Zamknij

75 Rocznica Mordu w Jabłoni - Dobkach

11:42, 10.03.2019 | J.K
Skomentuj Fot. Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem
REKLAMA

 8 marca 2019 roku odbyły się obchody 75 rocznicy Mordu w Jabłoni- Dobkach. Na uroczystości zgromadzili się władze gminy Nowe Piekuty, jak i mieszkańcy gminy.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji zamordowanych mieszkańców wsi Jabłoń -Dobki w kościele pw. św. Ap.. Piotra i Pawła w Jabłoni Kościelnej. Po Mszy odbył się montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Jabłoni Kościelnej . Głos zabrał wójt gminy Nowe Piekuty Marek Kaczyński, który serdecznie podziękował za przybycie na uroczystość, wójt podkreślił w swojej wypowiedzi jak bardzo ważne jest upamiętnianie pamięci  oraz przekazywanie wiedzy o ofiarach mordu młodym pokoleniom.

Pod Pomnikiem poświęconym zamordowanym mieszkańcom wiązanki, kwiaty i znicze złożyli  Wójt Gminy Nowe Piekuty wraz z Radnymi Gminy, Radni Powiatu Wysokomazowieckiego, Leszek Dąbrowski oraz Stanisław Olędzki, kombatanci, przedstawiciele szkół, jednostek organizacyjnych oraz gminnej społeczności. 

 

Wieś Jabłoń Dobki przed wojną liczyła 17 domów i ok. 100 mieszkańców. 7 marca 1944 do gospodarstwa Stanisława Szepietowskiego przybyli partyzanci
i poprosili o nocleg. Ich obecność zauważyli żołnierze Wermachtu stacjonującego w sąsiedniej miejscowości Jabłoń Kościelna. Następnego dnia o świcie Niemcy otoczyli wieś. Ustawili się w tyralierę i szli zaciskając pierścień wokół zabudowań. Mieszkańców, którzy w tym czasie próbowali uciekać, Hitlerowcy rozstrzeliwali. Wszystkich pozostałych: kobiety, dzieci, mężczyzn i starców spędzono do pobliskiego budynku gospodarczego Stanisława Szepietowskiego, w którym zaryglowano drzwi i podpalono budynek. Zabito i spalono wówczas żywcem 93 osoby, w tym 33 dzieci, 31 kobiet i 29 mężczyzn. Na miejscu zbrodni postawiono pomnik i kapliczkę. W 2004 roku poświęcono tablice pamiątkowe z nazwiskami zamordowanych, ufundowane przez Gminę Nowe Piekuty.

 

 

 

 

 

 

Fot. Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz