Zamknij

Kolejne ognisko ASF w Podlaskiem. Wykryto je w gminie Orla w powiecie bielskim.

12:26, 30.05.2019 | naszemiasto.pl
REKLAMA
Skomentuj

Wszystko jednak wskazuje, że po raz kolejny będziemy mieli do czynienia z ogniskiem ASF w jednej z podlaskich chlewni.

 

- Czekamy jeszcze na oficjalne wyniki badań - mówi Andrzej Bryczkowski, Zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. - Wstępne badania wskazują jednak, iż mamy do czynienia z ogniskiem ASF.

W chlewni znajdującej się na terenie gminy Orla, hodowanych jest 8 tys. świń. Inspektorzy weterynarii próbują, ustalić jak doszło do zakażenia ta groźną dla świń chorobą.

- Chlewnia ta była jedną z najlepiej zabezpieczonych w województwie - mówi Bryczkowski. - Spełniała wszystkie najbardziej restrykcyjne wymogi. Na razie trudno nam powiedzieć jak mogło dojść do zarażenia stada. Prowadzimy analizy epizodyczne.

Ognisko ASF w gminie Orla wykryto w Szczytach Nowodworach rok temu. Tym razem nie chodzi o tę chlewnię. W 2016 roku ASF pojawił się także w chlewni w miejscowości Bielszczyzna koło Hajnówki. ASF, czyli Afrykański Pomór Świń nie jest chorobą groźną dla ludzi, ale za to jest śmiertelnie niebezpieczna dla świń. Bardzo szybko się rozprzestrzenia i prowadzi do pomoru całego stada. W chlewniach, w których wykryto ASF, zabijane są wszystkie świnie łącznie z prosiętami i prośnymi maciorami. Po uboju wszystkie świnie są utylizowane. Chorobę ASF przenoszą m.in. dziki.

Na obszarze , w którym wykryto ognisko ASF wprowadzane są restrykcyjne ograniczenia związane z transportem, sprzedażą i ubojem świń.

(naszemiasto.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone