Zamknij

Uczniowie ZSOiZ w Ciechanowcu uczestnikami wyjazdu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej do Włoch

12:46, 05.11.2019 | ZSOiZ w Ciechanowcu
Skomentuj
REKLAMA

W dniach od 24-31 października 2019 roku czworo uczniów ZSOiZ w Ciechanowcu wraz z opiekunami uczestniczyło w projekcie edukacyjnym oddziału IPN w Białymstoku pt.: „Śladami bohaterów”.

Od lat historycy IPN odwiedzają z młodzieżą szkolną różne miejsca pamięci związane z historią Polski - zarówno na Kresach Wschodnich II RP, jak i na zachodzie Europy. Tym razem uczniowie ze szkół województwa podlaskiego odwiedzili polskie miejsca pamięci we Włoszech. W realizacji projektu uczestniczyło 47 osób – kilkunastu pracowników IPN z Białegostoku i Olsztyna, przedstawiciel Radia Olsztyn, wnuk jednego z uczestników bitwy pod Monte Cassino oraz uczniowie szkół podlaskich. W tym roku - prócz reprezentantów ciechanowieckiej szkoły – wzięli udział uczniowie z I i II LO w Augustowie, Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 3 w Siemiatyczach, Zespołu Szkół w Wojewodzinie, Zespołu Szkół nr 1 i nr 2 w Grajewie, Zespołu Szkół nr 2 Suwałkach, Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach, Zespołu Szkół w Czartajewie oraz uczniowie Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Podczas tego szczególnego projektu ciechanowiecką szkołę reprezentowali: Julia Sabak z kl. VI OSSP, Maciej Moczulski z kl. IIIB LO, Mateusz Kawalec z kl. IIB LO oraz Prezydent szkoły i przedstawiciel klas mundurowych - Wojtek Zwoliński z kl. IIC LO, pod opieką Jolanty Drewnowskiej-Koziarskiej i Cezarego Koziarskiego.

W założeniach organizatorów – głównym celem wyjazdu młodzieży było poszerzenie wiedzy z historii II wojny światowej, szczególnie działań II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, oraz możliwość oddania hołdu bohaterom, zapalenia zniczy i złożenia kwiatów na grobach polskich żołnierzy poległych w bitwach o Ankonę, Monte Cassino i Bolonię.

Ale dla uczniów udział w projekcie „Śladami bohaterów” miał znacznie szerszy wymiar – poznawali historię bohaterów, odwiedzali miejsca związane z Polakami w Austrii i we Włoszech, spotkali Polaków wciąż stojących na straży polskości w miejscach dla naszego narodu szczególnych, poznawali miejsca i obiekty niezwykle ważne dla kultury Europy.

 

 

(ZSOiZ w Ciechanowcu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz