP3 Białystok – Telewizja Polska
8.Ewelina Łapińska – szefowa kuchni restauracji Świętojańska 21 w Białymstoku, finalistka 7 edycji programu Top Chef.

 

 

 

 

 

]

 

 

 

(wrotapodlasia.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz