Zamknij

,,Przedwiośnie" czytano także w Sokołach [FOTO]

14:04, 07.09.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

Sokoły to kolejna gmina naszego powiatu, która dołączyła do akcji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej w ramach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wcześniej, 26 sierpnia do ,,Przedwiośnia" zasiedli mieszkańcy Wysokiego Mazowieckiego.

[ZT]706[/ZT]

W Sokołach dzieło Stefana Żeromskiego czytał m.in. Wójt Gminy, Józef Zajkowski, Dyrektor Zespołu Szkół w Sokołach, Waldemar Kikolski oraz Przewodnicząca Rady Gminy, Hanna Maria Kurzyna. W sali widowiskowej Centrum Kulturalno-Bibliotecznego tłumnie zgromadzili się uczniowie ze szkół podstawowych w Sokołach i Bruszewie. Chociaż ,,Przedwiośnie" jest lekturą omawianą dopiero w liceum, Dyrektor Zespołu Szkół gorąco namawiał wszystkich słuchaczy do zapoznania się z utworem wcześniej. 

Oprócz dzieła Stefana Żeromskiego, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście, skierowanym do Gmin, biorących udział w wydarzeniu Prezydent RP Andrzej Duda.

Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej – dodał w liście Prezydent.

Kulminacja akcji, a także uroczyste czytanie ,,Przedwiośnia" przez Parę Prezydencką będzie miało miejsce 8 września. Tego dnia do Narodowego Czytania zasiądą także mieszkańcy gmin Klukowo i Ciechanowiec.

Dyrekcja Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Sokołach zachęca do skorzystania z okazji, by otrzymać specjalną pieczątkę Prezydenta RP na własnych egzemplarzach ,,Przedwiośnia" - wystarczy przyjść do biblioteki ze swoją książką. 

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone