Zamknij

Godzina W. 74. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego [WIDEO]

10:12, 02.08.2018 | N.C.
REKLAMA
Skomentuj

1 sierpnia minęły 74 lata od wybuchu największej akcji zbrojnej zorganizowanej przez podziemie w okupowanej przez Niemców Europie. Żołnierze Armii Krajowej przez 63 dni samotnie walczyli z okupantem, wykazując się ogromnym bohaterstwem i poświęceniem. Celem powstańców była wolna, niepodległa Polska.

Działania AK miały miejsce w ramach akcji „Burza”. Oznaczało to ujawnienie oficjalnej działalności najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. W trakcie dwumiesięcznych walk zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Po stronie Wojska Polskiego straty były dotkliwe – 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów i ostrzału artyleryjskiego stolica w dużej mierze została zrównana z ziemią.

Państwowe obchody 74 rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już 27 lipca. Program uroczystości obejmuje liczne wydarzenia:  spektakle, koncerty, spotkanie edukacyjne, wspólne śpiewanie powstańczych piosenek .

W tym dniu cała Polska  oddaje hołd Powstańcom Warszawskim. O godzinie 17.00, czyli godzinie wybuchu Powstania, rozległy się syreny alarmowe. Część mieszkańców Wysokiego zatrzymała się na minutę, by oddać hołd poległym bohaterom.

 

(N.C.)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© kurierwysmaz.pl | Prawa zastrzeżone