Zamknij

800 mln złotych na pomoc gospodarstwom. Wiceminister MSWiA o ,,planie dla polskich wsi"

14:14, 10.09.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj
Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński podczas uroczystości 525-lecia parafii w Kuleszach Kościelnych. fot. Nina Czapska/KurierWysMaz

Chociaż Wiceminister MSWiA, Jarosław Zieliński nie mógł być obecny podczas Dożynek Gminnych w Wojnach Krupach, wystosował do mieszkańców gminy list, w którym odniósł się m.in. do pomocy gospodarstwom, dotkniętym skutkami suszy, a także do ,,specjalnego planu rządu Prawa i Sprawiedliwości dla polskich wsi".

Treść listu została odczytana ze sceny podczas Dożynek Gminnych w Wojnach Krupach, które odbyły się w 8 września. Jarosław Zieliński rozpoczął swoją wiadomość od podkreślenia roli dożynek i celebrowania święta rolników w życiu każdej wiejskiej społeczności.

W modlitwie ,,Ojcze nas" codziennie prosimy Pana Boga o to, aby nie brakowało nam chleba naszego powszedniego. W Polsce od wieków kultywowany jest piękny zwyczaj by za ten dar i na zakończenie żniw szczególnie i uroczyście dziękować podczas dożynek. Są one także wyrazem szacunku dla tysięcy polskich gospodarzy, którzy w pocie czoła starali się o zebranie jak najlepszych plonów. Te zaś bardziej niż w przypadku innych zawodów są uzależnione od siły przyrody, warunków pogodowych czy zagrożeń dotykających prowadzone uprawy i hodowle.

W następnej kolejności wiceminister zwrócił uwagę na liczne wyzwania, jakie stanęły przed polskimi rolnikami i hodowcami w tym roku, wspominając o suszy i afrykańskim pomorze świń.

Rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego podjął w związku z tym działania służące zrekompensowaniu strat poniesionych przez rolników w wyniku suszy. W tym roku na pomoc gospodarstwom dotkniętym tą klęską zostanie przeznaczonych 800 mln złotych a jeśli zajdzie taka potrzeba, to kwota ta może zostać zwiększona. Pieniądze te trafią do rolników, gdy tylko z samorządów spłyną szacunki dotyczące wielkości strat.

Okazuje się, że to nie jedyne plany premiera dla polskich wsi. Jak wynika z listu Jarosława Zielińskiego, Rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował specjalny plan, który zakłada m.in. rozszerzenie sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego, pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, zwiększenie dofinansowania do zakupu paliwa rolniczego, wdrożenie programów poprawy żyzności gleb oraz zastępowanie zagranicznych pasz i produktów rolnych polskimi. Realizacja tego planu ma pozwolić na szybszy rozwój rolnictwa w kraju.

W swoim liście wiceminister wskazał też na zasługi obecnego rządu dla wsi i mniejszych miejscowości na przestrzeni ostatnich 3 lat.

Zatrzymaliśmy proces likwidacji instytucji publicznych szczególnie na terenach wiejskich przywracając jednocześnie dostęp do placówek kultury, oświaty, poczty, wymiaru sprawiedliwości czy połączeń komunikacyjnych. Konsekwentnie reaktywujemy masowo polikwidowane w poprzednich latach posterunki policji w mniejszych miejscowościach, co poprawia bezpieczeństwo mieszkańców wsi i miasteczek.

Na zakończenie wiceminister Jarosław Zieliński podziękował polskim rolnikom za trud pracy oraz złożył życzenia dalszego rozwoju polskich wsi.

Z głębi serca dziękuję wam za trud jaki włożyliście w tym roku w uprawę ziemi, zebranie plonów i całą rolniczą działalność. Życzę, aby nasza polska wieś nieustannie się rozwijała i zawsze pozostawała miejscem gdzie szanuje się historię, tradycję i pracę przodków. Niech wszystkie gospodarstwa omijają wszelkie klęski i zagrożenia, a Boża opatrzność i św. Izydor Oracz, patron rolników niech czuwają nad wami, waszymi rodzinami i gospodarstwami. Szczęść Wam Boże w codziennym życiu i pracy.

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (4)

wojtexwojtex

1 0

no to się zaczęły przedwyborcze obietnice...... a po pisowskiemu najlepsza kampania wyborcza to oczywiście obiecać pieniędzy..... pan minister sobie chyba za mocno przypisuje dokonania samorządowców. niech wskaże w naszym regionie który osrodek kultury albo pocztę osobiście przywrócił 14:52, 10.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LoginLogin

1 0

Ten typ chyba już tak ma, gdzie nie pojedzie to obiecuje a obietnice to są tylko obietnice, gorący okres wyborczy minie i czar pryśnie. 15:36, 10.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniec Wysmazmieszkaniec Wysmaz

1 0

a ten minister to od czego? od rolnictwa? 19:21, 10.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZnawcaZnawca

2 0

Panie kochany ...od wszystkiego, od czego tylko sobie zamarzysz. I tak nikt nie da tyle ile oni mogą obiecać 19:51, 10.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone