Zamknij

Można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego

15:17, 08.08.2018 | M.D.
REKLAMA
Skomentuj

Od 1 sierpnia rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze zakupione w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2018 roku.

W rozporządzeniu rząd określił stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze na 2018 rok na poziomie 1 złotego na 1 litr oleju napędowego zużytego do produkcji rolnej z zastrzeżeniem, że maksymalne zużycie oleju napędowego wynosi 86 l na 1 ha użytków rolnych. Jest to dokładnie taka sama stawka, jak ta która obowiązywały w 2017 r. 

Wniosek zwrot akcyzy za paliwo rolnicze rolnik musi złożyć w urzędzie gminy. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć oryginały lub kopie faktur VAT potwierdzające zakup oleju napędowego w danym okresie. Co ważne, faktury musza być wystawione na osobę, która wnioskuje o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze.

Jeżeli właścicielami gospodarstwa jest więcej niż jeden rolnik, to zwrot akcyzy za paliwo rolnicze przysługuje temu z nich, który uzyska na to zgodę od pozostałych współposiadaczy. Zgodę taką w formie pisemnej należy dołączyć do wniosku do magistratu. Jednak co ważne, taka zgoda nie jest wymagana w przypadku małżonków, o ile mają wspólnotę majątkową. 

Rolnik może także wystąpić o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze także na grunty dzierżawione. Musi jednak zgłosić to we wniosku. Gospodarz nawet nie musi załączać umowy dzierżawy do takiego wniosku, ponieważ zgodnie z prawem zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze przysługuje dzierżawcy nawet w przypadku zawarcia jedynie ustnej umowy dzierżawy. 
 

(M.D.)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone