Zamknij

MAMA 4 plus juz od 1 marca

15:00, 07.03.2019 | J.K
REKLAMA
Skomentuj
foto:pixabay

MAMA 4+ to rodzicielskie świadczenie uzupełniające z którego będzie można skorzystać już od 1 marca 2019 r. Program Mama 4 Plus to nieskładkowe rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które jest finansowane z budżetu państwa. Świadczenie MAMA 4+ ma na celu zapewnienie środków do życia osobom, które mają co najmniej czworo dzieci i wobec tego nie mogły podjąć zatrudnienia lub z niego zrezygnowały, co przełożyło się na brak nabycia prawa do emerytury.

Mama 4 Plus – Jakie warunki trzeba spełnić?

W przypadku programu MAMA 4+ trzeba spełnić pewne warunki aby móc skorzystać z rodzicielskich świadczeń uzupełniających wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice, którzy nie posiadają dochodu na poziomie zapewniającym niezbędne środki utrzymania mogą skorzystać z świadczenia MAMA Plus ale muszą też spełniać poniższe wytyczne:

  • Matka co najmniej 4 dzieci, które urodziła i wychowała lub tylko wychowała musi mieć ukończone 60 lat
  • Ojciec co najmniej 4 dzieci, który wychowywał dzieci samotnie z pewnych powodów (zmarła matka dzieci, matka porzuciła dzieci, matka przez długi okres czasu nie wychowywała dzieci) i ukończył 65 lat
  • Mieszkać w Polsce oraz przez co najmniej 10 lat mieć tzw. ośrodek interesów życiowych czyli płacić podatki w naszym kraju (po ukończeniu 16 lat)
  • Posiadać polskie obywatelstwo lub osoba, mająca prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, bądź obywatel państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemiec legalnie przebywający na terytorium Polski

Jakie dokumenty złożyć w sprawie świadczenia MAMA 4+?

Jeśli spełniasz wytyczne programu MAMA 4+ to koniecznie musisz złożyć o wniosek. Aktualny wniosek o świadczenie MAMA 4 PLUS jest dostępny w każdej placówce ZUS oraz możesz go pobrać na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Wniosek ERSU, Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające) oraz pamiętaj aby do wniosku MAMA 4+ ERSU dołączyć następujące rzeczy:

  • akty urodzenia dzieci,
  • informację o numerach PESEL dzieci,
  • informację o sytuacji osobistej,
  • informację o sytuacji rodzinnej,
  • informację o sytuacji majątkowej,
  • informację o sytuacji materialnej na oświadczeniu ERU

Ojciec, który ubiega się o świadczenie w ramach programu MAMA 4 PLUS musi w oświadczeniu wskazać datę zgonu matki dzieci lub datę porzucenia dzieci przez matkę, datę zaprzestania wychowywania dzieci. Pamiętaj o dokumentach potwierdzających te sytuacje.

Wysokość świadczenia Mama 4+

Wypłata wysokości kwoty świadczenia w ramach matczynej emerytury Mama 4+ jest uzależniona od tego czy pobierasz świadczenie niższe od najniższej emerytury, wówczas będzie obowiązywało uzupełnienie kwotowe do najniżej emerytury (od 1 marca 2019 roku 1100 złotych). Całość kwoty tzn. 1100 zł otrzymają osoby, które nie pobierają żadnych świadczeń.

Kto nie otrzyma matczynej emerytury w ramach programu MAMA 4+?

Z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, które jest wypłacane przez ZUS nie skorzystają osoby, które:
– osoby mające prawo do emerytur lub rent w wysokości co najmniej najniższej emerytury,
– osoby, które są aresztowane lub odbywają karę pozbawienia wolności.

W niektórych przypadkach możesz nie otrzymać świadczenia:
– Na mocy wyroku sądu zostałeś pozbawiony władzy rodzicielskiej albo są Ci ją ograniczył.
– Długotrwale zaprzestano wychowywania dzieci.

 

źródło: zus.pl

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone