Zamknij

Ardanowski: rolnicy będą zwolnieni ze składki do KRUS

13:39, 23.03.2020 | autor: Anna Wysoczańsk
Skomentuj PAP
REKLAMA

Dodał, że Polska oczekuje dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów, również przesunięcia niewykorzystanych środków z PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich).

Minister rolnictwa podkreślił, że według prezydenta, jeżeli pomagamy całej sferze gospodarki, małym i mikro przedsiębiorstwom, to także trzeba pomóc rolnikom.

Jak mówił Ardanowski, także rolnicy ponoszą straty z powodu epidemii koronawirusa poprzez utrudnienia w sprzedaży swoich surowców, spadku cen. Kłopoty mają całe branże, np. kwiaciarstwo czy szkółkarstwo, dlatego także tym producentom rolnym trzeba dać wsparcie.

"Zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS, to pierwsza pomoc, która uzyskała zgodę rządu z inicjatywy prezydenta" - powiedział minister. Wyjaśnił, że do KRUS składki są wpłacane co trzy miesiące, a więc zwolnienie będzie dotyczyło jednego kwartału. Dodał, że "to propozycje na ten stan epidemii, bo nie wiadomo, jak się ona będzie rozwijała".

W projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, znalazł się zapis o "zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym". Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że "trwają prace nad innymi rozwiązaniami w porozumieniu z innymi ministrami".

Ardanowski zaznaczył, że rolnictwo jest w sytuacji szczególnej, ponieważ obejmuje go jeszcze Wspólna Polityka Rolna. "W tym tygodniu w środę jest wideokonferencja posiedzenia ministrów rolnictwa UE i my zgłaszamy szereg żądań do Unii" - poinformował.

Jak mówił, "oczekujemy dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów, również przesunięcia niewykorzystanych środków PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) na te działania, które są w poszczególnych krajach szczególnie istotne".

Wyjaśnił, że nie chodzi tylko o uproszczenie procedur i rozliczania środków na inwestycje w rolnictwie, ale aby pieniądze, których rolnicy nie wykorzystali do tej pory z powodu mniejszego zainteresowania niektórymi działaniami mogły być przesunięte na wsparcie dochodów w gospodarstwach.

Dodał, że choć w czasach kryzysów, takich jak zaraza, żywność zawsze będzie potrzebna i zawsze będzie na nią zbyt, to jednak zrywające się łańcuchy dostaw, kłopoty z przetwórstwem i eksportem mogą odbijać się na dochodach poszczególnych gospodarstw. Rząd w Tarczy Antykryzysowym pomaga zakładom skupowym i przetwórczym, więc logiczne jest, że rolnicy uzależnieni od takiego zakładów powinni otrzymać pomoc państwa - argumentował minister.

Rządowy pakiet rozwiązań, mających ograniczyć skutki dla gospodarki epidemii koronawirusa, jest przedmiotem konsultacji, a w najbliższy piątek ma być rozpatrywany przez Sejm - tak wynika ze wstępnego harmonogramu izby.

W sobotę prezydent Andrzej Duda informował, że projekt uwzględni także m.in. rozwiązanie, zgodnie z którym zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. (PAP)

 

(autor: Anna Wysoczańsk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

Mazur Mazur

4 2

Tylko proszę niech zwolnią tych prawdziwych rolników. A nie tzw 1 hektarowych płacący składki ubezpieczeniowe do KRUS bo jest taniej. A prowadzą własną działalność gospodarczą CWANIAKI.....😠 15:26, 23.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EwaEwa

1 2

Prowadzący działalność gospodarczą płacą za was rolników składki zdrowotne. 20:49, 24.03.2020


xlxl

2 4

skandal, w jakim stopniu są pokrzywdzeni ?
, co wyprodukują to sprzedadzą , paliwo tanieje, dopłaty z unii w, nikt tak nie ma w d....ach im sie poprzewalało 07:51, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

lxlx

0 0

Serdecznie zapraszamy na wieś. Proszę kupić sobie gospodarstwo i na nim pracować, łącznie z tymi dopłatami i wszystkimi innymi luksusami. A wtedy będzie można rozmawiać, bo jeżeli nie wie się o czym się mówi to lepiej g.....ę zamknąć. 01:30, 30.03.2020


RolnikRolnik

5 0

"...że według prezydenta, jeżeli pomagamy całej sferze gospodarki, małym i mikro przedsiębiorstwom, to także trzeba pomóc rolnikom..." - qwa a pan minister to nie ma własnego zdania? to po co ten minister w ogóle jest potrzebny? może czas zając się tym co od roku leży nie ruszone... pomoc suszowa lada moment będzie rok jak były składane wnioski kasy jak nie było tak nie ma... dopłaty obszarowe nie wypłacone, rynek trzody chlewnej leży i już nie kwiczy, a on kampanię Dudzie chce zrobić... Schowaj się człowieku na tek kwarantannie i p...prz głupot 12:56, 24.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz