Zamknij

Boom budowlany nie ustępuje

23:04, 19.09.2018 | M.D.
REKLAMA
Skomentuj

W sierpniu kontynuowany był boom budowlany, wyniki produkcji budowlano-montażowej były wyższe od oczekiwań rynku - wskazali w środę analitycy PKO BP oraz Banku Millennium. GUS podał, że produkcja ta wzrosła w sierpniu br. o 20 proc. rok do roku.


Specjaliści z zespołu analiz makroekonomicznych banku PKO BP podkreślili w swoim komentarzu, że w ubiegłym miesiącu "kontynuowany był boom budowlany". Produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 20 proc. rok do roku po wzroście o 18,7 proc. r/r w lipcu.

Analitycy zwrócili uwagę, że najsilniejszy wzrost odnotowano w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (30,5 proc. r/r). Zwrócili jednak uwagę, że słabsza z kolei była dynamika w robotach specjalistycznych (9,8 proc. r/r), które obejmują przygotowywanie terenu pod budowę. Według nich może to sugerować wyhamowanie budownictwa w przyszłości.

Eksperci Banku Millennium komentując środowe dane GUS dot. produkcji budowlano-montażowej wskazali, że były one lepsze od ich oczekiwań. Spodziewali się bowiem spadku. "Odczyt przewyższył także konsensus rynkowy wynoszący 18,2 proc. r/r" - podkreślono.

Analitycy banku wykazali, że po usunięciu wahań sezonowych produkcja w sektorze budowlanym wzrosła o 1,6 proc. m/m, co wskazuje, że pomimo niesprzyjających warunków na rynku pracy, a także bardzo wysokiego wykorzystania zdolności wytwórczych, przedsiębiorstwa budowlane są w stanie zwiększać produkcję.

"Jej struktura potwierdza, że nadal trwa silnie ożywienie w inwestycjach infrastrukturalnych, wspieranych częściowo przez fundusze europejskie" - podsumowali eksperci Banku Millennium.
 

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

(M.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone