Zamknij

Zidentyfikowano drugiego żołnierza z mogiły wojskowej w Dmochach-Wochach

14:47, 04.04.2019 | info/nagranie/foto:zambrowiacy.pl
REKLAMA
Skomentuj
foto: zambrowiacy.pl

Niewiele ponad rok temu, 26 marca 2018 roku, genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie potwierdzili, że szczątki ekshumowane w dniu 13 stycznia 2018 roku w Dmochach-Wochach zostały zidentyfikowane jako szczątki kpt. Władysława Dąbrowskiego, żołnierza 71. Pułku Piechoty. Dziś dotarła do redakcji kolejna ważna wiadomość w sprawie styczniowej ekshumacji w Dmochach-Wochach z ubiegłego roku.

W czasie prac ekshumacyjnych w mogile zostały odkryte szczątki dwóch żołnierzy. Pierwszy z nich został zidentyfikowany jako kpt. Władysław Dąbrowski, który był żołnierzem 71. Pułku Piechoty. Najprawdopodobniej został ciężko ranny w bitwie o Zambrów 11 września 1939 r., gdzie próbował ze swoimi podkomendnymi odbić miasto zajęte przez niemieckich żołnierzy. Był dowódcą 1. kompanii ckm i prowadził działania na zambrowskim rynku. Został tam ranny i prawdopodobnie następnego dnia przewieziony do zlokalizowanego w Dmochach-Wochach niemieckiego szpitala polowego. Z dokumentów niemieckiego Czerwonego Krzyża wynika, że zmarł dnia 13 września w wyniku odniesionych ran.

Pamięć mieszkańców wsi Dmochy-Wochy pozwoliła ocalić od zapomnienia imię i nazwisko drugiego żołnierza. Mieszkańcy, a wśród nich były sołtys wsi Tadeusz Dmochowski oraz Czesław Dmochowski zapamiętali żołnierza o danych Jan Chodyński lub Kodyński. Jednak byli tacy, którzy twierdzili, że był to Jan Kudelski. Dziś możemy już potwierdzić i tą informację w związku z otrzymaniem przez pracownika Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie Jarosława Strenkowskiego z Polskiego Czerwonego Krzyża.

W dokumentacji PCK figuruje strzelec Kudelsky Jan, ur. 12 stycznia 1916 roku, stopień: szeregowiec 71 Pułku Piechoty. W piśmie znajduje się informacja, że w dniu 12 września 1939 roku, został ciężko ranny najprawdopodobniej pod Andrzejewem, postrzał w szyję, a w dniu 13 września 1939 roku został przekazany do Głównego Punktu Opatrunkowego w Dmochach-Wochach, gdzie zmarł następnego dnia.

Informacja przekazana przez PCK pozwala mieć nadzieję na odnalezienie potomków lub krewnych szeregowca Jana Kudelskiego.

– Informacja z PCK zawęża nam obszar poszukiwań rodziny poległego żołnierza do wschodniego Mazowsza i zachodniego Podlasia, czyli takich miejscowości jak Węgrów, Siedlce. Z tych terenów prowadzony był pobór do zambrowskiej jednostki – 71. Pułku Piechoty. Mamy teraz naprawdę całkiem spore szanse na odnalezienie rodziny.

Warto podkreślić, że genetycy ze Szczecina prowadzący Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów działającą przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym od 2012 r. Badacze zidentyfikowali ponad dziesiątki ofiar zbrodni reżimów totalitarnych, w tym żołnierzy podziemia niepodległościowego: Danutę Siedzikównę „Inkę”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” czy Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Wśród pozytywnie zidentyfikowanych osób jest też kpt. Władysław Dąbrowski.

Zachęcamy do zgłaszania się osób znających rodziny Kudelskich, szczególnie te, które mają w pamięci zmarłych krewnych z września 1939 roku. Ich materiał genetyczny pozwoli na dokonanie niemal 100% potwierdzenia, że razem z kpt. Władysławem Dąbrowskim w wojskowej mogile spoczął strz. Jan Kudelski.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z prac ekshumacyjnych ze stycznia ubiegłego roku.

(info/nagranie/foto:zambrowiacy.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone