Zamknij

Rzecznik MŚP: pożyczka do 5 tys. zł nie tylko dla mikroprzedsiębiorców zatrudniających pracowników

08:40, 24.04.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Rzecznik MŚP zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wnioskiem o niezwłoczne udzielenie wiążącej informacji i wyjaśnień w kwestii wątpliwości co do możliwości skorzystania z pożyczki w wysokości do 5 tys. zł, będącej jednym z instrumentów pomocowych przewidzianych tzw. Tarczą Antykryzysową" - czytamy w komunikacie.

Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw rozszerzono krąg mikroprzedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z pożyczki o podmioty, które nie zatrudniają pracowników - poinformował w czwartek Rzecznik MŚP.

"Do Rzecznika MŚP docierały bowiem liczne wątpliwości przedsiębiorców, czy w przypadku, gdy posiadają status mikroprzedsiębiorcy, a nie zatrudniają żadnego pracownika, mogą sięgać, po tę pomoc" - napisano.

Rzecznik poinformował, że - w celu uściślenia wykładni przepisów - na mocy ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zmianie uległ art. 15zzd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji.

"Jak wskazuje uzasadnienie do projektu powyższej ustawy zmieniającej celem takiego zabiegu jest rozszerzenie kręgu mikroprzedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z pożyczki, o podmioty, które nie zatrudniają pracowników poprzez rezygnację z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r." - podał Rzecznik.

W komunikacie podano, że by skorzystać z umorzenia pożyczki, mikroprzedsiębiorca będzie musiał prowadzić działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Warunek ten będzie miał zastosowanie do wszystkich pożyczek, tj. również tych, które zostaną udzielone do dnia wejścia w życie przedmiotowej zmiany.

Rzecznik poinformował również, że ustawodawca wskazał wyraźnie, iż przychód z tytułu umorzenia tej pożyczki nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. drag/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Mazur Mazur

0 0

Śmieszne kwoty. 5 tyś zł.................. 17:16, 06.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz