Zamknij

Burmistrz Czyżewa odpowiada na zadane pytania

22:02, 02.10.2018 | M.D.
REKLAMA
Skomentuj

W ramach naszego cyklu pytań do włodarzy gmin z terenu powiatu wysokomazowieckiego podsumowujacych czteroletnią kadencję, w dniu dzisiejszym prezentujemy Państwu odpowiedzi na zadane przez naszą redakcje pytania do Pani Anny Boguckiej, Burmistrza Czyżewa.   

Jak podsumowałaby Pani mijającą kadencję z perspektywy Burmistrza Czyżewa pod kątem realizowanych inwestycji i przedsięwzięć? Które inwestycje uznałaby Pani za najważniejsze dla Gminy?

Myślę, że to była dobra kadencja, chociaż ostateczna ocena należy oczywiście do naszych mieszkańców. W ciągu ostatnich 4 lat zrealizowaliśmy bardzo dużo różnych zadań i inwestycji, które były potrzebne zarówno mieszkańcom miasta jak i poszczególnych wiosek. Dobrym podsumowaniem naszej pracy jest zajęcie 3 miejsca  w województwie i 30 miejsca w kraju (na 590 miast) pod względem wydatków inwestycyjnych w latach 2015-2017 w ogólnopolskim rankingu inwestycyjnym prowadzonym przez czasopismo samorządowe „WSPÓLNOTA” w kategorii miast innych niż powiatowe. Łącznie na inwestycje w całej kadencji z rokiem 2018 wydaliśmy ponad 37 mln. zł i co warto podkreślić nie mamy żadnego zadłużenia. Możliwe to było też dzięki pozyskanym ponad 13 mln. zł. środkom zewnętrznym. Zbudowaliśmy ponad 29 km dróg z czego 18 km dróg gminnych i ponad 11 km dróg powiatowych współfinansowanych z Gminą Czyżew. Zrealizowaliśmy wiele innych ważnych inwestycji, takich jak tereny rekreacyjne w 11 wsiach na terenie gminy, kilka placów zabaw dla dzieci, siłownie zewnętrzne, zmodernizowaliśmy świetlicę miejską ze strażnicą OSP w Czyżewie, budujemy stadion, rewitalizujemy Park Podworski, poprawiliśmy infrastrukturę w zakresie gospodarki wodno-ściekowej oraz wiele innych jakże ważnych dla mieszkańców zadań. Trudno wybrać jedną najważniejszą inwestycję, myślę, że wszystkie są ważne gdyż w znaczący sposób poprawiają warunki życia naszych mieszkańców.

Jak układała się Pani współpraca z Radą Miejską, a jak z Radą Powiatu i Starostwem?

Współpraca z Radą Miejską układała się bardzo dobrze, radni zawsze potrafili się porozumieć gdy chodziło o ważne sprawy dla naszej gminy. Bardzo dobrze też oceniam współpracę z sołtysami, pracownikami i mieszkańcami naszej gminy. Dzięki temu udało się zrealizować tak wiele różnych zadań, które wpływają na rozwój miasta i gminy. Dobra współpraca z Radą Powiatu i Zarządem zaowocowała wieloma inwestycjami w naszej gminie. Wspólnie przebudowane zostały ważne ciągi drogowe – ul. Zarębska do granicy Gminy Szulborze Wielkie, ul. Andrzejewska, droga Ołdaki Magna Brok, ul. Kolejowa – Czyżew Stacja – Siedliska do granicy Gminy Boguty Pianki, ul. Mazowiecka w Rosochatem Kościelnem, a w tym roku realizowana jest droga do Wysokiego Mazowieckiego z mostem i rondem w Dąbrowie Wielkiej.

Co stanowiło dla Pani największe wyzwanie/trudność w pracy Burmistrza w ciągu minionych czterech lat?

Pewną trudnością była duża ilość realizowanych inwestycji i czasem zdarzały się problemy z wykonawcami. Szczególną trudność mieliśmy przy rewitalizacji Parku Podworskiego w Czyżewie gdzie wykonawca tak dalece opóźniał się z wykonaniem zadania, że zmuszeni byliśmy do odstąpienia od umowy. Na szczęście udało się nam wyłonić w drodze przetargu drugiego wykonawcę, który daje rękojmie wykonania zadania jeszcze w tym roku.

Jak według Pani dba się w gminie o seniorów oraz osoby niepełnosprawne? Co zostało zrobione w ciągu minionej kadencji dla grup społecznych, wymagających największego wsparcia – starszych, samotnych, niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo, chorych?

Staramy się wspierać różne grupy społeczne i pamiętać o osobach wymagających szczególnego wsparcia. Dla osób starszych czy z niepełnosprawnością zrealizowaliśmy inwestycje likwidujące bariery architektoniczne takie jak dostosowanie ośrodka zdrowia w Czyżewie poprzez przeniesienie pomieszczeń na parter budynku, zainstalowanie windy nie tylko dla ośrodka, ale także dla biblioteki, posterunku policji. Gmina udostępniła i przygotowała pomieszczenia do utworzenia rehabilitacji, a w ostatnim roku dodatkowo przygotowaliśmy kolejne pomieszczenia, w których będą zabiegi z hydromasażami i fizjoterapią. Od wielu lat wspieramy też Klub Seniora, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury. Dodatkowo w tym roku przygotowaliśmy w rozbudowanej świetlicy w Czyżewie pomieszczenia na działalność Klubu z programu Senior+ i prowadzona jest rekrutacja dla większej grupy osób, gdzie odbywać się będą różne zajęcia. Złożyliśmy także wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego o dofinansowanie zajęć dla seniorów. Szereg działań dla osób potrzebujących szczególnego wsparcia realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – pomoc w zakresie dożywiania, czy też różna pomoc materialna w zależności od potrzeb.

Co robi gmina dla ludzi młodych? W jaki sposób zachęca się młodych, by nie wyjeżdżali do większych miast, lecz mieli szansę na rozwój w rodzinnych stronach?

Aby gmina, zgodnie z hasłem które nam przyświeca „Tradycja i nowoczesność”, mogła rozwijać się w przyszłości, musimy stawiać na młodzież. To z myślą o nich Gmina zabiega o inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy a tym samym zatrzymają młodych przed wyjazdem do większych aglomeracji. W tym celu przygotowaliśmy w pełni uzbrojone tereny przemysłowe wchodzące w skład Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na których już inwestują przedsiębiorcy. Opracowaliśmy plan przestrzennego zagospodarowania dla miasta Czyżew aby łatwiej było inwestorom realizować przedsięwzięcia. Oddane są do użytku pierwsze bloki mieszkańcom, a gmina ma w planach też budowę komunalnego wielorodzinnego bloku mieszkaniowego, co też jest ważne dla młodych ludzi. Myślę, że robimy też dosyć dużo, aby stworzyć dobre warunki do życia. Warto przypomnieć, że kilka lat temu w tygodniku „Wprost” mieliśmy 1 miejsce w województwie i 24 w kraju jako miejsce „Gdzie żyje się najlepiej”. Mamy przedszkole w Czyżewie i Rosochatem Kościelnem, dobrą infrastrukturę techniczną – drogową, wodno-kanalizacyjną, oświatową, ale i także rekreacyjno-sportową – mamy piękny zalew i kąpielisko, place zabaw, siłownie zewnętrzne, wkrótce będzie nowoczesny stadion z trybunami i zrewitalizowany park, a także wiele terenów rekreacyjnych na wsi. Jest też ciekawa oferta kulturalna dla wszystkich mieszkańców. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej młodych ludzi osiedliło się w naszej gminie i dobrze się tutaj czuło.

W którym kierunku według Pani, powinien postępować dalszy rozwój Gminy? Na co powinni położyć nacisk samorządowcy kolejnych kadencji?

W dalszych latach nadal trzeba podejmować szereg działań, które będą miały wpływ na rozwój Czyżewa i naszej gminy. Należy udoskonalać wszelką infrastrukturę techniczną – drogowa, wodno – kanalizacyjną, oświatową, rozwijać sieć gazową, zwiększać zasoby mieszkaniowe, a także wspierać przedsiębiorców w powstawaniu nowych miejsc pracy. Nie można zapomnieć też o dobrych warunkach do odpoczynku i rekreacji. Ważne jest by wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców gminy i realizować te potrzeby, które będą wpływać na poprawę warunków ich życia.

(M.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (2)

Ziom z CZyżewaZiom z CZyżewa

3 0

Opowiada Pani bardzo ładnie, brawo, może i tak jest tylko jestem ciekawy jaka by była pani skuteczność bez stojącego obok pani pana w okularach który załatwia kasę na te wszystkie inwestycje. 15:19, 03.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WujekWujek

0 0

Trudno się z tym nie zgodzić. 21:22, 03.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone