Zamknij

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wysokiem Mazowieckiem o koronawirusie

13:36, 14.02.2020 | Powiatowy inspektor Sanitarny
REKLAMA
Skomentuj

W związku z pojawiającymi się doniesieniami na temat koronawirusa, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wysokiem Mazowieckiem informuje o podstawowych zasadach dla podróżnych: powracających lub planujących podróż do Chin.

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów, należy więc przede wszystkim pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. Osoby powracające do Polski z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa poddawane są na lotnisku wstępnym procedurom:

  • wszyscy podróżujący samolotem wypełniają Kartę Lokalizacyjną Pasażera – w której znajdują się dane kontaktowe i miejsca pobytu w Polsce (informacje te są na bieżąco przekazywane służbom sanitarnym w terenie, które obejmują takie osoby nadzorem epidemiologicznym przez 14 dni)
  • w samolocie – ma miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli podróżujący ma objawy i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia Zalecenia dla osób powracających z podróży:
  • okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni (najczęściej 5-6 dni). W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.
  • w przypadku pojawienia się symptomów takich jak: gorączka powyżej 380C, kaszel, duszność - podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.
  • według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin. Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach: ? unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk - ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wysokiem Mazowieckiem informuje, że do dnia 30.01.2020r. na terenie powiatu wysokomazowieckiego nie było przypadków podejrzeń zakażeń koronawirusem. Informacji na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym powiecie udziela Kierownik Sekcji Epidemiologii Powiatowej Stacji SanitarnoEpidemiologicznej w Wysokiem Mazowieckiem, tel. 86 275 25 85 wew. 37 

(Powiatowy inspektor Sanitarny )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone