Zamknij

Ranking zadłużenia gmin: 3 gminy naszego powiatu bez złotówki długu

09:30, 06.07.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

Resort finansów opublikował dane o długach poszczególnych gmin w przeliczeniu na mieszkańca na koniec 2017 r. Wśród 79 gmin nieobciążonych nawet złotówką długu znalazły się 3 gminy powiatu wysokomazowieckiego.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, iż Warszawa jest najbardziej zadłużoną gminą w Polsce, lecz to w położonych w województwie zachodniopomorskim Ostrowicach dług jest największy w przeliczeniu na mieszkańca.

Całkowite zadłużenie Warszawy na koniec 2017 roku wynosiło 5 mld 126 mln zł, co daje 2,9 tys. w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Na drugim miejscu znalazła się Łódź z zadłużeniem w kwocie 2 mld 685 mln zł (3,9 tys. zł na jednego mieszkańca). Dług trzeciego w kolejności Wrocławia wyniósł 2 mld 674 mln zł (4,2 tys. zł w przeliczeniu na mieszkańca). Czwarty w kolejności Kraków jest zadłużony na 2 mld 309 mln zł (3 tys. zł per capita). Jeszcze w trzech miastach dług przekroczył miliard złotych: w Lublinie (1 mld 330 mln zł, co daje 3, 9 tys. per capita), Poznaniu (1 mld 228 mln zł, czyli 2,3 tys. zł per capita) oraz Bydgoszczy (1 mld 026 mln zł, czyli 2,9 tys. zł per capita).

Z danych resortu finansów wynika, że największy dług w przeliczeniu na mieszkańca - w wysokości 18,6 tys. zł - zaciągnęły Ostrowice. 1 stycznia 2019 r. na mocy specustawy gmina zostanie zniesiona i podzielona między jedną lub dwie sąsiednie gminy. Jej dług przejmie Skarb Państwa, a jego precyzyjnym ustaleniem zajmie się wojewoda zachodniopomorski przy wsparciu Prokuratorii SP.

Tylko 79 na 2500 gmin w Polsce nie jest obciążonych nawet jedną złotówką długu. W tym gronie znalazły się gminy z powiatu wysokomazowieckiego: Kobylin-Borzymy, Kulesze Kościelne oraz miasto Wysokie Mazowieckie. 

Jest to duży sukces, bo mamy inwestycje porobione. Gorzej by było jakby nie było zadłużenia i nie było inwestycji - powiedział Burmistrz Wysokiego Mazowieckiego, Jarosław Siekierko. 

 

Dane za: portalsamorzadowy.pl

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (1)

TokenToken

0 0

Zadłużenie to nic złego, jeżeli inwestycje są realizowane z głową. Co niektórzy oczywiście przeginają i potem odchodzą pozostawiając po sobie wielką bubę. Wiec wszyscy zadłużajmy się rozsądnie i też rozsądnie przeznaczajmy pieniądze z kredytów bo kiedyś bank upomni się po swoje. 10:38, 06.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone