Zamknij

Zmiany w statucie gminy Ciechanowiec. Jawne głosowanie, nowa komisja, głosowanie elektroniczne

16:08, 11.09.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

Jednym ze skutków ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (DzU poz. 130), która weszła w życie 31 stycznia br., jest konieczność podjęcia przez rady gmin, miast i powiatów oraz sejmiki województw uchwał uwzględniających zmiany wprowadzone w ustroju jednostek samorządu terytorialnego.

Planowane zmiany w statucie gminy Ciechanowiec, które w życie wejść mają w następnej kadencji, przedstawił podczas sesji Rady Miejskiej Burmistrz Ciechanowca, Mirosław Reczko.

Jak podkreślił burmistrz, zmian jest niezwykle dużo (23), opowiedział więc zebranym o najważniejszych. 

Jedną z nich będzie powołanie nowego dokumentu, jaki gmina będzie musiała wystawiać pod koniec każdego roku budżetowego, mianowicie raport o stanie gminy (do tej pory było to sprawozdanie). Raport będzie miał nieco wyższą rangę od sprawozdania. Oprócz tego rada będzie podejmowała uchwałę, która nazywana będzie Votum Zaufania dla Burmistrza.

Duże zmiany szykują się w systemie głosowania, w związku z czym potrzebny jest zakup nowych sprzętów. Od tej pory głosowanie będzie odbywało się w dwóch drogach – drogą elektroniczną, przy pomocy sprzętu i tradycyjną, przez podniesienie ręką. W przypadku rozbieżności liczyć będzie się głosowanie elektroniczne. W przypadku trudności technicznych (brak prądu, nośnika), przewodniczący zarządza głosowanie imienne.

Wprowadzone zostanie do protokołu sesji głosowanie, które od tej pory będzie jawne i zapisywane. Każdy będzie mógł wrócić do dowolnego głosowania i sprawdzić, jak głosował każdy z radnych w jakiejkolwiek sprawie. Wymagane będzie też przechowywanie nagrań w formie dźwiękowej i wizualnej.

Najważniejszą zmianą będzie utworzenie nowej komisji w radzie miejskiej. Organizacja przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków zostanie zmieniona na Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. 

Przepisy są póki co bardzo ogólne i tak naprawdę  w praktyce okaże się, jak to będzie działać - powiedział Burmistrz Ciechanowca.

Projekt uchwały został skierowany do zaopiniowania do wszystkich komisji. Komisja Oświaty, Kultury, Spraw Socjalnych i Sportu powstrzymała się od wypracowania opinii, złożyła za to wniosek o odłożenie głosowania nad uchwałą do kolejnej sesji Rady Miejskiej w celu dokonania dokładniejszej analizy projektu.

Wniosek został odrzucony przez radę. Uchwała została przyjęta większością głosów.

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone