Zamknij

,,2000 zł to jest minimum egzystencji". O podwyżkach w administracji

08:54, 21.12.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

Przy okazji rozmów o projekcie budżetu na 2019 rok radni wysokomazowieccy wnioskowali o podwyżki dla pracowników administracji i obsługi w mieście, wskazując, że w wielu przypadkach w kwotę minimalnych krajowych zarobków włączane są składniki ruchome, takie jak dodatki stażowe czy premie.

Z prośbą o podwyżki dla pracowników administracji w mieście do burmistrza zwrócił się radny Lech Jamiołkowski.

Wyrównujemy dodatkiem stażowym i osoba (...) po 20 latach zarabia tyle samo. co osoba co rozpoczyna pracę. Przynajmniej te 200 złotych netto, żeby każda osoba otrzymała.

Swego kolegę poparł radny Karol Nowicki, który wskazywał, że 2000 złotych to ,,minimum egzystencji".

W dzisiejszych czasach człowiek, który zarabia poniżej 2000 złotych to pozwolę sobie powiedzieć, że to jest legalna eutanazja. Nie może tak być. Nie każdy jest dyrektorem, nie każdy jest prezesem, ale i pani sprzątaczka, pani kucharka też chce godnie żyć, też mają zdolne dzieci, mądre dzieci, studiują, kredyty biorą. (...) Byłem, jestem i będę zawsze za tym najsłabszym człowiekiem, żeby nasi mieszkańcy godnie zarabiali. 2000 na rękę to jest minimum egzystencji. Dobrze nam tutaj siedzieć, jak każdy ma jedno, dwa czasami źródła dochodu, dobrze nam tu siedzieć jak mamy pieniążki, jak nas stać na to i na tamto. Spójrzmy dobrym sercem na ludzi którzy mniej zarabiają.

Burmistrz miasta, Jarosław Siekierko zgodził się z wypowiedziami radnych, podkreślając, że pracownicy samorządu co roku otrzymują podwyżki.

Spójność w tym temacie jest. My jako samorząd co roku praktycznie robimy te podwyżki.(...) Też nie jestem zwolennikiem, żeby stażowe wliczać do płacy minimalnej. (...) Ludzie muszą funkcjonować, tym bardziej że te ceny widzimy że rosną. (...) Te podwyżki jak były w ubiegłych latach to były od 100 do prawie 250 złotych (...) Obiecuję, że też będą.

Radny Adam Buciński zwrócił uwagę nad będącą w przygotowaniu uchwałę rządową, według której do minimalnej kwoty wynagrodzenia zasadniczego nie będzie można włączać dodatków ruchomych.

Prawdopodobnie cała sytuacja wyjaśni się w 2020 roku. Pani minister jest bardzo zdeterminowana, żeby od 1 stycznia 2020 roku obowiązywała już ustawowo zasada, że płaca minimalna jest to płaca zasadnicza bez żadnych dodatków i premii. (...) Dyrektorzy będą musieli to przemyśleć, żeby ich nagle nie zaskoczyło z 1 stycznia, że podwyżki.

Temat podwyżek jest jak najbardziej aktualny, biorąc pod uwagę fakt, iż coraz więcej grup zawodowych decyduje się na akcje protestacyjne w celu uzyskania lepszych zarobków. Latem strajkowali policjanci, a w ostatnich tygodniach swoje postulaty przedstawiali m.in. pracownicy sądów, nauczyciele oraz pracownicy służby zdrowia. 

(N.C.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (3)

spintsuspintsu

7 0

Mądre Słowa Panie Karolu. Brawo i tak trzymaj!! 09:21, 21.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

iglooooooigloooooo

6 0

No w końcu ktoś to powiedział głośno mam nadzieję że inni pracodawcy to zobaczą i zobaczą w swoich pracownikach ludzi którzy też muszą wyżywić rodziny, płacić podatki, kupić dzieciom książki itp itd a ludzie którzy pracują za najniższą krajową często wykonują cięższą pracę niż ci na kierowniczych stanowiskach 09:55, 21.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SetSet

3 1

W Mazowiecku od wielu lat zachwiane są proporcje między płacami tzw. kadry kierowniczej czytaj swoich a pozostałymi pracownikami. Jedni mają zawyżone a drudzy zaniżone wynagrodzenia. 20:12, 21.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone