Zamknij

Parafie z powiatu wysokomazowieckiego otrzymały dotacje na renowacje zabytków

14:09, 28.04.2020 | kurierwysmaz.pl
Skomentuj wikipedia
REKLAMA

Ponad 130 tys. zł trafi do dwóch parafii w powiecie wysokomazowieckim. O przyznaniu pieniędzy poinformował na swoim  fanpage’u radny sejmiku województwa podlaskiego Łukasz Siekierko. Parafia p.w. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Dąbrowie Wielkiej otrzyma 83 tys.zł na remont dachu, a parafia pw. św. Anny w Dąbrówce Kościelnej 50 tys. zł. na remont kościoła.  

Dzisiaj odbyła się kolejna Sesja Sejmiku Woj. Podlaskiego. W związku z obecną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną obrady odbyły się w Operze i Filharmonii Podlaskiej z zachowaniem szczególnych warunków bezpieczeństwa. Tematem numer jeden był oczywiście koronawirus. Radni zajmowali się także innymi problemami. Podjęto między innymi uchwałę, na podstawie której udzielone zostaną dotacje na zabytki z terenu województwa podlaskiego. Dofinansowanie na remonty, prace konserwatorskie i renowacje otrzyma 45 projektów. Łączna kwota dotacji to 2 mln 400 tys. zł. W tym są dwa projekty z powiatu wysokomazowieckiego:
- 83 000 zł otrzyma parafia w Dąbrowie Wielkiej na remont dachu;
- 50 000 zł otrzyma parafia w Dąbrówce Kościelnej na remont kościoła - informuje radny Siekierko.

Dotacje dla jednostek OSP

- Stwierdziliśmy, jako radni Sejmiku, że trzeba wynagrodzić strażaków, którzy brali udział w gaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Nagrodowego (BbPN) – tak o pobudkach radnych wojewódzkich do przekazania dotacji strażakom ochotnikom mówił marszałek Kosicki.

Ta „nagroda” to dotacja z budżetu województwa w wysokości 620 tys. zł, która zostanie przekazana podlaskim jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej, które gasiły pożar w BbPN. Decyzja o tym, które jednostki otrzymają pieniądze, zapadnie po podsumowaniu akcji gaśniczej i zostanie przedstawiona radnym na majowej sesji sejmiku. Jak podkreślił marszałek, radni pracują nad formami pomocy dla samego BbPN.

Wsparcie klubów sportowych

Zarząd Województwa Podlaskiego w najbliższym czasie zamierza dofinansować także kluby sportowe z województwa podlaskiego. Na ten cel przeznaczył 1,1 mln zł z budżetu samorządu.
- Postanowiliśmy dofinansować te najmniejsze kluby sportowe z naszego województwa – informował marszałek Artur Kosicki - Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji w jakiej się znalazły i chcemy je wesprzeć, tak aby w przyszłym sezonie mogły utrzymać się w rozgrywkach, i zachowały płynność finansową jeśli chodzi o bieżącą działalność.

Dofinansowaniem mają być objęte kluby w grach zespołowych. Uzyskane dotacje będą mogły być wykorzystane m.in. na szkolenie i udział w rozgrywkach ligowych.

Kluby, aby uzyskać dofinansowanie, będą musiały wziąć udział w konkursie, który zostanie ogłoszony już niedługo.

- Dokładne zasady zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej – poinformował marszałek Kosicki. - Chciałbym, żeby konkurs pojawił się już po długim weekendzie majowym.

Podczas konferencji marszałek odniósł się także do uchwalonej na poniedziałkowej sesji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego.

- To strategia dobra, wychodząca naprzeciw naszym oczekiwaniom – mówił o dokumencie Artur Kosicki.

Marszałek odniósł się do trudnej sytuacji, która, w jego opinii, przyniesie „problemy jeśli chodzi o budżety samorządów”.

- Zapewniam mieszkańców regionu oraz jednostki, z którymi współpracujemy, że będziemy starać się realizować nasz budżet tak jak go założyliśmy na początku – zaznaczył marszałek.

Jak dodał, niezbędne będą korekty dotyczące np. niektórych wydarzeń promocyjnych czy sportowych, których realizacja nie będzie możliwa ze względu na ogólnopolskie ograniczenia związane z epidemią koronawirusa.

 

 

 

 

***

Lista zabytków:

 

(kurierwysmaz.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

bwmbwm

3 0

Dach 16:10, 28.04.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bmwbmw

1 0

Ja potrzebuję tylko 150 000 bo muszę zmienić brykę.


18:22, 01.05.2020


bwmbwm

4 0

Dach kościoła w Dąbrowie Wielkiej wyremon 16:43, 28.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

beka z typabeka z typa

2 0

Nie polecam "piekarni" zgierun, ponieważ zamiast oddać biednym ludziom lub zwierzakom ciasto to woleli wywalić do śmietnika przed pewnymi świętami. To jest karygodne aż brak słów na takich podludzi. 03:24, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz