Zamknij

Wywiad z Anną Bogucką - Burmistrz Czyżewa

06:54, 19.04.2019 | J.K.
REKLAMA
Skomentuj

"Ja po prostu staram się dobrze wykonywać swoją pracę, którą zresztą bardzo lubię"- powiedziała Anna Bogucka, Burmistrz Czyżewa w wywiadzie dla naszej redakcji.

 

Kurierierwysmaz.pl:  Zarządza Pani Gminą Czyżew od 4 kadencji. Jak udało się Pani utrzymać zaufanie wyborców przez tyle lat?

Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka: Dla mnie jest to bardzo miłe, że po 12 latach pracy w samorządzie mieszkańcy ocenili mnie tak wysoko, bo uzyskałam ponad 91% głosów i jak się okazało był to najlepszy wynik w kraju. Dlaczego tak jest ?, Myślę, że na to pytanie najlepiej odpowiedzieliby mieszkańcy. Ja po prostu staram się dobrze wykonywać swoją pracę, którą zresztą bardzo lubię. Staram się wsłuchiwać w problemy mieszkańców, rozmawiam i satysfakcję sprawia mi, jeżeli coś uda się rozwiązać, komuś pomóc, poprawić warunki życia mieszkańców.

Jakie zadania spoczywające na gminie będą najtrudniejsze do wykonania w bieżącej kadencji?

W bieżącej kadencji podobnie jak i zresztą w poprzednich zamierzamy zrealizować dosyć dużo różnych zadań. Oprócz takich standardowych inwestycji dotyczących budowy dróg i ulic, gospodarki wodno-kanalizacyjnej, chcielibyśmy wybudować blok komunalny by zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe rodzinom wymagającym wsparcia. Jednak jest to bardzo duże przedsięwzięcie i nie wiemy czy będziemy mogli to zrealizować, gdyż możliwe do uzyskania wsparcie finansowe jest stosunkowo niewielkie. Trudną i też bardzo kosztowną inwestycją będzie przebudowa centrum Czyżewa, a też niestety środki jakie możemy i już uzyskaliśmy nie są duże w porównaniu do kosztów. Zabiegamy też o przebudowę drogi krajowej i wojewódzkiej w Czyżewie, bo ich stan jest niezadowalający i o wiele gorszy od ulic gminnych. To są niełatwe zadania i nie do końca zależne od gminy, ale będziemy robić co możliwe, by je zrealizować. Chciałabym poprawić warunki życia dla osób starszych poprzez realizację programów dla seniorów, wspomagać działalność kulturalną mieszkańców w kołach gospodyń wiejskich, wspierać działalność sportową dzieci i młodzieży oraz podnosić sprawność OSP.

 

Ruszył proces długo oczekiwanej gazyfikacji Czyżewa. Jaki jest termin zakończenia tej inwestycji? Czy mieszkańcy okolicznych miejscowości mogą liczyć na to, że gaz zostanie podłączony również do ich gospodarstw domowych?

Gazyfikacja Czyżewa jest długo oczekiwaną inwestycją, zabiegaliśmy o nią przez wiele lat, niestety wcześniej nie było żadnego zainteresowania ze strony spółek państwowych. Dobrze, że ten temat ruszył od pewnego czasu i w tej chwili jest to już I etap w którym postawiono tymczasową stację regazyfikacji LNG, zaprojektowano stację docelową i wybudowano odcinek sieci gazowej na kilku ulicach w II etapie będzie projektowana sieć na terenie prawie całego miasta Czyżew oraz w przypadku jakiegoś dużego zainteresowania szczególnie większych odbiorców gazem może być prowadzona analiza i dla okolicznych miejscowości.

 

Gmina Czyżew, otrzymała dofinansowanie na Klub Seniora, który ma powstać w świetlicy w Rosochatem Kościelnem. Kiedy rozpocznie się remont świetlicy oraz planowane oficjalne otwarcie?

W tej chwili trwa jeszcze procedura przetargowa która ma na celu wyłonienie wykonawcy robót, których zakończenie przewidziane jest na koniec października 2019r.  i dopiero po tym terminie będzie ustalone oficjalne otwarcie.  

Mamy nadzieje, że uda nam się wyłonić odpowiedniego wykonawcę i remont przebiegnie sprawnie.

 

Czy gmina również w tym roku ubiegać się będzie o środki inwestycyjne z funduszy Unii Europejskich?

Zawsze ubiegamy się o różne środki zewnętrzne, zarówno krajowe jak i unijne. Niestety środki unijne powoli już się wyczerpują i nie ma już konkursów na zadania, które nas interesują. Na pewno jeżeli będzie taka możliwość to będziemy z tego korzystać.

Bardzo dobrze, że w ostatnim czasie zostały zwiększone środki rządowe na budowę dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Już w tym roku złożyliśmy kilka wniosków na przebudowę dróg i ulic o łącznej wartości ponad 8 mln zł.

 

Wzorem lat ubiegłych w tym roku również odbędą się Dni Czyżewa? Czy jest zaplanowany termin oraz jakie gwiazdy wystąpią na scenie?

Dni Czyżewa w tym roku odbędą się w dn. 6-7.07. – zaplanowany jest bogaty program i na scenie wystąpią m.in. Krystyna Giżowska, Zespół „Jorrgus”. Ale zapraszamy też wcześniej na nasze wydarzenia:

- 28 kwietnia – powiatowe Prezentacje Zespołów Tanecznych „Wesołych Pląs”;

- 3 maja – obchody rocznicy uchwalenia „Konstytucji 3 Maja” oraz bieg uliczny o Puchar Burmistrza Czyżewa;

- 17 maja – Powiatowy Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Polskie przeboje – Piosenki czar”;

- 18 maja – „Noc Muzeów” w Muzeum Ziemi Czyżewskiej;

- 2 czerwca – festyn „Święto Rodziny” oraz otwarcie Stadionu Miejskiego i Parku.

 

Jak przyszłość czeka szkołę średnią w Czyżewie? 

Szkoła średnia w Czyżewie jest bardzo ważną i potrzebną placówką. Przez te 23 lata wpisała się na dobre w nasze środowisko, wykształciła bardzo wielu absolwentów, którzy świetnie radzą sobie w dalszym życiu i mam nadzieję, że kształcić będzie kolejne pokolenia. Szkoła osiąga wysokie wyniki nauczania, co widać w różnych rankingach i jest bardzo bezpieczna i przyjazna uczniom. Szkoda, że czasami szuka się czegoś daleko, a to co najlepsze, jest tuż obok tak blisko. Wierzę, że coraz więcej uczniów i rodziców będzie to dostrzegać i potwierdzi to kolejna rekrutacja. Mam także nadzieję, że będzie lepsza tendencja demograficzna w naszym powiecie, co przełoży się też na ilość uczniów w szkołach.

 

Podczas Pani kadencji dużo zmieniło się w Czyżewie m.in. powstał zalew, park, przebudowany został stadion. Proszę opowiedzieć o planach inwestycyjnych na ten rok?

Dużą pozycję w planach inwestycyjnych co roku jest przebudowa i modernizacja dróg i ulic. Wkrótce rozpocznie się przebudowa dwóch ulic w Czyżewie - Norwida i Słonecznej. Zadanie jest dofinansowane z rządowego programu Funduszy Dróg Samorządowych. Jeżeli otrzymamy dofinansowanie to rozpoczniemy też przebudowę drogi do miejscowości Siennica – Pietrasze, a także kilku krótszych odcinków i dróg powiatowych. Prowadzony będzie remont świetlicy w Rosochatem Kościelnem i jak wcześniej też wspomniałam będziemy starać się rozpocząć budowę bloku komunalnego i rynku w Czyżewie. Planowane są także budowy terenów rekreacyjnych w ramach programu OSA w Dmochach Wochach i w Czyżewie. Przebudowane będą też niektóre odcinki wodociągów i kanalizacji. Składaliśmy też wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie przebudowy boiska sportowego w Rosochatem Kościelnem, jego realizacja zależna jest od otrzymania środków zewnętrznych.

Jak widać plany są dosyć ambitne, ale ich realizacja jest ściśle związana też ze środkami zewnętrznymi. Mamy nadzieję, że większość z tych planów uda nam się zrealizować.

Dziękujemy za rozmowę. 

(J.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Prosto z CzyżewaProsto z Czyżewa

3 3

Czyżew pedzi jak lokomotywa z rozwojem. Inni moga tylko z Czyzewa brac przyklad. 20:02, 19.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qweqwe

7 2

Ja bym proponował oprócz tego chwalenia się inwestycjami (oczywiście są ważne) pomyśleć o sprzątaniu miasta, bo co nam po nich jak wkoło jest syf. Może czas na jakąś służbę oczyszczania miasta? 13:27, 20.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SEBOSEBO

4 2

Pani Aniu !
Sił i zdrowia życzę.... Tak trzymać....M.Twain napisał : Do sukcesu nie trzeba żadnej windy , Trzeba iść po schodach ...Pani to potrafi ... i tyle... 16:04, 21.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone