Zamknij

Miasto Wysokie Mazowieckie na 6 miejscu w Polsce

17:11, 29.07.2020 | UM Wysokie Mazowieckie
Skomentuj
REKLAMA

Jak co roku Pismo Samorządu Terytorialnego „WSPÓLNOTA” opublikowało ranking najbogatszych Jednostek Samorządu Terytorialnego w 2019 roku. W lipcowym numerze w kategorii rankingu Miasta Powiatowe, Miasto Wysokie Mazowieckie zajęło 6 miejsce. Jest to bardzo wysoka i ciesząca lokata. Należy podkreślić, że z roku na rok zajmujemy w rankingu coraz wyższe miejsce.

Do obliczania wskaźnika użytego w rankingu, uwzględnione zostały dochody własne i otrzymane subwencje oraz skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Wyliczone w ten sposób dochody podzielone zostały przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej. Obliczona w powyższy sposób zamożność naszego Miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła 4 669,17 zł, dając nam 6 pozycję wśród najzamożniejszych Miast Powiatowych w Polsce. Największe źródło dochodów budżetowych stanowiły udziały gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych. 2019 rok dla gminy to także duże wpływy z tytułu odpłatnego nabycia prawa własności oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, jak również z typowo własnych dochodów, wpływy z podatku od nieruchomości.

Na tak dobrą sytuację miasta na pewno ma wpływ posiadanie aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, przez co skrócone są procedury dla inwestorów, uzbrajanie terenów oraz budowa nowych dróg. Najważniejszą inwestycją drogową realizowaną w 2019 roku była budowa drogi pomiędzy ul. 1 Maja i ul. Ludową wraz z infrastrukturą towarzyszącą – Aleja Niepodległości, która zdecydowanie poprawi komfort poruszania się pojazdami przez miasto oraz odsłoni nowe tereny w mieście, koszt budowy ok. 15,6 mln zł. W ostatnich miesiącach oddano do użytku wyremontowany budynek Miejskiego Ośrodka Kultury oraz rozbudowane Przedszkole Miejskie Nr 1, ruszył też długo przygotowywany remont Dworca PKS. Zauważyć należy, iż od wielu lat nie podnoszono wysokości stawek podatków lokalnych obowiązujących na terenie Miasta Wysokie Mazowieckie, a wręcz obniżona została stawka podatku od nieruchomości dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej do kwoty 15,00 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.

(UM Wysokie Mazowieckie )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz