Zamknij

Koniec batalii o fotel wójta gminy Nowe Piekuty

16:40, 29.03.2019 | K.D
Skomentuj
REKLAMA

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie w sprawie protestu dotyczącego wyborów na stanowisko wójta w gminie Nowe Piekuty. Złożyła je kandydująca na stanowisko wójta w jesiennych wyborach Anna Żochowska, po tym jak Sąd Okręgowy w Łomży oddalił jej protest wyborczy.

Różnica między obojgiem kandydatów w drugiej turze wyniosła 14 głosów. Dlatego kontrkandydatka długoletniego wójta złożyła protest wyborczy. Zakwestionowała w nim pracę komisji wyborczych - zarówno tych przeprowadzających głosowanie, jak i zliczających głosy.

Pierwszym zarzuciła wydawanie kart do głosowania bez sprawdzania dokumentów tożsamości, a nawet wydawanie dwóch kart jednej osobie. Drugim - niedbałą pracę i nieprawidłowe kwalifikowanie niektórych głosów. Jej zdaniem mogło mieć to wpływ na ostateczny wynik, dlatego domagała się powtórnego przeliczenia wszystkich głosów oddanych w całej gminie.

Łomżyński sąd, po przesłuchaniu blisko 10 świadków - członków komisji  wyborczych, mężów zaufania i konkretnych, wskazanych wyborców - nie  znalazł potwierdzenia zarzutów zawartych w proteście.

- Konieczne było udowodnienie swoich racji, a nie powtarzanie zasłyszanych pogłosek. Dlatego nie ma przesłanek do unieważnienia wyborów ani nawet ponownego przeliczenia głosów - argumentował oddalenie protestu przewodniczący składu orzekającego.

Ponadto orzekł zwrot urzędującemu wójtowi kosztów zastępstwa i zwrot sądowych wydatków przez skarżącą.

Sąd Apelacyjny, który rozpatrywał zażalenie na taką decyzję, uznał jej słuszność i podtrzymał zarówno postanowienie o oddaleniu protestu, jak i obowiązek zwrócenia kosztów zastępstwa, czyli 257 zł wójtowi.

Jedyną zmianą wobec łomżyńskiego werdyktu jest to, że uchylono punkt dotyczący zwrotu wydatków sądowych w wysokości 393 zł.

źródło: radio.bialystok.pl

(K.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz