Zamknij

Niezwykły koncert poświęcony I. J. Paderewskiemu w Miejskim Zespole Szkół [FOTO/WIDEO]

21:03, 12.11.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

Chociaż kulminacja obchodów 100-lecia niepodległości Polski w całym kraju miała miejsce 11 listopada, w powiecie wysokomazowieckim świętowanie wciąż trwa. W poniedziałek 12 listopada celebracja niepodległości odbyła się w formie koncertu, który poświęcony został wybitnemu polskiemu kompozytorowi i politykowi, Ignacemu Janowi Paderewskiemu.

Tłumy mieszkańców zgromadziły się w sali baletowej Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem by wysłuchać koncertu, połączonego z prezentacją biografii kompozytora pn. ,,Ignacy Jan Paderewski - Pianista, Patriota, Mąż Stanu". W pierwszej części wydarzenia nauczyciele Szkoły Muzycznej I Stopnia zaprezentowali utwory mistrza w formie duetu fortepianowego oraz duetu skrzypce/fortepian. Zagrali:

  • Marzena Rogińska - skrzypce
  • Adam Januszkiewicz - fortepian
  • Duet fortepianowy - Jolanta Terlecka-Porębska, Adam Januszkiewicz

Koncert poprowadziła Maria Terlecka.

Jak podkreślił Adam Januszkiewicz, Ignacy Jan Paderewski jest uważany za najlepszego pianistę wśród polityków oraz najlepszego polityka wśród pianistów. W drugiej części wydarzenia goście mieli okazję obejrzeć film, poświęcony artyście i przybliżający jego życiorys.

Polski kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk napisał ponad pięćdziesiąt utworów na fortepian. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na rezurekcję Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego.

Wkrótce po jego utworzeniu, od 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP. Paderewski był absolwentem Instytutu Muzycznego (późniejszego Konserwatorium Warszawskiego). Otrzymał m.in. Order Orła Białego, francuski Krzyż Wielki Legii Honorowej oraz tytuł Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego. 

Po śmierci Paderewskiego w 1941 roku, ówczesny premier Rządu RP na uchodźstwie i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz nr 11, w którego ostatnich słowach napisał:

Naród polski okryty głęboką żałobą po pamięci I.J. Paderewskiego traci z Jego odejściem od nas na zawsze jednego z największych swych duchów przewodnich. Cześć Jego pamięci! Rozkaz niniejszy odczytać przed frontem oddziałów i na pokładach okrętów Rzeczypospolitej Polskiej.

 

(N.C.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (2)

mieszkankamieszkanka

1 0

i proszę, nawet na prowincji można zaprezentować coś dla melomanów 22:03, 12.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

1 0

Nigdy bym nie powiedział, że mamy takich wirtuozów w naszym malutkim mieście. Brawo. 22:14, 12.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone