Zamknij

Polsko - Gruzińska wymiana młodzieży

14:40, 17.10.2019 | UM w Ciechanowcu
Skomentuj
foto: UM w Ciechanowcu
REKLAMA

Gmina Ciechanowiec przy współpracy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu realizowała projekt wymiany młodzieży w ramach konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. ,,Polsko - Gruzińska wymiana młodzieży kluczem do przyjaźni narodów, poszerzenia wiedzy historycznej, kształtowania postaw patriotycznych i budowania postaw tolerancyjnych”. Na jego realizację wydatkowano łącznie 69 504 zł, z czego dofinansowanie to 57 704 zł, zaś 11 800 zł to koszty własne.


W dniach od 3 do 12 września 2019 r. w Ciechanowcu gościła gruzińska młodzież z Lelp Khashuri Public School 8 wraz z opiekunami. Z kolei rewizyta ciechanowieckiej młodzieży w Gruzji odbyła się w dniach od 17 do 26 września 2019 r.


Poznaliśmy stolice: Warszawę i Tbilisi oraz regionalne centra naszych „Małych Ojczyzn”. Urzekała nas warszawska Starówka, klimat Starego Miasta w Lublinie i o wieki starsze Tbilisi i Batumi. Mieliśmy okazję zwiedzić i poznać funkcjonowanie Sejmu polskiego, a także uczestniczyć w obradach parlamentu gruzińskiego. Tradycje narodowo wyzwoleńcze obydwu narodów napawały nas dumą i wzruszeniem. Do refleksji pobudzały nas wizyta w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince i nazistowskiego obozu koncentracyjnego Majdanek, a w Gruzji powstałe już XII wieku skalne miasto Vardzia, gdzie Gruzini wykorzystywali lokalne warunki do obrony przed wrogami, Zamek Rabati znajdujący się w Akhalchike- miejsce wyjątkowe, bo prezentuje wiele stylów architektonicznych rozwijanych przez kilka państw . W Polsce kontynuowaliśmy historyczny szlak rodzin arystokratycznych: Zamoyskich w Kozłówce czy Czartoryskich w Puławach. Rejs statkiem po Wiśle, spacer na górę Trzech Krzyży, czy unikatowymi wąwozami lessowymi to uroki miasta założonego przez Kazimiera Wielkiego- Kazimierz nad Wisłą. Zaś w Gruzji Canion Okatse, przepiękna trasa widokowa wiszącym mostem oraz spływ rzeką leżącą w kanionie Martvili to niezapomniane chwile na łonie gruzińskiej przyrody. Wszystkie odwiedzane przez nas miejsca, zarówno te w naszej ojczyźnie, jak też w kraju naszych gruzińskich przyjaciół pobudzały nas do historyczno-patriotycznej refleksji.


Wyrazem autentycznie rozwijanych postaw patriotycznych były warsztaty historyczne i taneczne, których zwieńczeniem okazały się prezentacje artystyczne w wykonaniu polskiej i gruzińskiej młodzieży- wyraz miłości obydwu nacji do swojej Ojczyzny, jej tradycji i kultury, a w konsekwencji pragnienia dzielenia się tym, co dla nas ważne i cenne. Doświadczyliśmy też prawdy, że nic tak nie jednoczy jak wspólny posiłek, biorąc udział w degustacjach wspólnie przygotowywanych potraw poprzedzonych warsztatami kulinarnymi. Z przyjemnością zgłębialiśmy tajemnice polskiej i gruzińskiej kuchni.


Realizowany projekt miał ogromne znaczenie dla wzmocnienia relacji pomiędzy Polską a Gruzją. Jest żywym dowodem na to, iż przyjaźń nie ma granic. Wizyty w ramach projektu oraz dialog kulturowy wzbudziły w naszych uczniach miłość i szacunek do Polski, Gruzji a także naszych kultur oraz historii. Młodzież poznała również pełniej historię i kulturę swoich ojczyzn.

Koordynatorzy projektu:
Eugeniusz Święcki
Łukasz Godlewski
Cecylia Szmurło

(UM w Ciechanowcu )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz