Zamknij

Czy bedąc na KRUS dostanę emeryture matczyną?

13:34, 07.03.2019 | J.K
REKLAMA
Skomentuj
foto:pixabay

Emerytura dla matek czworga i więcej dzieci będzie przyznawana tylko tym kobietom, które nie nabędą prawa do żadnego świadczenia emerytalno-rentowego lub wprawdzie będą do takiego świadczenia uprawnione, ale w wysokości niższej niż minimalna emerytura. 

Tak wynika z uchwalonej przez Sejm 31 stycznia br. ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Zgodnie z jej art. 3, świadczenie może być przyznane matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci, albo ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci. Ojciec otrzyma świadczenie w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia przez nią dzieci lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez nią. Świadczenie przysługuje kobiecie po ukończeniu przez nią 60 lat, a jeśli uprawniony jest do niego ojciec – musi ukończyć 65 lat. Wysokość świadczenia nie może być wyższa od najniższej emerytury. Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury. W przypadku pobierania emerytury lub renty w wysokości niższej od najniższej emerytury świadczenie stanowi dopełnienie jej wysokości do wysokości najniższej emerytury. Matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r. 

 

źródło: Tygodnik rolniczy

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone